Αναζήτηση συμβατότητας υλισμικού για διανομή kubuntu

hardware-drivers για desktops & laptops

Δημοσίευσηαπό mits.tamp » Σάβ Ιουν 26, 2010 10:18 am

Μπορεις απλα να κανεις εγκατασταση το περιβαλλον KDE και να μην κανεις νεα εγκατασταση!

Έχεις δίκιο, αλλά αυτή τη στιγμή είμαι με dual boot (windows 7 & Ubuntu 10.04) και αυτό που σκέφτηκα είναι ότι, προτιμώ να "τρέχω" τα windows 7 μέσω virtual box και να μην κάνω συνέχεια επανεκκίνηση.
Το μόνο που θα με πείραζει σε αυτό το εγχείρημα είναι η ταχύτητα του υπολογιστή. Στα windows 7 δουλεύω Photoshop CS4 και Capture ONE 5 και οι εργασίες που κάνω ορισμένες φορές είναι πολύ "βαριές" (πχ. και 100,200,300 φωτογραφίες).
Θα έχω πρόβλημα σε virtual box τελικά;
Γνώσεις ⇛ Linux:Χαμηλό┃Προγραμματισμός: Όχι┃Αγγλικά:Καλά
Λειτουργικό ⇛ Kubuntu 10.04 64bit σε PC desktop
Προδιαγραφές ⇛ Μητρική:Asus Rampage Extreme┃Επεξεργαστής: INTEL CORE 2 QUAD Q9650 3Ghz┃Μνήμη:KINGSTON 8GB┃Κάρτα Γραφικών:NVIDIA QUADRO FX580┃Σκληρός δίσκος:Western Digital 150GB Raptor┃Τροφοδοτικό:Thermaltake 700W┃Οθόνη:Eizo LCD 24'' S2433WE.
Άβαταρ μέλους
mits.tamp
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό bullgr » Σάβ Ιουν 26, 2010 6:54 pm

mits.tamp
Εάν θα κάνεις βαριές εργασίες όπως αναφέρεις, φυσικά και θα έχεις πρόβλημα...
Εκτός και εάν το τρέχεις σε κανένα μηχάνημα "κτήνος" με intel xeon και 16gb ram... :mrgreen:
Προσωπικό Ιστολόγιο
--------------------------------
10 PRINT "HELLO WORLD!"
20 GOTO 10
bullgr
kidTUX
kidTUX

Δημοσίευσηαπό mits.tamp » Σάβ Ιουν 26, 2010 7:09 pm

Το hardware του pc που διαθέτω το αναφέρω στην αρχή.
Η μνήμη μου είναι στα 8 gb.
Θα έχω πρόβλημα λέτε;
Προδιαγραφές ⇛ Μητρική:Asus Rampage Extreme┃Επεξεργαστής: INTEL CORE 2 QUAD Q9650 3Ghz┃Μνήμη:KINGSTON 8GB┃Κάρτα Γραφικών:NVIDIA QUADRO FX580┃Σκληρός δίσκος:Western Digital 150GB Raptor┃Τροφοδοτικό:Thermaltake 700W┃Οθόνη:Eizo LCD 24'' S2433WE.
Άβαταρ μέλους
mits.tamp
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό bullgr » Σάβ Ιουν 26, 2010 8:42 pm

Ναι, τώρα το είδα...
Το μηχάνημα, αν και θα προτιμούσα να είχε 4gb ram, είναι αρκετό για απλή χρήση των windows 7 στο virtualbox... Δηλαδή να ανοίγεις 3-4 φωτογραφίες και να κάνεις μια συνηθισμένη επεξεργασία...
Για βαριές δουλειές όπως αναφέρεις, πχ να έχεις κανένα αρχείο psd 100mb με καμιά δεκαριά layers μέσα, ξέχνα το... Θα σπάσουν τα νεύρα σου...
Προσωπικό Ιστολόγιο
10 PRINT "HELLO WORLD!"
20 GOTO 10
bullgr
kidTUX
kidTUX

Δημοσίευσηαπό mits.tamp » Σάβ Ιουν 26, 2010 10:15 pm

Η μνήμη μου όπως γράφω και πιο πάνω είναι 8 gb, αλλά οκ κατάλαβα. Μάλλον δεν είμαι για πολλά μέσα από virtual box. Αρά τι κάνω, εγκαθιστώ πάλι windows και Kubuntu με dual boot ; :?:
Το θέμα μου ξεκίνησε με την αναζήτηση συμβατότητας των hardware για Kubuntu και έχει ξεφύγει λίγο νομίζω. Μήπως είμαι off topic; Με συγχωρείτε αν το "πήγα" αλλού.
Άβαταρ μέλους
mits.tamp
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Σάβ Ιουν 26, 2010 11:17 pm

mits.tamp έγραψε:Η μνήμη μου όπως γράφω και πιο πάνω είναι 8 gb, αλλά οκ κατάλαβα. Μάλλον δεν είμαι για πολλά μέσα από virtual box. Αρά τι κάνω, εγκαθιστώ πάλι windows και Kubuntu με dual boot ; :?:
Το θέμα μου ξεκίνησε με την αναζήτηση συμβατότητας των hardware για Kubuntu και έχει ξεφύγει λίγο νομίζω. Μήπως είμαι off topic; Με συγχωρείτε αν το "πήγα" αλλού.

Από θέμα μνήμης νομίζω είσαι υπερκαλλυμένος... :P . Βασικά όταν λες για 100,200 κ 300 φωτογραφίες το εννοούσες ή το λες σαν πλάκα; Crazy
Το Capture ONE 5 δεν το ξέρω, αλλά με το Photoshop CS4 σε "απλές" εργασίες δεν νομίζω ότι θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα σε ένα virtual.
Πάντως αν όντως έχει να κάνεις "βαριές" εργασίες θα ήταν καλό να κρατήσεις τα Windows γιατί όπως λέει και ο bull, θα σπάσουν τα νεύρα σου. S021

Οπότε, ανάλογα την χρήση, είτε περνάς σε virtual ή dual boot.
Σε κάθε περίπτωση όμως καλό θα είναι να περάσεις από την αρχή σε φρέσκια εγκατάσταση τα Kubuntu 64-bit.
Διανομή: Xubuntu 14.04 - [Launchpad | mixasgr (κ στο Ubuntu-gr)]

Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Xubuntu 14.04 64bit
Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό mits.tamp » Κυρ Ιουν 27, 2010 12:20 am

...όταν λες για 100,200 κ 300 φωτογραφίες το εννοούσες;

Ναι δυστυχώς το εννοώ. Θα χρειαστεί να κάνω αρκετά αρχεία μαζί convert από raw σε jpg κλπ. Όσο το δυνατόν περισσότερα τελοσπάντων.
Το Capture ONE 5 δεν το ξέρω

Το Capture One είναι πρόγραμμα μετατροπής αρχείων (raw converter δλδ. όπως το UF raw πχ.)
ανάλογα την χρήση, είτε περνάς σε virtual ή dual boot.

Μου φαίνεται πως θα δοκιμάσω πως πάει με virtual box και μετά αν δεν είμαι ευχαριστημένος το ξαν' αλλάζω σε dual boot. Λες και η πρώη φορά θα 'ναι... Crazy Crazy
Άβαταρ μέλους
mits.tamp
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » Κυρ Ιουν 27, 2010 10:33 am

mits.tamp έγραψε:
...όταν λες για 100,200 κ 300 φωτογραφίες το εννοούσες;

Ναι δυστυχώς το εννοώ. Θα χρειαστεί να κάνω αρκετά αρχεία μαζί convert από raw σε jpg κλπ. Όσο το δυνατόν περισσότερα τελοσπάντων.
Το Capture ONE 5 δεν το ξέρω

Το Capture One είναι πρόγραμμα μετατροπής αρχείων (raw converter δλδ. όπως το UF raw πχ.)

Γιατι να κανεις απο εκει τις μετατροπες, και οχι απο το Kubuntu, και γενικα εχεις δοκιμασει αντιστοιχα προγραμματα του photoshop για το linux? Thinking
Ριξε μια ματια εδω viewtopic.php?f=48&t=485 μπορεις να κανεις χιλιαδες μετατροπες εικονων, με μια εντολη! Thumbup :mrgreen:
Desktop 1 : Ubuntu 10.04 LTS Lucid Lynx i386
AMD ATHLON II X2 215 │ 3096Mb │ GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2 : Ubuntu 11.04 Natty Narwhal i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 2048Mb │ nForce 7600 (onboard) | 1024x768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot i386
Άβαταρ μέλους
vagrale13
juniorTUX
juniorTUX

Δημοσίευσηαπό mits.tamp » Κυρ Ιουν 27, 2010 12:46 pm

...γενικα εχεις δοκιμασει αντιστοιχα προγραμματα του photoshop για το linux ;

Έχω δουλέψει το GIMP, UFRaw και F-Spot. Όλα είναι πάρα πολύ καλά προγράμματα. Αλλά, λίγο που έχω συνηθίσει στα προγράμματα των windows, λίγο που δεν τα γνωρίζω να τα χειρίζομαι πολύ καλά, με δυσκολεύουν κάπως.
...μπορεις να κανεις χιλιαδες μετατροπες εικονων, με μια εντολη!

Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό. Άλλωστε αυτό είναι και το υπέρτατο "όπλο" των προγραμμάτων του linux έναντι των άλλων.
Το ImageMagick το γνωρίζω αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ διότι δεν είμαι εξοικιωμένος με τη χρήση του τερματικού.
Αλλά που θα πάει, θα γίνει κι' αυτό ;)
Άβαταρ μέλους
mits.tamp
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » Κυρ Ιουν 27, 2010 2:10 pm

mits.tamp έγραψε:Έχω δουλέψει το GIMP, UFRaw και F-Spot. Όλα είναι πάρα πολύ καλά προγράμματα. Αλλά, λίγο που έχω συνηθίσει στα προγράμματα των windows, λίγο που δεν τα γνωρίζω να τα χειρίζομαι πολύ καλά, με δυσκολεύουν κάπως.

Παντως εγω θα σου προτεινα, απο εκει να αρχισεις, και σιγα-σιγα να απαλαγεις εντελως απο τα παραθυρα, ιδικα απο τη στιγμη που σε καλυπτουν οι αντιστοιχες εφαρμογες που υπαρχουν για το linux! Thumbup

mits.tamp έγραψε:Το ImageMagick το γνωρίζω αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ διότι δεν είμαι εξοικιωμένος με τη χρήση του τερματικού.
Αλλά που θα πάει, θα γίνει κι' αυτό ;)

Οτι δυσκολια, βοηθεια χρειαστεις, εδω ειμαστε! :mrgreen:
Desktop 1 : Ubuntu 10.04 LTS Lucid Lynx i386
AMD ATHLON II X2 215 │ 3096Mb │ GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2 : Ubuntu 11.04 Natty Narwhal i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 2048Mb │ nForce 7600 (onboard) | 1024x768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot i386
Άβαταρ μέλους
vagrale13
juniorTUX
juniorTUX

Δημοσίευσηαπό bullgr » Κυρ Ιουν 27, 2010 9:30 pm

mits.tamp έγραψε:Έχω δουλέψει το GIMP, UFRaw και F-Spot. Όλα είναι πάρα πολύ καλά προγράμματα. Αλλά, λίγο που έχω συνηθίσει στα προγράμματα των windows, λίγο που δεν τα γνωρίζω να τα χειρίζομαι πολύ καλά, με δυσκολεύουν κάπως.

Κάθε αρχή και δύσκολη... Άλλωστε και η εκμάθηση του photoshop στην αρχή δύσκολη δεν ήταν;
Εγώ χρησιμοποιώ photoshop στον χώρο εργασίας εδώ και 9 χρόνια, αλλά στο σπίτι μια χαρά τη βρίσκω με το gimp...
Στην αρχή σε παραξενεύει αλλά στην πορεία και με λίγο googling τα βρίσκεις όλα...
Προσωπικό Ιστολόγιο
10 PRINT "HELLO WORLD!"
20 GOTO 10
bullgr
kidTUX
kidTUX

Δημοσίευσηαπό mits.tamp » Σάβ Ιούλ 03, 2010 10:53 pm

Sorry for my delayed message :( (i have been away from home for business).
The reason that I'm writing in English it's because i know that is not allowed to wright in greeklish.
I installed Kubuntu but I'm having a lot of problems :mrhelp:
So my question is how can i install the Greek language and how can i transfer between languages (English to Greek and Greek to English).
Thank's again
Άβαταρ μέλους
mits.tamp
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Κυρ Ιούλ 04, 2010 4:34 am

mits.tamp έγραψε:The reason that I'm writing in English it's because i know that is not allowed to wright in greeklish.

Είπαμε να μην γράφουμε Greeklish αλλά γίνονται και εξαιρέσεις... όταν λύσεις το πρόβλημα θα μπορούσες να έρθεις και να τα διορθώσεις :P

* Ερώτηση Κρίσεως...
Γιατί δεν έβαλες Ελληνικά κατα την εγκατάσταση ως βασική γλώσσα; Crazy

mits.tamp έγραψε:So my question is how can i install the Greek language and how can i transfer between languages (English to Greek and Greek to English).
Thank's again

Υποθέτω ότι η εγκατάσταση έγινε στα Αγγλικά οπότε... θα πρέπει να κάνεις τα εξής:

>Από το μενού -> System Settings
>Στο παράθυρο που θα ανοίξει στην κατηγορία Personal, θα επιλέξεις το Regional & Language
02.png

>Στο νέο παράθυρο θα επιλέξεις το install new language
03.png

>Greek, Modern και το κουμπί install, θα κατεβάσει και θα εγκαταστήσει τα απαραίτητα πακέτα
04.png

>στο κουμπί add language, θα προσθέσεις τα Greek
05.png

>προς τα πάνω που λέει "Country or region: United States of America (change...)", θα πατήσεις το change και βάλε την Ελλάδα ώστε να εισάγει όλες τις σωστές ρυθμίσεις όπως το Ευρώ κτλ
-//-

>στην μέση που λέει "Select system language", θα πατήσεις, στο νέο παράθυρο θα βάλεις τα Ελληνικά
06.png

--------------------------------------------------------------------

Για την διάταξη...

>πάνε στην 2η γενική καρτέλα "Keyboard Layoyt", επέλεξε το "Enable Keyboard Layouts", πρόσθεσε στα Active Layouts την διάταξη gr
07.png

>πάνε στην 2η υποκαρτέλα "Switching Options", επέλεξε το κουμπί "Main Shortcuts", ψάξε και τίκαρε το Alt + Shift ή τελοσπάντων όποιον συνδυασμό θες για να αλλάζει η γλώσσα...

Μετά από αυτό ρίξε μια επανεκκίνηση... :mrpc:
--------------------------------------------------------------------

Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό mits.tamp » Κυρ Ιούλ 04, 2010 12:58 pm

Οκ, δεν ήξερα ότι μπορώ να διορθώσω το κείμενο μου και μετά την υποβολή του.
Γιατί δεν έβαλες Ελληνικά κατα την εγκατάσταση...

Διότι ήθελα αγγλικά για βασική γλώσσα και πίστευα ότι θα βρώ τη λύση με τη γλώσσα.
Το μόνο που δεν είχα κάνει σε όλα τα παραπάνω ήταν να προσθέσω στα Active Layouts την διάταξη gr :roll:
Τελικά οκ και με γλώσσα Thumbup
Τα προβλήματα όμως που εξακολουθώ να έχω είναι κάμποσα και μερικά αρκετά γελοία (πχ όταν ελαχιστοποιώ ένα παράθυρο, χάνετε εντελώς και δεν μπορώ να το επαναφέρω) και δεν μπόρεσα να βρώ ακόμα στο διαδύκτιο και σε διάφορα forum τη λύση που ψάχνω.
Υπάρχει κάποιο καλό site σχετικά με τα Kunbuntu πέρα απ' το http://www.kubuntu.org/ , ή θα πρέπει να συνεχίσω το ψάξιμο στο διαδύκτιο από δώ και από κεί και να ζητάω συνεχώς την πολύτιμη βοήθειά σας;
Ευχαριστώ και πάλι :)
Άβαταρ μέλους
mits.tamp
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Δευτ Ιούλ 05, 2010 3:51 am

Δυστυχώς δεν χρησιμοποιώ πλέον καθημερινά Kubuntu, απλώς τα έχω σε virtual, οπότε δεν θα μπορέσω να σε βοηθήσω σε μερικά θέματα.

Αυτό με την ελαχιστοποίηση με φαίνεται... πολύ κουλό Thinking
Πιθανότατα τα έχεις ανακαλύψει τα παρακάτω... αλλά αν θες ρίξε και μια ματιά στο http://kubuntuforums.net, ή στο irc στην Ελληνική ομάδα #kubuntu-gr στους servers του Freenode.
Πάντα υπάρχει και ο θείος γούγλης... :mrpc:

Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Σταθεροί & Φορητοί Η/Υ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης