Αναζήτηση συμβατότητας υλισμικού για διανομή kubuntu

hardware-drivers για desktops & laptops

Δημοσίευσηαπό mits.tamp » Τρί Ιούλ 06, 2010 1:46 am

ρίξε και μια ματιά στο http://kubuntuforums.net, ή στο irc στην Ελληνική ομάδα #kubuntu-gr στους servers του Freenode

Έχω μπει στο kubuntuforum όπως επίσης και σε μερικά ακόμα site που έχουν κάποιες πληροφορίες από δω και από κει.
Το μόνο που με προβλημάτισε είναι τα ατελείωτα κατεβατά από διάφορα κείμενα στο forum των Kubuntu. Μάλλον θα χρειαστεί να κάνω ατελείωτο ψάξιμο μέσα στις λίστες Crazy
Στην Ελληνική ομάδα του Kubuntu όμως δεν μπόρεσα να μπώ. Δεν πειράζει
Αυτό με την ελαχιστοποίηση με φαίνεται... πολύ κουλό

Δεν είχα προσθέσει τα task manager και system tray.

Πάντως άν επιτρέπεται :oops: έχω και μια ακόμη ερώτηση.
Θέλω να εγκαταστίσω ξανά τα Kubuntu σε δίσκο 150gb, αλλά με τη διαφορά ότι θέλω να έχω τα Windows professional 64bit για να τρέχω το Photoshop, Office και δυο τρία ακόμα προγραμματάκια, μεσω του virtual box.
Ποιά είναι η καλύτερη διαμέριση δίσκου που πρέπει να κάνω; Αρχεία στον συγκεκριμένο δίσκο δεν θα υπάρχουν μιας και τα έχω σε άλλους δίσκους.
Thanks Waving
Γνώσεις ⇛ Linux:Χαμηλό┃Προγραμματισμός: Όχι┃Αγγλικά:Καλά
Λειτουργικό ⇛ Kubuntu 10.04 64bit σε PC desktop
Προδιαγραφές ⇛ Μητρική:Asus Rampage Extreme┃Επεξεργαστής: INTEL CORE 2 QUAD Q9650 3Ghz┃Μνήμη:KINGSTON 8GB┃Κάρτα Γραφικών:NVIDIA QUADRO FX580┃Σκληρός δίσκος:Western Digital 150GB Raptor┃Τροφοδοτικό:Thermaltake 700W┃Οθόνη:Eizo LCD 24'' S2433WE.
Άβαταρ μέλους
mits.tamp
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Τρί Ιούλ 06, 2010 1:06 pm

mits.tamp έγραψε:Πάντως άν επιτρέπεται :oops: έχω και μια ακόμη ερώτηση.
Θέλω να εγκαταστίσω ξανά τα Kubuntu σε δίσκο 150gb, αλλά με τη διαφορά ότι θέλω να έχω τα Windows professional 64bit για να τρέχω το Photoshop, Office και δυο τρία ακόμα προγραμματάκια, μεσω του virtual box.
Ποιά είναι η καλύτερη διαμέριση δίσκου που πρέπει να κάνω; Αρχεία στον συγκεκριμένο δίσκο δεν θα υπάρχουν μιας και τα έχω σε άλλους δίσκους.
Thanks Waving

Κοίτα, γενικά τα κομμάτια που θα πρέπει να έχεις θα πρέπει να είναι ως εξής:

- / , εδώ δώσε 25GB (να φανταστείς σε εμένα που το έχω γεμίσει με προγράμματα πιάνει μόνο 17,5 GB)
- swap , με βάση ότι μιλάς για το ίδιο μηχάνημα με το 8 GB RAM, για εικονική μνήμη σε κανονική χρήση... δεν νομίζω ότι θα πρέπει να του δώσεις κάτι παραπάνω από 5GB (κ πολλά είναι). Τώρα δεν ξέρω αν οι εφαρμογές που τρέχεις ρουφάνε τόσο πολύ μνήμη, οπότε μετά σαν δεύτερη επιλογή πας στα 8GB.
Νομίζω συνδυαστικά μια μνήμη 16 GB, είναι οκ, αλλά και πάλι δεν ξέρω τι δουλειά θες να κάνεις. Αν θυμάσαι ότι κατά τις εργασίες ο υπολογιστής ρουφάει περισσότερα, βάλτου και παραπάνω ( Crazy Crazy Crazy ) αλλά μην ξεπεράσεις το 16GB.
- /home , εδώ θα κάτσουν όλα τα αρχεία, όπως και τα virtual μηχανήματα, οπότε εδώ θα αφήσεις τον υπόλοιπο χώρο (150-(25+5))= 120 κτλ ανάλογα το πόσο swap βάλεις...
Διανομή: Xubuntu 14.04 - [Launchpad | mixasgr (κ στο Ubuntu-gr)]

Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Xubuntu 14.04 64bit
Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό mits.tamp » Τρί Ιούλ 06, 2010 1:55 pm

Ok, σ' ευχαριστώ mixasgr Thumbup και επίσης όλους όσους βοήθησαν Thumbup
Byeee ;)
Προδιαγραφές ⇛ Μητρική:Asus Rampage Extreme┃Επεξεργαστής: INTEL CORE 2 QUAD Q9650 3Ghz┃Μνήμη:KINGSTON 8GB┃Κάρτα Γραφικών:NVIDIA QUADRO FX580┃Σκληρός δίσκος:Western Digital 150GB Raptor┃Τροφοδοτικό:Thermaltake 700W┃Οθόνη:Eizo LCD 24'' S2433WE.
Άβαταρ μέλους
mits.tamp
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Τρί Ιούλ 06, 2010 8:14 pm

mits.tamp έγραψε:Ok, σ' ευχαριστώ mixasgr Thumbup και επίσης όλους όσους βοήθησαν Thumbup
Byeee ;)

Τι έτσι απλά byeee, φιλοδώρημα δεν έχει; :mrcrazy:
Καλή εγκατάσταση! :mrpc:
Διανομή: Xubuntu 14.04 - [Launchpad | mixasgr (κ στο Ubuntu-gr)]

Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Xubuntu 14.04 64bit
Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό mits.tamp » Τετ Ιούλ 07, 2010 2:50 pm

φιλοδώρημα δεν έχει; :mrcrazy:

Μα φυσικά :) . Είμαι διαθέσιμος σε ότι χρειαστείς (και γνωρίζω) από φωτογραφικές υπηρεσίες Thumbup (χρωστάω βέβαια εδώ και καιρό κάτι φωτό στον linuxman :roll: :oops: ).
Ούτως ή άλλως όμως, κερνάω μπύρα οποτεδήποτε κανονιστεί :D
Άβαταρ μέλους
mits.tamp
babeTUX
babeTUX

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Σταθεροί & Φορητοί Η/Υ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης