Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux

office, φωτογραφία, CAD, spss, latex, κλπ

Δημοσίευσηαπό linuxman » Τρί Μαρ 17, 2009 8:57 pm

Δημοσιεύω ερώτηση για ότι με απασχολεί (Απάντηση ή Νέο Θέμα) :

• χωρίς να διστάσω ή να ντραπώ για τις γνώσεις μου
    όλοι κάνουμε λάθη, κανείς δεν ξέρει τα πάντα, όλοι ξεκινήσαμε από νέοι και άπειροι χρήστες
  • αφού πρώτα το έχω διερευνήσει προσεχτικά,
    δηλ. αφού πρώτα έχω ψάξει σε forum (η Αναζήτηση θα σας βοηθήσει σε αυτό) , search engines π.χ. google βάζοντας για παράδειγμα σε “...” το μήνυμα λάθους μαζί με τη λέξη “ubuntu,fedora,susse”, κυρίως στο αγγλικά forums, στο launchpad όπου ψάχνουμε ή δηλώνουμε bugs, κλπ.
  • Εδώ δείτε ένα παράδειγμα με την συνήθη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να λύσει το πρόβλημα που έχει...
  • περιγράφοντάς το με ακρίβεια,
    δηλ. στο βαθμό που το επιτρέπουν οι γνώσεις μου περιγράφω σχολαστικά (με απλά λόγια και λεπτομέρειες) τι, πότε, πως συμβαίνει και αναφέρω λεπτομέρειες για το software και hardware που εμπλέκεται.
    πάντα εντός θέματος,
  • οτιδήποτε εκτός θέματος το αναφέρω σε άλλο θέμα ή / και κατηγορία
    και περιγράφω το σύστημα μου στην υπογραφή μου,
    βλ.υπόδειγμα παρακάτω

Απαντάω σε υπάρχον θέμα (Απάντηση) :

• μόνο όταν έχω κάτι χρήσιμο να πω,
    δηλ. αποφεύγω κουβεντούλα, επιφωνήματα, μηνύματα κοινωνικής δικτύωσης, εμπορικά μηνύματα, κλπ
  • με ακρίβεια και κατανοητά,
    δηλ. σχολαστικά (με απλά λόγια και λεπτομέρειες) ώστε να είναι κατανοητή η δημοσίευση από όσους έχουν περιορισμένες γνώσεις και εμπειρία.
  • αιτιολογώντας τι κάνω και γιατί το κάνω,
    δηλ. τεκμηριωμένα με εξηγήσεις και παραδείγματα ώστε αυτός που διαβάζει την δημοσίευση μου να διευρύνει τις γνώσεις του επί του θέματος.
  • πάντα εντός θέματος.
    οτιδήποτε εκτός θέματος το αναφέρω σε άλλο θέμα ή / και κατηγορία
  • Και το κυριότερο: Δεν διστάζω να βοηθήσω άλλους χρήστες, ακόμη και αν οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες!
    απλώς ενημερώνω τον αποδέκτη όταν δεν είμαι σίγουρος/η για αυτά που γράφω, καλή πρόθεση χρειάζεται και όχι γνώσεις!
    (...και καλό είναι να διαβάζω τα διάφορα θέματα στο φόρουμ ακόμη και αν δεν με αφορούν
    αφενός για να μαθαίνω-εκπαιδεύομαι, αφετέρου για να βοηθάω όπου μπορώ)

Φτιάχνω νέο νήμα για ότι με απασχολεί (Νέο Θέμα) :

• μόνο αν δεν υπάρχει άλλο νήμα με το ίδιο θέμα,
    για αυτό διαβάζω προσεχτικά τα ήδη δημοσιευμένα,
  • όταν ένα υπάρχον νήμα αλλάζει θέμα,
    διότι πρέπει κάθε νήμα να πραγματεύεται ένα και μόνο θέμα
  • πάντα στη σωστή κατηγορία,
    αν δεν ξέρω που, ελέγχω σε ποια κατηγορία υπάρχουν παρόμοια θέματα (επίσης βλέπω και τις τυχόν σημειώσεις της κάθε ενότητας όπως αυτήν των: Οδηγοί - How to - Tutorials!, βλέπε Σημείωση κάτω)
    Σημείωση: Οδηγίες για το τι κάνουμε post στην ενότητα Οδηγοί - How to - Tutorials!
  • και κυρίως επιλέγοντας προσεχτικά ως τίτλο κάτι σύντομο και περιεκτικό,
    δηλ αποφεύγω θέματα όπως “Βοήθεια!”, “Πρόβλημα”, κλπ και προτιμώ κάτι όπως “Totem και ελληνικοί υπότιτλοι”.
  • και όταν λυθεί ένα πρόβλημα ανακεφαλαιώνω τη λύση και θέτω το θέμα ως ΕΠΙΛΥΜΕΝΟ,
    κάνοντας κλικ στο κουμπάκι
    icontopicsolved.png
    icontopicsolved.png (638 Ψηφιολέξεις) 25453 προβολές
    (το πάνω είναι η κανονική εικόνα, ενώ το κάτω αυτήν που θα γίνει όταν πάμε το ποντίκι πάνω της) πάνω δεξιά, ώστε να διευκολύνουμε άλλους χρήστες στο μέλλον

Όλες οι δημοσιεύσεις :

• πρέπει να είναι σχετικές με το Λίνουξ και ότι έχει σχέση με αυτό,
    π.χ. linux, ελεύθερο λογισμικό, κοινότητα, κλπ
  • πρέπει να σέβονται τους άλλους,
    δηλ. να είναι γραμμένες με ευγένεια, με σεβασμό στις καθόλου ή πάρα πολλές γνώσεις του άλλου, με κατανόηση και καθοδήγηση των νέων χρηστών, με γνώμονα την συνεργασία, προσφορά, ανθρωπιά, αλληλεγγύη στο πνεύμα του “Λίνουξ και συνεργασίας που αρμόζει στο Ελεύθερο Λογισμικό”.
  • πρέπει να είναι σε λιτά πεζά ελληνικά,
    δηλ. όχι greeklish (εκτός αν δεν λειτουργούν τα ελληνικά), όχι κεφαλαία (φαίνεται ότι φωνάζεις), όχι ξένη γλώσσα (εκτός αν υπάρχει ανάγκη), όχι χωρίς λόγο πολλά χρώματα, bold, κλπ.
    Αν δεν ξέρετε πως να γράψετε Ελληνικά σε δείτε εδώ:
    Προσθήκη και Εναλλαγή γλώσσας με Alt+Shift π.χ. [url=#]σε (K)Ubuntu[/url]

• χωρίς συνημμένα αρχεία,
    διότι επιβαρύνουν την λειτουργία του forum.

Υπόδειγμα προτεινόμενης υπογραφής:

(Η συμπλήρωση της υπογραφής βάσει του υποδείγματος διευκολύνει τους προσφέροντες βοήθεια αφενός να το πράττουν καλύτερα.)
Κάντε το υπόδειγμα copy-paste στην υπογραφή σας και αντικαταστήστε τα κόκκινα με τα δικά σας που θα βρείτε είτε από το πακέτο hardinfo (το εγκαθιστώ από synaptic και το τρέχω σε τερματικό) είτε με τις εντολές lspci -nn και lsusb σε τερματικό.. Το μοντέλο του υπολογιστή το βρίσκουμε με την εντολή cat /proc/cpuinfo, το αναφέρει η γραμμή του model name.

Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό/Μέτριο/Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι/Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά/Μέτρια/Ελάχιστα
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο: π.χ. Ubuntu 9.10 σε Dell 1525
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής │ Μνήμη │ Κάρτα Γραφικών │ Κάρτα Ασύρματη │ Κάρτα Bluetooth │ Κάρτα Ήχου │ Οθόνη & Ανάλυση

π.χ.:

[url=http://www.σελίδα_σου.gr/]προσωπική ιστοσελίδα[/url] ┃ [url=http://www.σελίδα_σου.gr/]άλλη ιστοσελίδα[/url]
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.10 64bit σε Dell M4300
Προδιαγραφές ⇛ T7500 │ RAM 2GB │ NVIDIA Quadro FX 360M │ 4965 │ Dell 360 Bluetooth │ HD Audio │ TFT 15.4"

Για να ξεκινήσετε, ο κώδικας για το παραπάνω παράδειγμα είναι (κάντε αντιγραφή και επικόλληση)

Κώδικας: Επιλογή όλων
          [url=http://www.σελίδα_σου.gr/]προσωπική ιστοσελίδα[/url] ┃ [url=http://www.σελίδα_σου.gr/]άλλη ιστοσελίδα[/url]
          Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
          Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.10 64bit σε Dell M4300
          Προδιαγραφές ⇛ T7500 │ 2GB │ NVIDIA Quadro FX 360M │ 4965 │ Dell 360 Buetooth │ HD Audio │ TFT 15.4"

Οι επεξεργαστές Intel έχουν τη μορφή Txxxx, όπου xxxx είναι νούμερο. Τυπικές κάρτες γραφικών είναι 865GM, 915GM, 965GM για κάρτες γραφικών Intel. Για κάρτες ασύρματου δικτύου Intel είναι τυπικά 2100, 2200, 3945, 4965.
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
LinuxMint 17 qiana 3.13.0-24-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116]
wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a]
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Γραφείο / Γραφιστική / Επιστήμες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης