γιατι δεν μαρεσει το opensuse ?

Ότι αφορά το openSUSE

Συντονιστής: diamond_gr

Δημοσίευσηαπό jemadux » Τετ Αύγ 18, 2010 10:32 pm

επειδη για να κατεβει καποιο repo πρεπει να περιμενω παρα πολλυ για να μπει στο συστημα μου ....
ακομα στο συστημα μου κολλανε τα εφε .... ειδικα στο kopete...
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Αρχάριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
[img]http://scriptick.name/wp-content/uploads/2011/02/9.png[/img]
Άβαταρ μέλους
jemadux
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Πέμ Αύγ 19, 2010 10:44 am

jemadux έγραψε:επειδη για να κατεβει καποιο repo πρεπει να περιμενω παρα πολλυ για να μπει στο συστημα μου ....

1. repo: Τα repo τα παίρνουμε από την λίστα που περιγράφεται στον οδηγό εδώ. Υπάρχει μιά λίστα με repo. Εγώ προσωπικά διάλεξα την Γερμανία. Δεν θα ήταν άσχημα κάποιο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα να φιλοξενήσει μια πηγή λογισμικού. πάντως μπορείς να κάνεις ping σε όλες τις διευθσεις για να δεις ποια είναι αυτή που είναι πιο γρήγορη για εσένα. Πιθανό να φταίει ο υπολογιστής σου ή και η σύνδεσή σου. Εγώ προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

2. Εφέ-kopete: Πρόσφατα το γύρισα σε Gnome. Αν και στην αρχή δεν μου άρεσε το γραφικό επειδή έχω συνηθίσει αλλοιώς, στην τελική είδα ότι είναι αρκετά γρήγορο αλλά και έχει τα εφέ compiz προ-ρυθμισμένο. Έκανα να δω τον κύβο και τον είχε ρυθμισμένο. Στο KDE δεν εκανα τον κόπο να ενεργοποιήσω τα εφέ μιας και θεωρώ ότι τρώνε χρόνο (εγώ θέλω να ελαχιστοποιηθεί το παράθυρο, όχι να κάνει 2 γύρους στην οθόνη και μετά να ελαχιστοποιηθεί). Τελικά όλα είναι μια συνήθεια. Προσπάθησε να συνιθήσεις το Gnome και θα δείς ότι θα βελτιωθούν και τα repo που λες ότι αργουν να μπουν.
Όσον αφορά το kopete (αν τυχόν δεν το μπέρδεψες με το compiz), δοκίμασα το Empathy και το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον, μιας και παίρνει και το chat του facebook. Έτσι αν θέλω να μιλήσω με facebook, δεν πρέπει να ανοίξω τον browser κλπ. Αρκετά έξυπνο.
Γνώσεις ⇛ Linux: Την παλεύω ┃ Κτηνιατρικές: Δεν την παλεύω ┃ Αγγλικά: Σκράπας
Προσωπικό blog
Petcouple ζευγάρωσε το ζωάκι σου
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Χρόνια Πολλά

Δημοσίευσηαπό jemadux » Παρ Αύγ 20, 2010 11:13 pm

diamond_gr έγραψε:
jemadux έγραψε:επειδη για να κατεβει καποιο repo πρεπει να περιμενω παρα πολλυ για να μπει στο συστημα μου ....

1. repo: Τα repo τα παίρνουμε από την λίστα που περιγράφεται στον οδηγό εδώ. Υπάρχει μιά λίστα με repo. Εγώ προσωπικά διάλεξα την Γερμανία. Δεν θα ήταν άσχημα κάποιο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα να φιλοξενήσει μια πηγή λογισμικού. πάντως μπορείς να κάνεις ping σε όλες τις διευθσεις για να δεις ποια είναι αυτή που είναι πιο γρήγορη για εσένα. Πιθανό να φταίει ο υπολογιστής σου ή και η σύνδεσή σου. Εγώ προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

2. Εφέ-kopete: Πρόσφατα το γύρισα σε Gnome. Αν και στην αρχή δεν μου άρεσε το γραφικό επειδή έχω συνηθίσει αλλοιώς, στην τελική είδα ότι είναι αρκετά γρήγορο αλλά και έχει τα εφέ compiz προ-ρυθμισμένο. Έκανα να δω τον κύβο και τον είχε ρυθμισμένο. Στο KDE δεν εκανα τον κόπο να ενεργοποιήσω τα εφέ μιας και θεωρώ ότι τρώνε χρόνο (εγώ θέλω να ελαχιστοποιηθεί το παράθυρο, όχι να κάνει 2 γύρους στην οθόνη και μετά να ελαχιστοποιηθεί). Τελικά όλα είναι μια συνήθεια. Προσπάθησε να συνιθήσεις το Gnome και θα δείς ότι θα βελτιωθούν και τα repo που λες ότι αργουν να μπουν.
Όσον αφορά το kopete (αν τυχόν δεν το μπέρδεψες με το compiz), δοκίμασα το Empathy και το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον, μιας και παίρνει και το chat του facebook. Έτσι αν θέλω να μιλήσω με facebook, δεν πρέπει να ανοίξω τον browser κλπ. Αρκετά έξυπνο.

Σταθη εγω δεν χρησιμοποιω empathy αλλα φανατικα pidgin και ακομα το εχω περασει το facebook εδω και 6μηνες
Άβαταρ μέλους
jemadux
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό SeiriOS » Τρί Αύγ 31, 2010 11:58 am

Ενώ έχει τον καταπληκτικό zypper, σε μένα γενικά το σύστημα κόλλαγε χωρίς κάποιον προφανή λόγο. Έκανε συχνά διάφορα freeze χωρίς να τρέχουν βαριές εφαρμογές και σε Intel κάρτα, αλλά και σε Nvidia και μου έκανε εντύπωση. Το άφησα τελικά στην άκρη για την ώρα και κράτησα μόνον το arch, το οποίο είναι πάντα η βασική μου διανομή.
Άβαταρ μέλους
SeiriOS
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό jemadux » Δευτ Σεπ 06, 2010 11:25 am

SeiriOS έγραψε:Ενώ έχει τον καταπληκτικό zypper, σε μένα γενικά το σύστημα κόλλαγε χωρίς κάποιον προφανή λόγο. Έκανε συχνά διάφορα freeze χωρίς να τρέχουν βαριές εφαρμογές και σε Intel κάρτα, αλλά και σε Nvidia και μου έκανε εντύπωση. Το άφησα τελικά στην άκρη για την ώρα και κράτησα μόνον το arch, το οποίο είναι πάντα η βασική μου διανομή.

το αρτσ καλο ειναι αλλα εχει μερικα κολληματα στο αλσα στον νεο πυρηνα....
Άβαταρ μέλους
jemadux
babeTUX
babeTUX

Επιστροφή στο openSUSE

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης