Εγκατασταση RISK Game

Ότι αφορά το openSUSE

Συντονιστής: diamond_gr

Δημοσίευσηαπό asimakhs » Παρ Δεκ 31, 2010 1:05 pm

Καλημέρα σε όλη την GREEKLUG κοινότητα.
Και καλή πρωτορονιά να έχουμε.

Θέλω να εγκαταστήσω το εξής παινίδι, και δεν ξέρω πώς. Το παιχνίδι είναι το εξής:
http://linux.softpedia.com/progDownload/Risk-Download-4922.html και θα ήθελα να το κάνω εγκατάσταση. Δεν θα ήθελα μέσω yast (εαν υπάρxει). Θα ήθελα μέσα από την σελίδα. Ποιος είναι ο γενικός τρόπος εγκατάστασης μιας εφαρμογής ή ενός παιχνιδιού (εκτός yast)???

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
Φιλικά,
Γεράσιμος Χανιώτης
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: OpenSUSE 11.3 σε LG R510-L AP11HS
Προδιαγραφές ⇛ T1700 @ 1.83GHz │ Μνήμη RAM 2GB │ Mobile Intel GM45 Express Chipset i915 │ Ralink RT2860 │ Broadcom Bluetooth USB │ Intel 82801l (ICH9) HD Audio Controller │ TFT 15,4'
asimakhs
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Παρ Δεκ 31, 2010 1:21 pm

Στο yast δεν φαίνεται να υπάρχει.
Επιστρέφει το:

Κώδικας: Επιλογή όλων
[b]Domination[/b] - This is java version of the classic RISK board game

Στο site ου έδωσες, μπαίνω να κατεβάσω για να εγκαταστήσω και στο java αρχείο (jar) το όνομα είναι Domination καθώς και στο zip το ίδιο.
Οπότε καλύτερα να το βάλεις από το Yast για να έχεις και τις ενημερώσεις που γίνονται κάθε τόσο.
Γνώσεις ⇛ Linux: Την παλεύω ┃ Κτηνιατρικές: Δεν την παλεύω ┃ Αγγλικά: Σκράπας
Προσωπικό blog
Petcouple ζευγάρωσε το ζωάκι σου
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Χρόνια Πολλά

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Τρί Ιαν 04, 2011 12:01 am

asimakhs έγραψε:Καλημέρα σε όλη την GREEKLUG κοινότητα.
Και καλή πρωτορονιά να έχουμε.

Θέλω να εγκαταστήσω το εξής παινίδι, και δεν ξέρω πώς. Το παιχνίδι είναι το εξής:
http://linux.softpedia.com/progDownload/Risk-Download-4922.html και θα ήθελα να το κάνω εγκατάσταση. Δεν θα ήθελα μέσω yast (εαν υπάρxει). Θα ήθελα μέσα από την σελίδα. Ποιος είναι ο γενικός τρόπος εγκατάστασης μιας εφαρμογής ή ενός παιχνιδιού (εκτός yast)???

ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
Φιλικά,
Γεράσιμος Χανιώτης

Καλή Χρονιά και σε εσένα...

Δεν νομίζω ότι θα υπάρχει στα αποθετήρια κάποιος διανομής το παιχνίδι, οπότε λογικά δεν χρειάζεται να ψάχνεις μέσω yast κτλ.
Το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι γραμμένο σε java οπότε δεν ακολουθεί τον τυπικό τρόπο εγκατάστασης όπως κάποιο πακέτο deb ή rpm, απλά χρειάζεται java για να τρέξει.
Αρχικά θα πρέπει να εγκαταστήσεις από τα αποθετήρια της διανομής σου το openjava (αν δεν υπαχει ήδη) είτε απ' έξω το κλειστό sun java αν θες να τρέξεις το jar.
(Κατέβασε ενδιάμεσα το jar.)
Έπειτα μάλλον θα χρειαστεί να του δώσεις και δικαιώματα εκτελέσιμου αρχείου για να μπορεί να το τρέξει.

Σε εμένα τρέχει κανονικότατα...πάντως που το δοκίμασα. ;)
Στην αρχή κάνει την εγκατάσταση και μετά το τρέχεις είτε μέσω της σχετικής συντόμευσης είτε αν πας στον φάκελο του πχ /home/mixasgr/domination και τρέξεις το run.sh
Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι πιο αναλυτικά πες μου! :mrpc:
Διανομή: Xubuntu 14.04 - [Launchpad | mixasgr (κ στο Ubuntu-gr)]

Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Xubuntu 14.04 64bit
Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Επιστροφή στο openSUSE

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης