Προς Μελη ομαδας Μεταφρασεων.

συζήτηση για το forum, την κοινότητα και προτάσεις για διάφορα θέματα

Δημοσίευσηαπό warlordfff » Πέμ Φεβ 25, 2010 11:07 am

Κυριοι ας συντονιστούμε,νομιζω πως πρέπει να βρεθούμε μια μερα στον σύλλογο να μιλήσουμε και να αρχίσουμε να παράγουμε καποιο έργο.
Φέρτε τις προτάσεις σας να μιλήσουμε,να δουμε τις δυνατότητες μας και να κάνουμε μια αρχή.Εγω δεν εχω προβλημα να μαζευτούμε όποια μερα θελετε μιας και τωρα δεν κανω κάτι,οποτε προτεινετε εδω ποια μερα μπορειτε να βρεθούμε.Συμφωνίτε;
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
warlordfff
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό gekaklam » Πέμ Φεβ 25, 2010 4:23 pm

Θα συμφωνίσω και εγώ, ότι πρέπει να αρχίσουμε να μαζευόμαστε. Εγώ μπορώ καθημερινές μετά της 7 και Σαββατοκύριακο μετά της 3 το μεσημέρι.
Σάν πρόταση για το τί να ξεκινήσουμε να μεταφράζουμε θα πρότινα τα εξής:
(από το τόπικ "Πού θα βρείτε δωρεάν βιβλία και μαθήματα" )

petrogazz έγραψε:Επίσης από την Free Technology Academy

Αυτή τη στιγμή είναι διαθέσιμα δύο βιβλία:

1. Introduction to Free Software
2. GNU/Linux Advanced Administration

Καταρχήν να πώ ότι και τα δύο βιβλία είναι συγγράματα για μεταπτυχιακό σε θέματα open source. Το πρώτο είναι μια γενική εισαγωγή στο opensource. Περιληπτικά τα περιεχόμενά του είναι τα εξής:
1.Εισαγωγή (Δίνει τον ορισμό του ΕΛΛΑΚ, και περιληπτικά τα οφέλη που υπάρχουν από την χρήση του από διάφορες ομάδες)
2. Λίγη Ιστορία (Μιλάει για το πώς στην αρχή όλα τα προγράμματα δίνονταν μαζί με τον κώδικά τους, το πώς/γιατί αυτό άλλαξε, σε τί κατάσταση είναι σήμερα. Καταλάβατε πάνω κάτω τι εννοώ.)
3. Νομικά θέματα (Αναλύει γενικά τις άδειες ανοικτού λογισμικού και τις διαφορές τους)
4. Προγραμματιστές και τα κίνητρά τους (Γενικά για το προφίλ των προγραμματιστών που ασχολούνται με opensource και τους λόγους για το οποίο το κάνουνε)
5. Οικονομία (Κυρίως οικονομικοί λόγοι για τους οποίους συμφέρει το ΕΛΛΑΚ, είμαι λίγο μετά την αρχή του κεφαλαίου οπότε δέν μπορώ να πώ πολλά πράγματα :) )
6. ΕΛΛΑΚ και δημόσιες διοικήσεις. (Δέν το έχω διαβάσει ακόμη :D )
7. Δημιουργεία/κατασκευή ΕΛΛΑΚ (Δέν το έχω διαβάσει ακόμη :D )
8. Περιβάλον και τεχνολογίες ανάπτυξης (Δέν το έχω διαβάσει ακόμη :D )
9. Μελέτες ειδικών περιπτώσεων (Δέν το έχω διαβάσει ακόμη :D )

Γενικά πιστεύω πως είναι ένα καλό βιβλίο και θα ήταν καλό να υπάρχει στα Ελληνικά.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο: Fedora 12, 64bit
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo E6600 στα 2.4GHz │ Ram: 2Gb │ NVIDIA GeForce 8800 GTS με 640Μb│ Κάρτα Ασύρματη: Όχι │ Κάρτα Bluetooth: Όχι │ Κάρτα Ήχου: Sound Blaster X-Fi XtremeGamer │ TFT 19" (wide) στα 1440x960
Άβαταρ μέλους
gekaklam
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό warlordfff » Πέμ Φεβ 25, 2010 7:10 pm

ΟΚ,καλη και η προταση σου αν και καλητερα τις προτασεις μας να τις συζητισουμε οταν βρεθουμε,κανενας αλλος;
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
warlordfff
babeTUX
babeTUX

Επιστροφή στο Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης