Συμβατότητα Wi-fi κάρτας

Ότι αφορά το Debian

Δημοσίευσηαπό Sonop » Δευτ Απρ 16, 2012 3:26 pm

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!

Λοιπόν, άνοιξα αυτό το θέμα γιατί στον καινούργιο υπολογιστή(στο παλιό μηχάνημα είχα την stable του debian) που έχω πάρει ενώ έχω τα ubuntu 11.04 δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος.. Και πως να είμαι θα πει κανείς αφού έτσι όπως έχουν γίνει οι τελευταίες εκδόσεις... Με 2 καρτέλες στον firefox και το libreoffice ανοιχτό(και χωρίς unity) η κατανάλωση μνήμης είναι:

Κώδικας: Επιλογή όλων
             total       used       free     shared    buffers     cached
Mem:               5890       1713       4176          0        152        732
-/+ buffers/cache:           829       5060
Swap:             11443          0      11443

κοντά στα 800ΜΒ.. Εντάξει, έχει πάνω 6GB αλλά δεν είναι ο στόχος αυτός.... ;) ;) Νιώθω ότι δουλεύει πολύ η μνήμη για τόσο λίγα πράγματα που κάνω και χωρίς να τρέχω κάτι σε flash.. Αποφάσισα έτσι να πάω στην 6.0.4 που είναι πολύ σταθερή(βράχος) και έχει λιγότερα γραφικά που είναι ιδιαίτερα κουραστικά.. Δεν αγόρασα τέτοιο μηχάνημα για να μου τρώει το compiz όλη τη μνήμη.....

Στο παλιό λάπτοπ που είχα, είχα καταφέρει να κάνω να λειτουργήσει η ασύρματη κάρτα δικτύου(χρειάζομαι περισσότερο το ασύρματο απ' το ενσύρματο δίκτυο). Μιλάω για την έκδοση 6.0.4(squeeze stable).. Όμως λόγω παλαιότητας του υπολογιστή αγόρασα ένα καινούργιο μηχάνημα, αυτό: http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet ... C00JGE.htm
Το ερώτημα μου είναι το εξής:
Θα παίξει η ασύρματη κάρτα δικτύου; Έψαξα στο ίντερνετ, σε φόρουμ, σε wikis και είδα διφορούμενες απόψεις.. Αλλού λέει ότι έχει πρόβλημα, αλλού λέει ότι είναι όλα καλά και ο kernel που έχει η 6.0.4 πάνω αναγνωρίζει απευθείας την ασύρματη κάρτα..
Εδώ βρήκα οδηγίες για την εγκατάσταση των drivers που χρειάζονται.. http://wiki.debian.org/ath5k

Η κάρτα μου είναι η εξής:
03:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

Έχει κανείς ιδέα αν θα παίξει; Δεν θέλω να κάνω εγκατάσταση και να το διαπιστώσω τότε... Να πω εδώ πως σκοπεύω να βάλω την 64bit έκδοση λόγω του ότι έχω πολύ μνήμη και αν δεν κάνω λάθος μία 32bit έκδοση δεν θα διαβάσει όλη μνήμη..
Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά μήπως παίζει ρόλο το firmware που υπάρχει στο wiki είναι μόνο για 32bit και όχι για 64; Αν και δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο... Πάντως απ' όσο το έψαξα ο επεξεργαστής που έχω είναι 64bit οπότε δεν μπορώ να βάλω κάτι σε 32...

Ευχαριστώ!!

Υ.Γ.: Πάντως είναι κρίμα τέτοιες στιβαρές εκδόσεις όπως το debian να έχει τέτοια προβλήματα με κάρτες δικτύων(αν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα)..
Sonop
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό linuxman » Τετ Απρ 18, 2012 4:55 pm

Εγώ θα έλεγα αν δεν κάνεις δοκιμή δεν θα το ξέρεις.
Αν το stable δεν θα το κάνει τότε μάλλον το testing θα το βρει.
Έτσι και αλλιώς εάν το βρει σε κάποιο παράθυρο στην φάση εγκατάστασης θα σου ζητήσει το firmware όπως το κάνει στις Intel κάρτες,
αν δεν είναι ήδη μέσα.
Αν και από όσο γνωρίζω νομίζω ότι πρέπει να είναι μέσα.
Και δώσε αποτέλεσμα από την εντολή
lspci -nn
έστω και με live cd για να ξέρουμε .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
LinuxMint 17 qiana 3.13.0-24-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116]
wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a]
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Sonop » Πέμ Απρ 19, 2012 4:40 pm

linuxman έγραψε:Εγώ θα έλεγα αν δεν κάνεις δοκιμή δεν θα το ξέρεις.
Αν το stable δεν θα το κάνει τότε μάλλον το testing θα το βρει.
Έτσι και αλλιώς εάν το βρει σε κάποιο παράθυρο στην φάση εγκατάστασης θα σου ζητήσει το firmware όπως το κάνει στις Intel κάρτες,
αν δεν είναι ήδη μέσα.
Αν και από όσο γνωρίζω νομίζω ότι πρέπει να είναι μέσα.
Και δώσε αποτέλεσμα από την εντολή
lspci -nn
έστω και με live cd για να ξέρουμε .

Στην φάση της εγκατάστασης μου βγάζει ένα μήνυμα για ένα firmware που λείπει.. Έχω δοκιμάσει στο παλιότερο μηχάνημα που είχα(και είχε βγάλει το αντίστοιχο μήνυμα) να περάσω με ένα usb stick το firmware αλλά δεν έγινε τίποτα.. Μετά βέβαια ακολούθησα τις οδηγίες που είχε το λινκ που έγραψα και δούλεψε!

Δοκίμασα σ' αυτό το μηχάνημα να βάλω το cd και να δω αν ζητάει firmware.. Έβγαλε ένα μήνυμα ότι πρέπει να το περάσω αλλά δεν το έκανα.. Εννοείται πως ακύρωσα και την εγκατάσταση!

H εντολή μου βγάζει αυτά:
00:00.0 Host bridge [0600]: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller [8086:0104] (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0106] (rev 09)
00:16.0 Communication controller [0780]: Intel Corporation 6 Series Chipset Family MEI Controller #1 [8086:1c3a] (rev 04)
00:1a.0 USB Controller [0c03]: Intel Corporation 6 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 [8086:1c2d] (rev 04)
00:1b.0 Audio device [0403]: Intel Corporation 6 Series Chipset Family High Definition Audio Controller [8086:1c20] (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge [0604]: Intel Corporation 6 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 [8086:1c10] (rev b4)
00:1c.1 PCI bridge [0604]: Intel Corporation 6 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 [8086:1c12] (rev b4)
00:1d.0 USB Controller [0c03]: Intel Corporation 6 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 [8086:1c26] (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge [0601]: Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller [8086:1c49] (rev 04)
00:1f.2 SATA controller [0106]: Intel Corporation 6 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller [8086:1c03] (rev 04)
00:1f.3 SMBus [0c05]: Intel Corporation 6 Series Chipset Family SMBus Controller [8086:1c22] (rev 04)
02:00.0 Ethernet controller [0200]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 05)
03:00.0 Network controller [0280]: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01)

Ίδια με πριν είναι..

Το ΣΚ θα δοκιμάσω αν δω αν παίξει αλλιώς θα κάνω down-grade στην 10.04.... Δεν γίνεται άλλο αυτή η κατάσταση με τα γραφικά και όλες τις μ@@ς που έχουν βάλει..
Sonop
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό linuxman » Πέμ Απρ 19, 2012 5:13 pm

Sonop έγραψε:Στην φάση της εγκατάστασης μου βγάζει ένα μήνυμα για ένα firmware που λείπει.. Έχω δοκιμάσει στο παλιότερο μηχάνημα που είχα(και είχε βγάλει το αντίστοιχο μήνυμα) να περάσω με ένα usb stick το firmware αλλά δεν έγινε τίποτα.. Μετά βέβαια ακολούθησα τις οδηγίες που είχε το λινκ που έγραψα και δούλεψε!

Εγώ το δοκίμασα και μία χαρά δούλεψε με usb stick σε Debian Testing όταν μου έβγαλε ανάλογο μήνυμα, κάτι δεν έκανες σωστά.
Δοκίμασα σ' αυτό το μηχάνημα να βάλω το cd και να δω αν ζητάει firmware.. Έβγαλε ένα μήνυμα ότι πρέπει να το περάσω αλλά δεν το έκανα.. Εννοείται πως ακύρωσα και την εγκατάσταση!

Κακός , έπρεπε να σημειώσεις ποιο είναι και μετά να το περάσεις, έστω στην πρώτη φάση με το καλώδιο μετά λογικά θα το έβαζες με το χέρι.

H εντολή μου βγάζει αυτά:
03:00.0 Network controller [0280]: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002b] (rev 01)

Αυτό είναι, το id τις κάρτας [168c:002b]
Και όπως το λέει και το MAN :mrgreen:
man lspci -nn
-nn Show PCI vendor and device codes as both numbers and names.

Ίδια με πριν είναι..

Το ΣΚ θα δοκιμάσω αν δω αν παίξει αλλιώς θα κάνω down-grade στην 10.04.... Δεν γίνεται άλλο αυτή η κατάσταση με τα γραφικά και όλες τις μ@@ς που έχουν βάλει..

Κοίτα δεν συμφωνώ με σένα , στο χέρι σου είναι να το αλλάξεις, θέλεις να αλλάξεις το κάνεις , θες το παλιό κλασσικό βάλε, υπάρχουν εξάλλου τα λεγόμενα fork του Gnome και μπορείς να το βάλεις , πάρε παράδειγμα το Μιντ , δεν είναι απαγορευτικό να το κάνεις , το φτιάχνεις όπως εσύ θέλεις .
Τώρα αν θες έτοιμο και όπως εσύ το θες τι να πω , μάλλον θα πρέπει να το κάνεις παραγγελία .
Δοκίμασε τα , δεν χάνεις τίποτα,αλλαγές πάντα μπορείς να κάνεις , να το κόψεις και να το ράψεις στα μέτρα σου όπως θες
:mrpc: :mrpc: :mrpc:
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
LinuxMint 17 qiana 3.13.0-24-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116]
wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a]
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Sonop » Παρ Απρ 20, 2012 9:31 am

Το firmware που μου έβγαλε το έχω σημειώσει, βρήκα και στο google ποιο είναι και θα το περάσω με το χέρι μετά την εγκατάσταση..

Όταν είχα δοκιμάσει να το βάλω με το usb stick δεν έγινε τίποτα, δεν ξέρω γιατί.. Όταν μου το ζήτησε σύνδεσα το stick, πάτησα το οk αλλά δεν έγινε τίποτα..
Anyway, το ΣΚ θα το κάνω και θα δείξει αν παίξει, πάντως έχω την εντύπωση πως θα γίνει!!
Sonop
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό Sonop » Κυρ Απρ 22, 2012 10:35 pm

Καλησπέρα!

Έκανα την εγκατάσταση του Debian 6.0.4 και όλα δουλεύουν καλώς με την ασύρματη κάρτα χωρίς να πειράξω τίποτα εγώ..

Μου έβγαλε το μήνυμα ότι λείπει το firmware, το αγνόησα σε εκείνο το σημείο αλλά όταν ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση όλα ήταν καλά χωρίς κανένα πρόβλημα..

Tώρα μάλιστα, παράπονο κανένα..!! :D :D
Sonop
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό Brandon » Σάβ Δεκ 29, 2012 3:08 pm

Για Debian χρήστες το θέμα της κάρτας wifi χρειάζονται τα εξής βήματα.
1. Κάνουμε edit /etc/apt/sources.list (πάντα σαν root) και προσθέτουμε στις γραμμές(αποθετήρια) μετά το main contrib non-free και αφού το σώσουμε εκτελούμε:
apt-get update

2. Δίνουμε στο τέρμιναλ
update-initramfs -u
για να δούμε εάν έχουμε warns/errors (συνήθως χωρίς firmware μας δίνει e100).
Να ξέρετε ότι είναι πάγια πολιτική Debian η διανομή να παραδίδεται ατόφια, χωρίς δηλ. τα non-free
3. Για να δούμε το τι μας παρέχει η διανομή μας εκτελούμε (αφού πρώτα φυσικά έχουμε εγκαταστήσει το apt-file κι έχουμε κάνει apt-file update) :
apt-file --package-only search /lib/firmware

Βλέπουμε μία λίστα απο firmware όπου εμάς μας ενδιαφέρει το firmware-atheros, οπότε εκτελούμε
apt-get install firmware-atheros

4. Αυτό μόνο όμως δεν μας είναι αρκετό και χρειάζεται επίσης το
apt-get install firmware-linux-nonfree
αλλά επίσης και
 apt-get install wireless-tools

Κάνουμε ένα restart και είμαστε OK
Εικόνα
Brandon
babeTUX