Triple boot. Έχασα το Grub. Πως το επαναφέρω.

Ότι αφορά το PCLinuxOS

Συντονιστής: diamond_gr

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Τρί Ιουν 29, 2010 8:36 am

Πρόσφατα, έβαλα στο λαπτοπ 3 λειτουργικά.
Είχε εγκατεστημένο Windows 7. Έβαλα σε ενα διαμέρισμα πρώτα το PCLinuxOS 2010 και μετά έβαλα το Fedora 13.
Σαν Grub είχε το Fedora και αναγνώρισε μόνο Fedora και Windows. Πρόσθεσα PCLinuxOS αλλά έβγαζε το μήνυμα:

Κώδικας: Επιλογή όλων
Error 13: Invalid or unsupported executable format

Αυτό που έκανα ήταν:

1. Άνοιξα τον υπολογιστή με ενα LiveCD του PCLinuxOS.
2. Στο Συστημα>Διαχείριση Συστήματος υπάρχει ενα εργαλείο που λέγεται επαναφορά MBR (Restore MBR). Πατώντας αυτό, θα σας ζητήσει να βάλετε τον κωδικό του root (ο κωδικός είναι root).
3. Στην οθόνη που εμφανίζεται, πατήστε OK.

4. Στην επόμενη οθόνη, βρίσκει ότι έχετε και άλλα συστήματα εγκατεστημένα, πατήστε Yes.

5. Στην οθόνη αυτή, μας εμφανίζει το grub στο οποίο μπορούμε να επέμβουμε αν θέλουμε.

Πιθανό να μην σας αναγνωρίσει τα windows. Για καλό και για κακό, προσθέστε μια γραμμή:
title Windows
   rootnoverify (hd0,0)
   chainloader +1

Όπου hd0,0 είναι ο δίσκος που είναι εγκατεστημένα τα windows. Μπορεί να διαφέρει στο δικό σας.

Σώστε το και κλείστε το.

6. Στο τέλος πατήστε Yes.

Επανεκκινήστε και είστε έτοιμοι.
Γνώσεις ⇛ Linux: Την παλεύω ┃ Κτηνιατρικές: Δεν την παλεύω ┃ Αγγλικά: Σκράπας
Προσωπικό blog
Petcouple ζευγάρωσε το ζωάκι σου
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό antonio » Τετ Δεκ 07, 2011 6:49 pm

εγω φιλε μου εκανα ακριβως τον οδηγο και μετα δεν εμπαινε πουθενα! για την ακριβεια ειχα την μικρομαλακη σε εναν σκληρο και σε αλλον σκληρο εβαλα pclinux σε ενα partition και σε ενα αλλο partition εβαλα το opensuse 12.1 και ακολουθησα τον οδηγο για να βλεπει και το suse αλλα καταστραφηκε ολο το bootloader οπως ελεγε! και αναγκαστηκα να κανω εγκατασταση και το suse σε gnome για να μπορω να μπαινω στο suse με kde! αν εχεις καμια αλλη λυση για να βαλω και παλι τωρα το pclinux χωρις παρατραγουδα θα σου ημουν ευγνωμων γιατι δεν μου αρεσει προσωπικα αυτο το gnome! ασε που θα ηθελα να βαλω και μια αλλη εκδοση εκτως του opensuse! ευχαριστω!
[http://www.youtube.com/user/ARKTIKA13?feature=guide]
Γνώσεις ⇛ Linux: λιγες ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: μετρια
Λειτουργικό ⇛ opensuse 12.1 KDE - opensuse GNOME - μικρομαλακη 7
Προδιαγραφές ⇛ amd phenom iix4 965 │ 8GB 1600 ddr3 │ gigabyte hd radeon 5770 1GB ddr5 │ asrock 890fx deluxe3 │ asus xonar dx │ │ LG lcd 23''
antonio
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Πέμ Δεκ 08, 2011 12:47 am

antonio έγραψε:εγω φιλε μου εκανα ακριβως τον οδηγο και μετα δεν εμπαινε πουθενα! για την ακριβεια ειχα την μικρομαλακη σε εναν σκληρο και σε αλλον σκληρο εβαλα pclinux σε ενα partition και σε ενα αλλο partition εβαλα το opensuse 12.1 και ακολουθησα τον οδηγο για να βλεπει και το suse αλλα καταστραφηκε ολο το bootloader οπως ελεγε! και αναγκαστηκα να κανω εγκατασταση και το suse σε gnome για να μπορω να μπαινω στο suse με kde! αν εχεις καμια αλλη λυση για να βαλω και παλι τωρα το pclinux χωρις παρατραγουδα θα σου ημουν ευγνωμων γιατι δεν μου αρεσει προσωπικα αυτο το gnome! ασε που θα ηθελα να βαλω και μια αλλη εκδοση εκτως του opensuse! ευχαριστω!

Έχω την εντύπωση ότι δυστυχώς το PCLinuxOS χρησιμοποιεί ακόμα την έκδοση 1 του GRUB, σε αντίθεση με το opensuse 12.1.
Οπότε αν το PCLinuxOS εγκατασταθεί τελευταίο δημιουργεί πρόβλημα καθώς δεν "βλέπει" σωστά τις άλλες διανομές. Έχουν αναφερθεί αρκετές φορές προβλήματα με το multiboot με το GRUB του PCLinuxOS.

Για να μπορέσεις να έχεις την διανομή, θα πρότεινα να κάνεις εγκατάσταση πρώτα το PCLinuxOS και μετά το opensuse ή όποια άλλη διανομή θέλεις, έτσι ώστε να εγκατασταθεί το GRUB2 που είναι καλύτερο καθώς οι περισσότερες διανομές έχουν περάσει σε αυτό πλέον. :mrpc:
Διανομή: Xubuntu 14.04 - [Launchpad | mixasgr (κ στο Ubuntu-gr)]

Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Xubuntu 14.04 64bit
Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό antonio » Πέμ Δεκ 08, 2011 5:04 pm

ευχαριστω φιλε μου καταρχην για την απαντηση! τωρα ειναι λιγο κομματακι δυσκολο να ξανακανω την διαδικασια απο την αρχη! αλλα δεν πειραζει δεν χαλασε και ο κοσμος! αυτο ομως που ηθελα να πω ειναι οτι και στο μιντ που ειχα και συγκεκριμενα την katya (11) το ιδιο προβλημα ειχα με τον grub του opensuse! εκει ειχα απο πριν το μιντ και μετα εβαλα το opensuse αλλα δεν μπουταρε στο μιντ παρολο που το εβλεπε στον loader! πατουσα δλδ να μπω στο μιντ και με εβγαζε παλι στο opensuse! απο οσο ξερω το μιντ εχει τον grub 2! διορθωστε με αν κανω λαθος δεν ειμαι και πολυ παλιος στο linux! προσπαθησα με το cd του μιντ μετα μεσω τερματικου να κανω ενημερωση αλλα ματαια δεν εγινε τιποτα! το θεμα ειναι αν βαλω την χ διανομη θα μου μπουταρει στο opensuse? εχεις καποια γνωμη για καποια διανομη? γιατι σιγουρα σου εχει τυχει κατι παρομοιο καθως επισης εισαι (ειστε και οι υπολοιποι) και πιο εμπειρος απο εμενα! ευχαριστω!
Προδιαγραφές ⇛ amd phenom iix4 965 │ 8GB 1600 ddr3 │ gigabyte hd radeon 5770 1GB ddr5 │ asrock 890fx deluxe3 │ asus xonar dx │ │ LG lcd 23''
antonio
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Πέμ Δεκ 08, 2011 10:26 pm

Έχεις ψιλομπερδευτεί...

Το openSUSE 12.1 πέρασε σε Grub 2. Οπότε τώρα όποιο και να βάλεις τελευταίο θα αναγνωρίσει τα υπόλοιπα.
Το PCLOS πρέπει να το βάλεις πρώτο. Γενικά ίσες διανομές έχουν Grub 1.x μπαίνουν πρώτες. Για να δεις τι έχει, είτε κάνε αναζήτηση στο google είτε όταν ανοίξει το livecd δοκίμασε να το βρεις.
Γνώσεις ⇛ Linux: Την παλεύω ┃ Κτηνιατρικές: Δεν την παλεύω ┃ Αγγλικά: Σκράπας
Προσωπικό blog
Petcouple ζευγάρωσε το ζωάκι σου
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Παρ Δεκ 09, 2011 2:07 am

Για να τα ξεκαθαρίσεις λιγάκι, επειδή από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι ίσως λίγο έχεις μπερδευτεί... :oops:

Το ή ο (μάλλον καλύτερα) GRUB, είναι ένας εκκινητής - bootloader, ένα προγραμματάκι που ρυθμίζει τι, πως κ από ποιο μέρος του δίσκου θα ξεκινήσει.
Όλες οι διανομές στο τέλος της εγκατάστασης εγκαθιστούν τον bootloader, στην αρχή του δίσκου και τον ρυθμίζουν ανάλογα με το άλλα συστήματα θα βρουν παράλληλα εγκατεστημένα κτλ.

Ο GRUB, όμως όπως όλα τα προγράμματα εξελίχθηκε-αναβαθμίστηκε και πριν κάποιο καιρό πέρασε στην έκδοση 2.
Κάποιες διανομές GNU/Linux, ενσωμάτωσαν την νέα έκδοση και κάποιες όχι ακόμα, όπως το PCLinuxOS.
Έτσι κάποιες φορές τα σημεία εκκίνησης τελευταίων εκδόσεων των διανομών πχ του opensuse 12.1 ή του fedora 16, δεν αναγνωρίζονται σωστά από την έκδοση 1 του GRUB.
Για αυτό το λόγο η καλύτερη λύση στο παραπάνω είναι να εγκαθίσταται πρώτα η διανομή/διανομές με παλαιά έκδοση GRUB και ως τελευταία να μπαίνει η διανομή που υποστηρίζει την έκδοση GRUB2.
Πλέον οι περισσότερες τελευταίες εκδόσεις των διανομών, όπως το opensuse 12.1, fedora 16, Ubuntu 11.10 κτλ έχουν ενσωματωμένο το GRUB2.
Άρα η λύση, όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα, είναι να κάνεις εγκατάσταση πρώτα το PCLinuxOS και μετά το opensuse ή το Mint.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις...
antonio έγραψε:αυτο ομως που ηθελα να πω ειναι οτι και στο μιντ που ειχα και συγκεκριμενα την katya (11) το ιδιο προβλημα ειχα με τον grub του opensuse! εκει ειχα απο πριν το μιντ και μετα εβαλα το opensuse αλλα δεν μπουταρε στο μιντ παρολο που το εβλεπε στον loader! πατουσα δλδ να μπω στο μιντ και με εβγαζε παλι στο opensuse! απο οσο ξερω το μιντ εχει τον grub 2!

ο grub που κάνει κουμάντο το τι θα μπουτάρει είναι αυτός του opensuse και όχι του mint :!:
Όπως γράφεις πρώτα είχες το mint και μετά έβαλες το opensuse, άρα ο GRUB που εγκαταστάθηκε από το opensuse μπήκε στο τέλος και άρα είναι αυτός που ρυθμίζει το boot και όχι αυτός του Mint.

Οπως έγραψε και ο diamond, το opensuse 12.1, έχει περάσει πλέον σε GRUB2, οπότε για να στήσεις σωστά το μηχάνημά σου θα πρέπει να κάνεις την εγκατάσταση με κάποια τις παρακάτω σειρές:

1)PCLinuxOS
2)openSUSE (για εκδόσεις παλαιότερες της 12.1)
3)Mint

ή

1)PCLinuxOS
2)Mint
3)openSUSE 12.1

Αλλιώς θα πρέπει να ρυθμίσεις το grub(1) να διαβάζει σωστά τα παράλληλα λειτουργικά, αλλά αυτό απαιτεί λιγάκι τερματικό και πιο χειρτάτη διαδικασία! :mrpc:

Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό antonio » Παρ Δεκ 09, 2011 8:33 pm

ευχαριστω καταρχας για την απαντηση φιλε μου!
Όπως γράφεις πρώτα είχες το mint και μετά έβαλες το opensuse, άρα ο GRUB που εγκαταστάθηκε από το opensuse μπήκε στο τέλος και άρα είναι αυτός που ρυθμίζει το boot και όχι αυτός του Mint.
δεν εχω μπερδευτει φιλε μου ισως δεν το εγραψα καλα ισως κατι αλλο δεν ξερω :roll: αλλα το ιδιο λεμε ειπα οτι και πριν που ειχα το μιντ και εβαλα το opensuse μετα ενω και τα δυο εχουν τον ιδιο grub δεν μπουταρε και στο Mint! και το ανεφερα αυτο το παραδειγμα για να μου πεις τι εφτεξε και δεν μπουταρε παρολο που εχουν και τα δυο ιδιο grub! ή δεν εχουν τον ιδιο grub? και αυτονοητο ειναι να κουμανταρει ο grub απο την διανομη που καποιος εγκατεστησε τελευταια! αυτο το ηξερα!!!!! Clapping τωρα οσο αφορα το pclinux μαλλον δεν θα το εγκαταστησω τουλαχιστον τωρα γιατι εγκατασταση απο την αρχη ολων δεν κανω βαριεμαι!! :pistol: ετσι οπως το εχω τωρα δλδ θελω να αφησω το opensuse και στο αλλο παρτιτιον να βαλω μια διανομη με ποια κατα την εμπειρια σου και γνωση σου δεν θα ειχα προβλημα με την εκκινηση? βασικα arch θελω να βαλω αλλα η εγκατασταση του με προβληματιζει! ευχαριστω και παλι!
antonio
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Κυρ Δεκ 11, 2011 1:33 am

antonio έγραψε:δεν εχω μπερδευτει φιλε μου ισως δεν το εγραψα καλα ισως κατι αλλο δεν ξερω :roll: αλλα το ιδιο λεμε ειπα οτι και πριν που ειχα το μιντ και εβαλα το opensuse μετα ενω και τα δυο εχουν τον ιδιο grub δεν μπουταρε και στο Mint! και το ανεφερα αυτο το παραδειγμα για να μου πεις τι εφτεξε και δεν μπουταρε παρολο που εχουν και τα δυο ιδιο grub! ή δεν εχουν τον ιδιο grub? και αυτονοητο ειναι να κουμανταρει ο grub απο την διανομη που καποιος εγκατεστησε τελευταια! αυτο το ηξερα!!!!! Clapping τωρα οσο αφορα το pclinux μαλλον δεν θα το εγκαταστησω τουλαχιστον τωρα γιατι εγκατασταση απο την αρχη ολων δεν κανω βαριεμαι!! :pistol: ετσι οπως το εχω τωρα δλδ θελω να αφησω το opensuse και στο αλλο παρτιτιον να βαλω μια διανομη με ποια κατα την εμπειρια σου και γνωση σου δεν θα ειχα προβλημα με την εκκινηση? βασικα arch θελω να βαλω αλλα η εγκατασταση του με προβληματιζει! ευχαριστω και παλι!

Όπως σου έγραψα και στο άλλο μήνυμα...μην ανησυχείς... όλα λύνονται!
Απλώς επειδή δεν ξέρω πόσο καλά τα πας με το τερματικό και για να μην σε βάλω στα βαθειά, έγραψα τα παραπάνω με βάση ότι ίσως δεν γνωρίζεις καθόλου. :oops: προς αποφυγή παρεξηγήσεων! :)

Στο θέμα μας...
επειδή ειδικά το τελευταίο καιρό έχει τύχει να δοκιμάσω σχεδόν τις περισσότερες διανομές, μπορώ να σου πω ότι πλέον δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Οπότε, όποια διανομή και να βάλεις κανονικά θα πρέπει να συνεργάζεται με τις παράλληλες χωρίς πρόβλημα.
Εκτός του PCLinuxOS που έχει αυτά τα προβληματάκια, τα οποία όμως λύνονται.
Η arch είναι μια ωραία διανομή, ίσως όμως λιγάκι "χειράτη". Αν αισθάνεσαι οκ με τα "χειράτα", δοκίμασέ την. Σε αυτό το μήκος θα σου πρότεινα ίσως να δοκιμάσεις το slackware.

Οπότε, κάνε σαν root ένα
fdisk -l

και γράψε μας τα partition σου.

Επίσης γράψε τα περιεχόμενα από το grub του opensuse, που με βάση τα προηγούμενα είναι θεωρητικά αυτό που ρυθμίζει την κατάσταση.
Το αρχείο είναι το:
/boot/grub/grub.cfg

Με βάση αυτά θα μπορέσουμε να καταλάβουμε περίπου τι παίζει στο μηχάνημά σου και να σε βοηθήσουμε να ρυθμίσεις σωστά το GRUB για στήσεις σωστά το μηχάνημά σου. :mrpc:

Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό antonio » Κυρ Δεκ 11, 2011 2:04 am

η αληθεια ειναι οτι δεν τα παω καλα με το τερματικο επειδη ειμαι σχρτικα νεος στο linux!! θελω να βαλω arch αλλα αυτο ειναι που με σταματα!!! το οτι δεν εχω αρκετες γνωσεις και εμπειριες!! οσο για τις παρεξηγησεις μην φοβασε δεν παρεξηγουμαι ευκολα!! και να αναψει και λιγο η κουβεντα καλο κανει!! αχαχαχχ :mrgreen: λοιπον απο την εντολη σου δινω αυτα τα αποτελεσματα
Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk identifier: 0x73597ee7

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048   976771071   488384512    7  HPFS/NTFS/exFAT

Disk /dev/sdb: 164.7 GB, 164695473664 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 20023 cylinders, total 321670847 sectors
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x0009e431

/dev/sdb1   *          63   282316319   141158128+  83  Linux
/dev/sdb2       282326310   321669494    19671592+   f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sdb5       282326373   321669494    19671561   83  Linux

Disk /dev/sdc: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x000abdbd

/dev/sdc1   *          63   976768064   488384001    7  HPFS/NTFS/exFAT
αυτο δεν το βρηκα πουθενα! grub.cfg
antonio
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Δευτ Δεκ 12, 2011 4:04 pm

Χμμμ Thinking

Με βάση τα αποτελέσματα φαίνεται ότι έχεις:
1) Disk /dev/sda: 500.1 GB, NTFS Λογικά το C των Windows :?:
2) Disk /dev/sdb: 164.7 GB, EXT4 που είναι κομμένο 2 τμήματα
/dev/sdb1 * 63 282316319 141158128+ 83 Linux
/dev/sdb2 282326310 321669494 19671592+ f W95 Ext'd (LBA) (Απλά extended που περιλαμβάνει το κομμάτι από κάτω)
/dev/sdb5 282326373 321669494 19671561 83 Linux
3)Disk /dev/sdc: 500.1 GB, NTFS Λογικά το D των Windows :?:

Τον δίσκο των Linux τον έχεις κόψει εσύ σε 2 τμήματα;
Κατά την εγκατάσταση στην επιλογή της διαμέρισης του δίσκου το έβαλες να το κάνει αυτόματα ή χώρισες εσύ τα partition;

Επειδή το ότι έχεις μόνο 2 είναι κάπως περίεργο και λέω μήπως όταν έβαλες το opensuse, αυτό έσβησε όλο το δίσκο και "εξαφάνισε" το Mint; Thinking

antonio έγραψε:αυτο δεν το βρηκα πουθενα! grub.cfg

Και αυτό είναι κάπως περίεργο.
Μια σημείωση κ μία ερώτηση.

α)Για να δεις το αρχείο θα ήταν καλό να πας μέσα από τερματικό και ακόμα καλύτερα μέσω από κάποιο πρόγραμμα όπως το mc.
β)Είσαι σίγουρος ότι έχεις κάνει εγκατάσταση το τελευταίο opensuse 12.1; Μήπως έχεις βάλει κάποια παλαιότερη έκδοση;
Αν έχεις παλαιότερη, τότε θα έχεις το GRUB1 και άρα θα πρέπει να δεις το αρχείο /boot/grub/menu.lst .

Αν τελικά έχεις το GRUB1, δοκίμασε σαν root μέσα από το τερματικό πάντα να ενημερώσεις το GRUB ως εξής:
update-grub

Εφόσον το Mint υπάρχει σε κάποιο κομμάτι θα πρέπει θεωρητικά να το δεί.

Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό antonio » Δευτ Δεκ 12, 2011 5:08 pm

λποινον φιλε μιχα καταρχην σε ευχαριστω για το ενδιαφερων σου! θα σου λυσω τις απορειες σου αμεσως! στον sda οντως ειναι η μικρομαλακη! στον sdb ειναι οπως τα λες και στον sdc ειναι εξωτερικος σκληρος! επισης ειμαι βεβαιος οτι εχω το 12.1! το εβαλα εκει που ειχα το μιντ! στην αρχη το ειχα βαλει στο μικρο τμημα και στο αλλο ειχα το μιντ! δλδ μιντ δεν υπαρχει! τον bootloader τον βαζω παντα στον sda! τα παρτισιον τα εκανα εγω με ενα προγραμμα μεσω της μικρομαλακης! επισης σε ποσα καμματια επρεπε να ειναι ο δισκος? δεν βαζω ουτε swap ουτε home ουτε τιποτα σε διαφορετικα τμηματα! εγκαθιστω την καθε διανομη ετσι / δεν μου χρειαζεται swap λογω του οτι εχω 8 gb ddr3 οποτε δεν το συζηταω!στο μικρο παρτιτιον αυτη την στιγμη εχει το open suse 12.1 σε gnome και το εβαλα για να μπορω να μπουταρω στο kde! απλα για ανακαιφαλεωση οταν ειχα βαλει το opensuse στο μικρο κομματι του δισκου και στο αλλο ειχα το μιντ δεν εμπαινε στο μιντ! τωρα δεν υπαρχει μιντ το ξαναλεω! τωρα το θεμα ειναι οτι θελω να εγκαταστησω το pclinux αν το εγκαταστησω μπορεις να με βοηθησεις με τον grub? γιατι δεν εχω γνωσεις τετοιες! επισης ειναι καλυτερα λες να βαλω οντως πρωτα το pclinux και μετα το opensuse? υπαρχει διαφορα? για να μαθαινουμε κιολας! :mrpc: ευχαριστω! τωρα βεβαια ειναι κομματακι δυσκολο να σου πω τι ακριβως παιζει με τον grub για αυτον τον λογο!!! αχχαχα
http://forums.opensuse.org/i-i-i-i-i-i-i-ioe-greek/i-i-i-i-iui-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i/i-i-i-i-ioe/469409-i-i-iui-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-ati-2.html
antonio
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό antonio » Δευτ Δεκ 12, 2011 8:13 pm

λοιπον αφου ελυσα το θεμα που ειχα (με τους drivers) ξανακοιταξα για τον Grub και εχει menu.list αλλα εχω το 12.1! παραθετω και φωτο για του λογου το αληθες!
http://imageshack.us/f/836/20335993.png μηπως φταιει το οτι ο loader ειναι απο το opensuse 12.1 gnome? γιατι αυτο εγκατεστησα τελευταιο!
antonio
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Πέμ Δεκ 15, 2011 1:02 pm

antonio έγραψε:λοιπον αφου ελυσα το θεμα που ειχα (με τους drivers) ξανακοιταξα για τον Grub και εχει menu.list αλλα εχω το 12.1! παραθετω και φωτο για του λογου το αληθες!
http://imageshack.us/f/836/20335993.png μηπως φταιει το οτι ο loader ειναι απο το opensuse 12.1 gnome? γιατι αυτο εγκατεστησα τελευταιο!

Καλησπέρα,

έχεις απόλυτο δίκαιο. :oops: Μάλλον πέσαμε σε "πλεκτάνη"... γιατί από ότι διαβάζω τώρα το opensuse 12.1 έρχεται με GRUB και η επιλογή για να βάλεις το GRUB2 είναι optional!!!

Από όσα είχα διαβάσει πάντως για το νέο opensuse, έλεγαν ότι έρχεται με GRUB2... Ακόμα και ο diamond, που είναι ειδικός στο opensuse μπερδεύτηκε... :mrgreen:
diamond_gr έγραψε:Το openSUSE 12.1 πέρασε σε Grub 2. Οπότε τώρα όποιο και να βάλεις τελευταίο θα αναγνωρίσει τα υπόλοιπα.

Οπότε μάλλον γυρίζουμε στο σχέδιο Α... :mrpc:
Επειδή έχει μπερδευτεί λιγάκι το πράγμα, θα έλεγα να τα ξανακάνεις από την αρχή ώστε να κάτσουν σωστά.
Με βάση τα νέα δεδομένα θα πρότεινα να τα στήσεις με την εξής σειρά:
1)PCLinuxOS 2011.09 (Grub)
2)openSuse 12.1 (Grub)
3)Mint 12 (Grub2)

Με αυτό το στήσιμο, είναι κατά 95% σίγουρο ότι δεν θα έχεις πρόβλημα, κρατάω το 5% γιατί το PCLinuxOS κάνει κάτι περίεργα. :mrgreen:

Αν θες να διαβάσεις για το GRUB -> GNU GRUB
και φυσικά το GNU GRUB Manual.

Στο θέμα partitioning, καλό θα ήταν να ξεχωρίζεις το / (root) από το /home.
Με καμιά 20-25GB στο / είσαι υπερκαλυμμένος.

----------------------
Επειδή βλέπω ότι σε ενδιαφέρει να δοκιμάσεις διάφορες διανομές θα έλεγα να κόψεις τον 160GB σε 4 κομμάτια από ~40GB και εκεί να στήσεις 4 διαφορετικές διανομές και με διαφορετικό γραφικό περιβάλλον!
σίγουρα Gnome/KDE/XFCE και ίσως LXDE...
Οπότε θα σου πρότεινα...
1)PCLinuxOS 2011.09 με ΚDE | ή | Lubuntu 11.10 με LXDE
2)Salix OS (που είναι Slackware 13.37) με XFCE
3)openSuse 12.1 με KDE
4)Mint 12 με Gnome
----------------------

Θα μπορούσαμε να πάμε στο σχέδιο Β, με το φτιάξιμο του GRUB αλλά το κρατάω για μετά :mrgreen:
Καλύτερα πρώτα βάλε τις διανομές όπως πρέπει να είναι γιατί με το παρόν στήσιμο και πιθανές προσθήκες το GRUB... μπορεί να είναι μη-βιώσιμο και να θέλει να το πειράζεις σε κάθε αλλαγή πυρήνα μιας διανομής κτλ...

Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό antonio » Παρ Δεκ 16, 2011 10:41 pm

πω ρε φιλε εφαγα ενα ακυρο μια ωρα εγραφα και δεν ημουν συνδεμενος και το εχασα το κειμενο!! Clapping λοιπον τα γραφω παλι εν συντομια! ευχαριστω καταρχην για την απαντηση! για τον grub2 και γω το ειχα διαβασει μαλλον στο osarena το τονιζω μαλλον . θα πω φιλε μιχα πως δεν θελω να εγκαταστησω 4 διανομες γιατι το θεωρω υπερβολη! απτην στιγμη μαλιστα που υπαρχει και το Virtual! επισης δεν κανω εγκατασταση με παρτισιον οπως home ξεχωριστο και αλλα τετοια γιατι δεν αποθηκευω δεδομενα σε δισκο με λειτουργικο! και το θεωρω περιττο! επισης αφου ειναι optional και οχι default ο Grub2 μπορω θεωρητικα να το εγκαταστησω αφου το βρηκα στο yast! το θεμα ειναι θα πετυχει να εγκαταστησω τον grub2? ή θα τα καταστρεψω ολα? θα βοηθησει σε αυτο που θελω να κανω? μετα να πω πως απο τις διανομες που μου προτεινες δεν θα ηθελα με τιποτα (τουλαχιστον προς το παρων) gnome 3 (αλλα καi unity)! οποτε ακυρο το mint 12! μαλλον το lubuntu θα βαλω (αν και δεν θα θελω Ubuntu διανομη για διαφορους λογους) Shh επισης το salix μου αρεσε αρκετα αλλα δεν εχω κανει εγκατασταση με τετοιο περιβαλλον και με δυσκολεψε, ειναι και τα αγγλικα μου θεικα βλεπεις!!! αφου να φανταστεις το εβαλα να κανει αυτοματη εγκατασταση στο virtual! :oops: οποτε το lubuntu ειναι μαι καλη λυση! θα μπορεσω να το εγκαταστησω χωρις προβλημα? προσεξε δεν θελω να εγκαταστησω απο την αρχη το opensuse! θελω να βαλω το lubuntu στο παρτισιον το αλλο θα το καταφερουμε? η θα εχω προβλημα παλι με το μπουταρισμα? ευχαριστω! Waving
ΥΓ αν ξεφευγαμε απο το θεμα που ανερτησε ο φιλος diamond να μπορειτε να το μεταφερετε σε αντιστοιχη κατηγορια! ευχαριστω και παλι!
antonio
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Σάβ Δεκ 17, 2011 4:05 pm

antonio έγραψε:επισης δεν κανω εγκατασταση με παρτισιον οπως home ξεχωριστο και αλλα τετοια γιατι δεν αποθηκευω δεδομενα σε δισκο με λειτουργικο! και το θεωρω περιττο!

Αυτό δεν το κατάλαβα... τι εννοείς δεν αποθηκεύεις δεδομένα/είναι περιττό; Thinking
Σε κάθε περίπτωση το να έχεις ξεχωριστό τουλάχιστον το /home από το root, βοηθάει σε πολλά πράγματα, όπως για backup-επανεγκατάσταση συστήματος... ακόμα θα μπορούσες να έχεις κοινό /home για όλες τις διανομές ώστε να έχεις τα δεδομένα σου παντού (δεν υπόσχομαι ότι θα λειτουργήσει 100% αλλά γενικά λειτουργεί).

antonio έγραψε:επισης αφου ειναι optional και οχι default ο Grub2 μπορω θεωρητικα να το εγκαταστησω αφου το βρηκα στο yast! το θεμα ειναι θα πετυχει να εγκαταστησω τον grub2? ή θα τα καταστρεψω ολα? θα βοηθησει σε αυτο που θελω να κανω?

Θεωρητικά ναι... ωστόσο δεν ξέρω τι γίνεται με το νέο 12.1 opensuse, δεν το έχω χρησιμοποιήσει και ότι σου λέω είναι από πράγματα που ξέρω πως παίζουν σε όλες τις διανομές και από την εμπειρία μου με το opensuse 11.2.
Αν μπορέσει ο diamond να σε βοηθήσει, καλώς αλλιώς δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. :shock:

antonio έγραψε:μετα να πω πως απο τις διανομες που μου προτεινες δεν θα ηθελα με τιποτα (τουλαχιστον προς το παρων) gnome 3 (αλλα καi unity)! οποτε ακυρο το mint 12! μαλλον το lubuntu θα βαλω (αν και δεν θα θελω Ubuntu διανομη για διαφορους λογους) Shh επισης το salix μου αρεσε αρκετα αλλα δεν εχω κανει εγκατασταση με τετοιο περιβαλλον και με δυσκολεψε, ειναι και τα αγγλικα μου θεικα βλεπεις!!! αφου να φανταστεις το εβαλα να κανει αυτοματη εγκατασταση στο virtual! :oops: οποτε το lubuntu ειναι μαι καλη λυση! θα μπορεσω να το εγκαταστησω χωρις προβλημα? προσεξε δεν θελω να εγκαταστησω απο την αρχη το opensuse! θελω να βαλω το lubuntu στο παρτισιον το αλλο θα το καταφερουμε? η θα εχω προβλημα παλι με το μπουταρισμα? ευχαριστω! Waving

Απλά σου πρότεινα την Lisa για να δεις από πρώτο χέρι και το Gnome3 πέρα από τα άλλα. Το Unity είναι μόνο στην Ubuntu.
To Lubuntu, είναι για παλαιά μηχανήματα. Στο δικό σου θα πηγαίνει πιο γρήγορα και από σφαίρα. :mrgreen:
Οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να το εγκαταστήσεις σε αντίθεση με την Lisa που πιστεύω αξίζει.

Αν γίνει σωστά η εγκατάσταση, τότε νομίζω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Thumbup

Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Επόμενο

Επιστροφή στο PCLinuxOS

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης