Ερώτηση περί αδειών ελεύθερου λογισμικού

(ποιες είναι άδειες , ποιες είναι διαφορές κτλ.)

Δημοσίευσηαπό kapcom01 » Παρ Ιαν 15, 2010 6:50 pm

Καλησπέρα,
έχω μία απορία (καλά ίσως περισσότερες) για τις άδειες GPL και παρόμοιες. Το μοντέλο ανάπτυξης ελεύθερου λογισμικού/λογισμικού ανοιχτού κώδικα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αν όντος λειτουργεί. Thinking Είναι σοφό το κάθε πρόγραμμα να βοηθάει στην ανάπτυξη και να μην περιορίζει τους χρήστες "κλειδώνοντάς" τους υπό το έλεος εταιρειών. Αυτό βέβαια εάν ο προγραμματιστής ανταμείβεται για τη δουλειά του.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Οι άδειες που υπάρχουν όπως η GPL προστατεύουν πραγματικά το ελεύθερο λογισμικό; Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, εάν εγώ φτιάξω ένα πρόγραμμα και το διαθέσω υπό τους όρους της GPL πως μπορώ να είμαι σίγουρος οτι δεν θα χρησιμοποιηθεί ο κώδικας μου σε ένα κλειστό λογισμικό?

Δηλαδή δε το καταλαβαίνω; και εντάξει πες αμα αντιγράψει ολόκληρο πρόγραμμα και το πουλάει (ως κλειστού κώδικα πλέον) μπορεί και να αποδεικνύεται η κλοπή από τραγικές ομοιότητες στο εκτελέσιμο (με deassembling, decompiling δε ξέρω και γω τι). Αν όμως παίρνει κομματάκια του ελεύθερου κώδικα και τον ενσωματώνει παράνομα στο δικό του αυτό πως αποδεικνύεται; :?:

Ευχαριστώ!
kapcom01
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό linuxman » Σάβ Ιαν 16, 2010 1:01 am

Ναι μπορείς να το αποδείξεις είτε θα πάρει ένα κομμάτι είτε εάν πάρει ολόκληρο .
Εάν το πρόγραμμα διανέμεται κάτω από την Χ άδεια αυτό είναι και προστασία του .
Το πως λειτουργεί μετά μπορείς να αποδείξεις ότι είναι κλεμμένο από αλλού , και υπάρχουν τρόποι να το κάνεις .
Ένα καλό παράδειγμα είναι ιστορία με την linksys ruters http://arstechnica.com/open-source/news ... fficer.ars που βρήκανε ότι έχει κάνει , διάβασε το θα καταλάβεις .

Υ.Γ. Ταιριάζει καλύτερα εδώ και το μετέφερα .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
LinuxMint 17 qiana 3.13.0-24-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116]
wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a]
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό kapcom01 » Τρί Ιουν 01, 2010 4:56 pm

kapcom01
babeTUX
babeTUX

Επιστροφή στο Άδειες ΕΛ/ΛΑΚ

Μέλη σε σύνδεση