Φτιάξτε ένα USB εγκατάστασης (ή και LiveUSB) διανομής

Οδηγοί - How to - Tutorials

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Παρ Ιαν 01, 2010 9:58 pm

Με αυτόν τον οδηγό θα φτιάξουμε ένα USB stick από το οποίο θα μπορούμε να κάνουμε εγκατάσταση το Linux. Είναι χρήσιμο για διανομές που δεν έχουν εργαλείο να φτιάξετε ένα LiveUSB από το iso αρχείο.

Αυτή η μέθοδος λειτούργει με 99% των διανομών linux (αφήνω ένα ποσοστό γιατί δεν τις έχω δοκιμάσει όλες).

ΥΛΙΚΑ
• USB stick (από 1GB και πάνω εξαρτάτε από έκδοση του linux)
• Ένα κανονικό PC οποίο διαθέτει Windows.
• Image η CD εγκατάστασης της διανομής του Linux που σκοπεύετε να περάσετε στο USB stick σας.
7-ZIP (θα χρειαστεί αν δεν έχετε cd εγκατάστασης του linux και έχετε image σε μορφή iso).
Syslinux (Διαλέξτε τελευταία έκδοση)

ΒΗΜΑΤΑ
• Πρώτα συνδέστε το USB stick σας στον υπολογιστή μετά πηγαίνετε στον υπολογιστή μου πάνω στο USB stick δεξί κλικ διαμόρφωση. Όταν σας ρωτηθεί για το σύστημα αρχείων που θα χρησιμοποιήσετε διαλέξτε FAT32.

• Κάντε αποσυμπίεση όλα τα αρχεία μέσα από το το syslinux (είναι σε zip μορφή) που κατεβάσατε μέσα στο φάκελο syslinux το οποίο θα το τοποθετήσετε στο C:\

• Ανοίξτε την κονσόλα εντολών. Μόλις εμφανιστεί η κονσόλα γράψτε
Κώδικας: Επιλογή όλων
cd/
θα σας πάει στο C:\ και άμεσος μετά γράψτε
cd syslinux/win32

• Μόλις σας βάλει στο κατάλογο win32 γράψτε την εντολή
syslinux -ma g:
(όπου το g: είναι το γράμμα του USB stick σας )

με αυτόν τον τρόπο εγκαθιστάτε syslinux bootlader στο USB sick σας.

• Τώρα θα χρειαστεί να κάνετε αποσυμπίεση το iso image της εγκατάστασης του Linux που θα διαλέξετε. Εγκαταστήστε το 7-zip που κατεβάσατε μετά πηγαίνετε δεξί κλικ στο iso image του Linux που έχετε και διαλέξτε 7-zip/extract to «όνομα» (όποιος έχει έτιμο CD παραλείπει αυτό το βήμα)

Τώρα έχετε ένα USB stick με εγκατεστημένο το bootloader επάνω του και καπου έχετε το αποσυμπιεσμένο φάκελο από το iso image του linux που διαλέξατε. Τώρα ήρθε η ώρα να τα ενώσετε.

• Κάντε αντιγραφή όλων τον αρχείων από το iso image που αποσυμπιέσατε στο usb stick.

• Κάντε αντιγραφή όλα τα αρχεία από το φάκελο isolinux (το οποίο το έχετε στο C:\) μεσα στο USB stick σας.

• Μετονομάστε το παλιό isolinux.cfg στο syslinux.cfg (βρίσκετε μέσα στο φάκελο boot συνήθως)

• Μόλις το κάνετε είστε έτοιμοι για να κάνετε εγκατάσταση από το USB
Γνώσεις ⇛ Linux: Την παλεύω ┃ Κτηνιατρικές: Δεν την παλεύω ┃ Αγγλικά: Σκράπας
Προσωπικό blog
Petcouple ζευγάρωσε το ζωάκι σου
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό warlordfff » Τετ Φεβ 10, 2010 4:52 pm

Τιποτα εναλακτικες απο λινουξ-ubuntu για δημιουργια live-usb υπαρχουν;
Εγω μεχρι προσφατα χρησιμοποιουσα το UNetbootin αλλα κατι εχει παθει τελευταια και δεν λειτουργει.
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
warlordfff
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Τετ Φεβ 10, 2010 5:59 pm

warlordfff έγραψε:Τιποτα εναλακτικες απο λινουξ-ubuntu για δημιουργια live-usb υπαρχουν;
Εγω μεχρι προσφατα χρησιμοποιουσα το UNetbootin αλλα κατι εχει παθει τελευταια και δεν λειτουργει.

Το Ubuntu έχει το Δημιουργία USB δίσκου εκκίνησης που θα το βρείς στο Σύστημα>Διαχείριση Συστήματος.
Προσωπικό blog
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό warlordfff » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:50 pm

Το εχω βρει αλλα σε μερικες εκδοσεις,οπως το φεδορα 12 που προσπαθησα να φορτωσω στο usb δεν μου το εκανε,εχω αρχισει να πιστευω οτι κατι τρεχει με το ολο σεταρισμα του υπολογιστη μου και βλεπω στο βαθος το φορματ να πλησιαζει...
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
warlordfff
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:59 pm

warlordfff έγραψε:Το εχω βρει αλλα σε μερικες εκδοσεις,οπως το φεδορα 12 που προσπαθησα να φορτωσω στο usb δεν μου το εκανε,εχω αρχισει να πιστευω οτι κατι τρεχει με το ολο σεταρισμα του υπολογιστη μου και βλεπω στο βαθος το φορματ να πλησιαζει...

Έχω την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο εργαλείο το Ubuntu δεν μπορεί να φτιάξει άλλες διανομές σε liveUSB. Δεν είμαι σίγουρος όμως.
Έχει δοκιμάσει κανείς;
Προσωπικό blog
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό mrjack » Παρ Φεβ 12, 2010 2:22 am

Τι ακριβως σου δινει το UNetbootin ;
Προ λιγων ημερων ετοιμασα κατι, κανενα προβλημα δεν παρατηρησα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mrjack
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό warlordfff » Παρ Φεβ 12, 2010 8:18 am

mrjack έγραψε:Τι ακριβως σου δινει το UNetbootin ;
Προ λιγων ημερων ετοιμασα κατι, κανενα προβλημα δεν παρατηρησα.

Περναει τα αρχεια του iso κανονικα απλα δεν ειναι εκτελεσιμο,τωρα οπως ειπα και πιο πανω ανακαλυψα ισως να φταινε και κατι ρυθμισεις που εκανα στο bios,για να αποφυγω να λεω πραγματα που δεν ισχυουν θα φτιαξω ενα σε λιγο και θα το δοκιμασω και στο λαπτοπ μου,αν δεν δουλεψει θα προσπαθησω και με το imagewriter που μου προτειναν και θα σας πω στο τελος τα συμπερασματα μου.
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
warlordfff
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό bullgr » Παρ Φεβ 12, 2010 10:17 am

Γενικώς το booting από usb είναι πονεμένη ιστορία... Είχα ετοιμάσει παλαιότερα (1-1,5 χρόνια) ένα live-usb που εκκινούσε το system resque μαζί με το clonezilla (μέσω μενού στο grub)...

Το αποτέλεσμα ήταν πως στο σπίτι και στα 3 μηχανήματα που το δοκίμασα, εκκινούσε κανονικά... Ενθουσιάστηκα πιστεύοντας πως επιτέλους η εκκίνηση από usb έχει γίνει αξιόπιστο... Μάταια όμως... Όταν χρειάστηκε να κάνω εκκίνηση σε ένα μηχάνημα στο χώρο εργασίας (αφού βεβαιώθηκα πως το bios είναι σωστά σεταρισμένο για κάτι τέτοιο) δυστυχώς δεν εκκινούσε...

Το ίδιο συνέβη σε έναν φίλο τεχνικό Η/Υ σε ένα κατάστημα... Σε ότι μηχάνημα και να δοκιμάσαμε (αφού βεβαιωθήκαμε πάλι πως το bios είναι σωστά σεταρισμένο για κάτι τέτοιο) το ρημάδι δεν εκκινούσε με τίποτα... Δοκιμάσαμε γύρω στα 5-6 διαφορετικά μηχανήματα... Τι desktop, τι notebook... τίποτα...

Απογοητευμένος γυρίζω σπίτι και δοκιμάζω ξανά στα 3 μηχανήματα να δω τι συμβαίνει... Ε, τελικά εκεί εκκινούσε άψογα το usb!!! Άντε βγάλτε άκρη...

Γι' αυτό το λόγο δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να δημιουργήσει Live-usb... Εάν θέλει κάποιος να εγκαταστήσει ή να τρέξει μια διανομή σε ένα μηχάνημα, η πιο αξιόπιστη λύση που θα δουλέψει 100% είναι το δισκάκι... Με το usb οι πιθανότητες να εκκινήσει είναι μοιρασμένες...

Ο μόνος λόγος που θα ήταν λογική η χρήση της εκκίνησης διανομής από usb είναι για κάποιες διανομές (όπως το system resque) που χρειαζόμαστε για συγκεκριμένη χρήση...

Μια άλλη χρήση θα ήταν να είχαμε πάντα μαζί μας μια custom διανομή με τις δικές μας ρυθμίσεις και στοιχεία (mail, browser, chat, skype κλπ) όπου θα μπορούμε να εκκινούμε σε έναν τρίτο υπολογιστή πχ σε internet cafe... Και εκεί όμως οι πιθανότητες θα είναι μοιρασμένες για το εάν θα εκκινήσει... Άσε που θα σας κοιτάει στραβά ο ιδιοκτήτης και νομίζοντας πως θα καταστρέψετε τον υπολογιστή, να σας πετάξει έξω...

Με λίγα λόγια (για να μην γράφω πολλά και δεν τα διαβάσει κανείς :mrgreen: ) η εκκίνηση διανομής μέσω usb έχει χρηστική αξία για μένα μόνο για συγκεκριμένες διανομές που κάνουν μια συγκεκριμένη εργασία (system resque, clonezilla)...

Όσο για custom διανομή σε usb, ως σκέψη είναι καλή, αλλά που και πως θα την τρέξετε; Είναι πολύ δύσκολο να σας αφήσει κάποιος να σκαλίζετε το bios του υπολογιστή του και να εκκινείτε με usb, με αμφίβολα αποτελέσματα... Στο τέλος θα βαρεθείτε και θα φάτε στη μάπα τα windows που τρέχουν στο internet cafe...

Μια άλλη λύση είναι να τρέξουμε linux μέσα από τα windows μέσω virtualization (πχ damn small linux: http://www.damnsmalllinux.org/)... Αν και η κατάσταση βελτιώνεται ως προς την απόδοση, είναι εμφανές ότι χρειάζεται χρόνος ακόμη...

ΥΓ
Δεν θέλω να μηδενίσω σε καμία περίπτωση τη δημιουργία live-usb... Απλώς για τους παραπάνω λόγους δεν το βρίσκω χρηστικό... Εάν παρ' όλα αυτά έχετε να προτείνετε κάποια χρήση του live-usb που μου διαφεύγει, ευχαρίστως να την διαβάσω... Ίσως μου διαφεύγει κάτι και κάνω λάθος...
Προσωπικό Ιστολόγιο
--------------------------------
10 PRINT "HELLO WORLD!"
20 GOTO 10
bullgr
kidTUX
kidTUX

Δημοσίευσηαπό warlordfff » Σάβ Φεβ 13, 2010 12:16 am

Τζιφος η ιστορια και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει,πριν αρχισω να λεω τι και πως να πω πως δοκιμασα να κανω live-usb τις διανομες Fedora 12 και openSUSE 11.2 GNOME σε εναν σταθερο και ενα λαπτοπ που και τα 2 εχουν UBUNTU 9.10 με το προγραμμα Unetbootin και μετα δοκιμασα και τα 2 live-usb και στα 2 μηχανιματα.Ιδου τα αποτελεσματα:
openSUSE 11.2 GNOME
εκανα reboot με την ρυθμιση να κανει εκινηση απο το usb
αρχισε να διαβαζει και να φωρτωνει το usb
μου εδειξε μια γαλαζια οθονη που ελεγε
UNetBootin(επικεφαλιδα) με επιλογες απο κατω
openSUSE 11.2 (GNOME)
linux
memtest
και μετρουσε αντιστροφα 10 δευτερολεπτα
μετα με πηγε σε μαυρη οθονη εγραφε κατι σαν να φορτωνε και τελος μου εγραφε
Boot-logging enabled on /dev/tty4
[ 0.971557]Waiting for usb device scan to complete....
(εδω να πω οτι εκανα 3-4 φορες επανεκκινηση και μου εβγαζε παντα διαφορετικους αριθμους,μονο η μορφη εμενε ιδια οποτε μην δινετε πολυ σημασια στο τι γραφουν οι αριθμοι αναμεσα στις [ ] )
[ 1.002557]No devices Matches MBR identifier:0x6de64dcf
[ 2.467679]RebootException:Error Consoles at Alt-F3/F4
[ 1.566676]RebootException:Reboot in 120 Sec...

Μετα εκανε επανεκιννηση μονο του και ξανα τα ιδια.
Το Fedora εκανε κατι παρομοιο αλλα επιδη ειχα δουλεια και ειχα ηδη νευριασει παρα πολυ δεν εκατσα να κρατησω σημειωσεις.Τωρα θα καψω live cd to openSUSE 11.2 gnome και kde θα τα φορτωσω να τα δω για να μου φυγει η απορια και μετα νανι γιατι ολη μερα ταξιδευα,αυριο θα συνεχισω να πειραματιζομε με το Madriva live cd.
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
warlordfff
babeTUX
babeTUX

Επιστροφή στο Οδηγοί Χρήσης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες