Ενσωμάτωση υποτίτλων (srt) σε αρχείο ταινίας

Οδηγοί - How to - Tutorials

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Σάβ Ιαν 16, 2010 5:55 pm

Τα περισσότερα προγράμματα παίζουν αυτόματα τον υπότιτλο μιας ταινίας όταν είναι στον ίδιο κατάλογο με το ίδιο όνομα.
Τί γίνεται όταν πας σε κάποιον υπολογιστή που δεν παίζει σωστά τους υπότιτλους ή αν θέλεις να το γράψεις σε DVD; Καλό θα ήταν να ήταν ενσωματωμένοι στην ταινία.

Αυτό μπορεί να γίνει είτε με γραφικό τρόπο (Avidemux) είτε με τερματικό.

Θεωρώ ότι με το τερματικό είναι πιο εύκολο. Αρκεί να δώσετε την εντολή:

Κώδικας: Επιλογή όλων
mencoder -sub arxeio_sub.srt -subcp iso-8859-7 -ovc xvid -xvidencopts bitrate=687 -oac copy -o arxeio_output.avi arxeio_source.avi

Παραλλαγές μπορεί να είναι:

mencoder -sub arxeio_sub.srt -subcp utf-8 -ovc xvid -xvidencopts bitrate=687 -oac copy -o arxeio_output.avi arxeio_source.avi

mencoder -sub arxeio_sub.srt -subcp iso-8859-7 -ovc xvid -xvidencopts bitrate=687 -oac pcm -o arxeio_output.avi arxeio_source.avi

ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα αρχεία να μην έχουν στην ονομασία κενό. Αν έχουν, βάλτε τα μέσα σε " ".
Τελευταία επεξεργασία από diamond_gr και Σάβ Μάιος 08, 2010 12:05 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Την παλεύω ┃ Κτηνιατρικές: Δεν την παλεύω ┃ Αγγλικά: Σκράπας
Προσωπικό blog
Petcouple ζευγάρωσε το ζωάκι σου
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Σάβ Ιαν 16, 2010 11:49 pm

Για να δούμε πως γίνεται με γραφικό τρόπο.

ΒΗΜΑΤΑ

1. Ανοίξτε το avidemux.

2. Ανοίξτε την ταινία που θέλετε να επεξεργαστείτε. Στο σημείο αυτό θα σας "ζητήσει" να κάνει κάποιες ενέργειες. Αφήστε το να τις κάνει.

3. Επιλέξτε codec από το αριστερό μενού στο σημείο που γράφει βίντεο. Εγώ επιλέγω συνίθως το Xvid.

4. Μπορείτε να πατήσετε στο Ρύθμιση και να επεξεργαστείτε το πως θα βγεί το αρχείο. Εξαρτάται πως το επιλέγει ο καθένας. Εγώ δεν έκανα καμια αλλαγή. Single pass είναι μια χαρά.

5. Προσθέστε φίλτρο για τον υπότιτλο. Θα σας εμφανιστεί η οθόνη

πατήστε το + για να προσθέσετε το αρχείο srt. Υποστηρίζει και Ελληνικά αλλά και UTF-8.

Τα Font πρέπει να τα δώσουμε ακριβώς σε πιο φάκελο βρίσκονται, δεν τα βρίσκει από μόνο του το avidemux!!
παράδειγμα:/usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial.ttf

πατώντας στο Set size an position θέσετε που θέλετε να εμφανίζεται ο υπότιτλος.

6. Τον ήχο δεν χρειάζεται να τον πειράξετε. Αφήστε το στο ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ. Βεβαιωθείτε ότι θα σας δώσει αποτέλεσμα αρχείο AVI.

7. Πατήστε αποθήκευση και δώστε το όνομα που θέλετε να σωθεί. Πρέπει να περιμένετε αρκετή ώρα (ανάλογα το μέγεθος της ταινίας).

Καλή διασκέδαση!!!
Προσωπικό blog
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό warlordfff » Σάβ Φεβ 13, 2010 2:55 pm

Με ενδιαφερει ο τροπος με το τερματικο αλλα πριν το κανω εχω μερικες ερωτησεις.
1)Τι προγραμμα χρειαζετε να εχω εγκατεστημενο για να το κανω;Αν το κανω με το τερματικο μπορω να το κανω χωρις να κανω εγκατασταση το Avidemux λ.χ.;
2)Δεν χρειαζετε να πουμε στο τερματικο που ειναι τα αρχεια(ταινια και υποτιτλοι)
(πχ εγω εχω την ταινια Revolution OS.avi και τον υποτιτλο Revolution OS.srt αλλα την εχω σε εναν εξωτερικο σκληρο και μεσα σε εναν φακελο που λεγετε Revolution OS ο οποιος βρισκετε σε εναν φακελο που λεγετε klasika που βρισκετε σε εναν φακελο που λεγετε videos που ειναι ενας απο τους φακελους που βλεπεις οταν μπαινεις στον εξωτερικο σκληρο.Η διευθηνση του εξωτερικου σκληρου μου ειναι /dev/sdc1)
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
warlordfff
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Σάβ Φεβ 13, 2010 3:28 pm

warlordfff έγραψε:Με ενδιαφερει ο τροπος με το τερματικο αλλα πριν το κανω εχω μερικες ερωτησεις.
1)Τι προγραμμα χρειαζετε να εχω εγκατεστημενο για να το κανω;Αν το κανω με το τερματικο μπορω να το κανω χωρις να κανω εγκατασταση το Avidemux λ.χ.;
2)Δεν χρειαζετε να πουμε στο τερματικο που ειναι τα αρχεια(ταινια και υποτιτλοι)
(πχ εγω εχω την ταινια Revolution OS.avi και τον υποτιτλο Revolution OS.srt αλλα την εχω σε εναν εξωτερικο σκληρο και μεσα σε εναν φακελο που λεγετε Revolution OS ο οποιος βρισκετε σε εναν φακελο που λεγετε klasika που βρισκετε σε εναν φακελο που λεγετε videos που ειναι ενας απο τους φακελους που βλεπεις οταν μπαινεις στον εξωτερικο σκληρο.Η διευθηνση του εξωτερικου σκληρου μου ειναι /dev/sdc1)

1. Το mencoder είναι εγκατεστημένο και δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις το avidemux για το τερματικό.

2. Πρέπει να μπείς σε εκείνο το φάκελο. Γι'αυτό είναι χρήσιμο να κάνεις εγκατάσταση μια λειτουργία που λέγεται nautilus-terminal (ή κάπως έτσι) από το Synaptic. Αυτό πατώντας δεξί πλήκτρο στον κατάλογο που βρίσκεσαι με τον nautilus, σου ανοίγει ένα παράθυρο τερματικού στη διαδρομή καταλόγου που βρίσκεσαι.
Αλλοιώς πρέπει να πας με τον πατροπαράδοτο τρόπο,
cd /dev/sdc1/klasika

και μετά
cd "Revolution OS"
Προσωπικό blog
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό boukouvalas » Τρί Μαρ 23, 2010 12:25 am

Κατάλαβα τώρα...

...ποιος ήταν.

Σε είχα και για ηθικό άνθρωπο diamond_gr... :silent:

Έπεσα από τα σύννεφα... :lol: :lol: :lol:

Δε το περίμενα... :mrcrazy: :mrcrazy: :mrcrazy:

Αυτό το .srt που βρήκα σήμερα κάπου, ήταν διαφορετικό από τα άλλα... :mrred: :mrred: :mrred:
Άβαταρ μέλους
boukouvalas
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό boukouvalas » Τρί Μαρ 23, 2010 12:27 am

Αλλά μπορεί και να μην ήσουν εσύ...

Πάει και αλλού το μυαλό μου...

Σε κάποιον που χρησιμοποιεί πολλά κοινωνικά δίκτυα... και άλλα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
boukouvalas
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Πέμ Απρ 08, 2010 12:59 pm

Ερώτηση: Το αρχειο srt δεν το διαβαζει στα ελληνικα αλλά στα αλαμπουρνεζικα π.χ Óôá ðñïçãïýìåíá åðåéóüäéá... ...πως το φτιαχνω αυτο;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
1. Άνοιξε το gedit και πάτησε το αρχείο>άνοιγμα
2. Στην κωδικοποίηση χαρακτήρων (κάτω μέρος του παραθύρου), επέλεξε το Ελληνικά (ISO-8859-7). Αν δεν το έχει πρέπει να το προσθέσεις από την Προσθήκη/αφαίρεση.
3. Αφού ανοίξει και βλέπεις ελληνικά, θα κάνεις αποθήκευση ως και θα χρησιμοποιήσεις κωδικοποίηση χαρακτήρων το UTF-8.
4. Λογικά τώρα πρέπει να το βλέπει κανονικά όταν το ανοίγεις με το gedit.
Προσωπικό blog
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Επιστροφή στο Οδηγοί Χρήσης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης