Απογοήτευση σκέτη τα νέα windows7

Έτσι για να χαλαρώνουμε... περί Τεχνολογίας και Πληροφορικής

Δημοσίευσηαπό kotsoskorg » Κυρ Νοέμ 22, 2009 4:19 pm

Πρόσφατα για την εργασία μου, αγόρασα 2 άδειες windows 7 ultimate.
Χρησιμοποιώ corel και photoshop καθώς και κάποια προγράμματα δημιουργίας ιστοσελίδων και τρέχουν μόνο σε windows.

Παιδιά, πληροφοριακά, δεν μπορώ να πώ ότι μ άρεσαν. Εκτός ότι μου κάνουν ¨νερά" με κάποιους οδηγούς συσκευών, δεν αναγνωρίζουν δίκτυα απο άλλες πλατφόρμες vpn
και είναι μπερδεψιάρικα γενικά με τις λειτουργίες τους (Τελικά, για να έχω πρόσβαση στον δίσκο της δουλειάς ΚΑΙ στο σπίτι, αναγκάστηκα να κάνω ftp και να αντιγράψω όλο
το περιεχόμενο του δίσκου που έτρεχε σε CENTos, στoν φάκελο ftp). Έχουν βέβαια ωραία χρώματα στο desktop τους, αλλά δεν είναι λειτουργικά όπως τα XP.

Νομίζω ότι είναι vista με νέα οπτικά θέματα.
Πάντως σαν το linuxάκι μας δεν έχει, απλό, απέριττο και λειτουργικότατο και δεν έχει να κάνει με το forum αυτή η διαπίστωση, έτσι κατάλαβα τελικά απο
προσωπική μου εμπειρία.

Κάποτε οι εταιρίες παραγωγής λογισμικού και hardware πρέπει να δούν και το linux σαν πλατφόρμα, και να αρχίσουν να παράγουν έργο και για 2-3 βασικές διανομές
όπως ubuntu/debian, fedora/red hat και suse/novel. Επι παραδείγματος χάριν, άν υπήρχε η σουίτα της Corel για linux όπως ήδη κυκλοφορεί για MAC πόσοι επαγγελματίες
θα είχαν ήδη στραφεί σε linux ξέρετε?

Περιμένω γνώμες, παιδιά..
http://www.WebDeveloping.grhttp://kotsoskorg2.blogspot.com/
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναί ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ PC-BSD 7.1.1 σε Amilo Pi1536, PC-BSD 7.1 σε C2D 3.16, PC-BSD 7.1.1 σε Srvr Tyan 771+2*Xeon E5420 2.50Ghz
RAM 2GB, 4Gb, 8Gb │ X1400 mobility, Ati 3650, Ati 3650 │ HD Aud │ TFT 15.4" , TFT 19", TFT 19"
Άβαταρ μέλους
kotsoskorg
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό linuxman » Κυρ Νοέμ 22, 2009 11:20 pm

Corel είναι καλό άλλα δοκίμασε και το Inskscape μήπως σου κάνει αυτό που θες
http://www.inkscape.org/screenshots/index.php?lang=en
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
LinuxMint 17 qiana 3.13.0-24-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116]
wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a]
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό bullgr » Δευτ Νοέμ 23, 2009 11:58 am

linuxman έγραψε:Corel είναι καλό άλλα δοκίμασε και το Inskscape μήπως σου κάνει αυτό που θες

Καλά είναι τα inkscape, gimp, scribus αλλά εάν είσαι επαγγελματίας χρειάζεσαι corel, τη σουίτα της adobe, quark...
Και όχι επειδή δεν είναι καλά ή ισάξια (για το scribus που έχω αρκετή εμπειρία μπορώ να πω πως είναι ισάξιο με το quark express, με μόνο μειονέκτημα στη επεξεργασία του κειμένου), αλλά επειδή δεν είναι εύκολο να εκπαιδευτεί κάποιος σε αυτά...

Σε όποια σχολή και να πας, σε όποιο ΙΕΚ, ΚΕΚ και να πας, δεν πρόκειται να βρεις μαθήματα με αντικείμενο τα inkscape, gimp, scribus... Θα βρεις όμως πληθώρα μαθημάτων για τα προγράμματα της adobe, της corel και της quark...

Οπότε όταν βγεις στην αγορά εργασίας, τι θα γνωρίζεις;
Ακόμη και οι εταιρίες προσαρμόζονται σύμφωνα με την αγορά... Όταν δεν υπάρχει εταιρική υποστήριξη στα προγράμματα inkscape, gimp, scribus (τουλάχιστον στην Ελλάδα), θέλοντας και μη (και ας γνωρίζουν περί ΕΛΛΑΚ) θα στραφούν στα εμπορικά προγράμματα.

Γιατί όταν συμβεί η "στραβή" δεν μπορεί να περιμένει πχ μια εκδοτική επιχείρηση που εκδίδει καθημερινή εφημερίδα πότε θα μπει ο linuxman, o bullgr, o The_Mentor στο forum για να τους λύσουν το πρόβλημα... Όσο δεν υπάρχουν εταιρίες που να διαθέτουν τεχνική υποστήριξη στις εφαρμογές ΕΛΛΑΚ, άλλο τόσο θα στρέφονται οι εταιρίες σε εμπορικές λύσεις...
Προσωπικό Ιστολόγιο
--------------------------------
10 PRINT "HELLO WORLD!"
20 GOTO 10
bullgr
kidTUX
kidTUX

Δημοσίευσηαπό kotsoskorg » Τρί Νοέμ 24, 2009 11:15 pm

Τα χω κ όλας υπόψιν μου. Βασικά αγορασμένα έχω μόνο τα εργαλεία, δηλαδή Corel suite X4, Photoshop CS4, Xara και SwishMax. Όλα άλλα είναι Open source στα pc της δουλειάς, gimp, inkscape, paintnet, για συμπίεση το peazip, για messenging pidgin, για βίντεο VLC, Open Office. To open office ας πούμε είναι κλάσης ανώτερο ή και το pidgin, όπως και το VLC. To peazip είναι και πιό γρήγορο και διαβάζει πιό πολλά είδη αρχείων απο winzip.

Βασικά, η σουίτα του unix είναι το gimp. Είναι τύπου photoshop, και έχει εργαλεία bitmap όμοια της Adobe ( πχ το magic eraser - εκείνη η γόμα με το αστεράκι, που παίρνεις μια φώτο, σβήνεις το background της και την κάνεις transparent σε png, για web design), αλλά είναι "φτωχό" σε περαιτέρω.

Πάντως παίδες,, αν βγεί καμιά σουίτα της corel σε unix, έχουν βάλει όλοι GNU..
http://www.WebDeveloping.grhttp://kotsoskorg2.blogspot.com/
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναί ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ PC-BSD 7.1.1 σε Amilo Pi1536, PC-BSD 7.1 σε C2D 3.16, PC-BSD 7.1.1 σε Srvr Tyan 771+2*Xeon E5420 2.50Ghz
RAM 2GB, 4Gb, 8Gb │ X1400 mobility, Ati 3650, Ati 3650 │ HD Aud │ TFT 15.4" , TFT 19", TFT 19"
Άβαταρ μέλους
kotsoskorg
babeTUX
babeTUX

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης