Μείωση του ρεύματος κατά 35%

Έτσι για να χαλαρώνουμε... περί Τεχνολογίας και Πληροφορικής

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Σάβ Μάιος 15, 2010 2:30 pm

Πρόσφατα έπεσε στην αντίληψή μου το παρακάτω μηχανάκι:

power saver.jpeg

Τί κάνει θα μου πείτε. Μπαίνει στην μπρίζα (ΟΧΙ σε πολύμπριζο) και σύμφωνα με τους κατασκευαστές του, μειώνει την κατανάλωση ρεύματος κατά 35%. Σταθεροποιεί την κυματομορφή του ρεύματος (δεν είμαι γνώστης και δεν μπορώ να δώσω απαντήσεις επάνω σε αυτό). Μειώνει την ηλεκτρική υπερθέρμανση και προστατεύει τις συσκευές μας από το παραπανίσιο ρεύμα που στέλνει η ΔΕΗ και καίει τις συσκευές μας (το στέλνουν απλά για περιπτώσεις πτώσεις τάσης).

Το μηχανάκι που πήρα χρησιμεύει για κάθε μια φάση του ρεύματος για 18000 watts.

Δείτε λίγο μια περιγραφή στα Αγγλικά:
How It Works:

This Power Saver use a state of the electrical technology to actively monitor and improve the power factor of your household or office appliances. In addition, the intelligent technology optimizes the voltage and current demands thus reducing the active power/ KwH demands and achieves up to 35% savings on your electricity bill. It reduces waveform distortions. It also acts as a voltage stabilizer by storing emery for up to 10 seconds and therefore suppliers the load with constant voltage during momentary power surges. As a result, this power saver prolongs lifespan of the electrical appliances.

For Use in: Shops, homes, restaurants, offices, factories (single phase), etc.

Τεχνικοί παράμετροι:

* Voltage Range: 110 - 250 Vac, 50Hz/50Hz
* Working Temperature: -15°C to 60°C or 5°F to 140°F
* Single Phase Model
* Use one Power Saver for every 18,000 watts

Εδώ στην Ελλάδα βρήκα παρόμοιο να πουλιέται στα 89Ε ενώ εγώ το αγόρασα μόνο 12Ε.
Η τεχνολογία (Γερμανία) και η κατασκευή (Κίνα) του όμως είναι από τις ίδιες χώρες.
Γνώσεις ⇛ Linux: Την παλεύω ┃ Κτηνιατρικές: Δεν την παλεύω ┃ Αγγλικά: Σκράπας
Προσωπικό blog
Petcouple ζευγάρωσε το ζωάκι σου
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό newbie » Κυρ Μάιος 16, 2010 9:09 am

Ακούγεται ενδιαφέρον. Αλλά εσύ, πώς και το πήρες ; Για να μειώσεις την κατανάλωση, που είναι και το ισχυρότερο κίνητρο, ή το πήρες πιο πολύ σαν "προστατευτικό" σε περίπτωση αυξομείωσης τάσεως ;
Άβαταρ μέλους
newbie
Ειδικός Συντονιστής
Ειδικός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό linuxman » Κυρ Μάιος 16, 2010 9:32 am

Για πες μας είδες αποτέλεσμα η δεν έκανες καμία μέτρηση ακόμα ?
Οχ αν θα είναι σε τέτοια τιμή θα μας κυνηγά η ΔΕΗ μετά :mrgreen:
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
LinuxMint 17 qiana 3.13.0-24-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116]
wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a]
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό positron » Δευτ Μάιος 17, 2010 2:14 am

Κύριοι μην περιμένετε να δείτε αποτελέσματα...

http://www.hlektronika.gr/forum/showthr ... 1%F4%EF%F2

Υπάρχουν αρκετά χρόνια τέτοιου ειδους συσκευές και έχουν γίνει πολλές συζητήσεις στο hlektronika.gr πάνω στο θέμα.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
positron
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Δευτ Μάιος 17, 2010 11:57 am

Υπάρχει ο τύπος που το παρουσίασε στον ANT1. Δείτε περισσότερες πληροφορίες εδώ.
Όπως θα καταλάβετε, μείωσε πολύ την τιμή αγοράς του.

Δεν ξέρω αν είναι παπας η συσκευή. Προφανώς όλοι που έχουν άποψη, δεν θα έχουν προμηθευτεί μια τέτοια συσκευή για να την δοκιμάσουν και να μας πουν αποτελέσματα. Ομοίως και με τους απλούς χρήστες windows (office, internet) που όταν τους λες για το linux σου λενε ότι είναι δύσκολο χωρίς όμως να έχουν δοκιμάσει πως είναι.

Για να μετρηθεί σωστά κάτι τέτοιο, θεωρώ ότι πρέπει να καις MONO μια λάμπα σε ένα σπίτι για 4 μήνες (αφού τότε ολοκληρώνεται ο λογαριασμός). Τους πρώτους 4 με την συσκευή και τους επόμενους μήνες χωρίς την συσκευή. Επίσης απαραίτητη προϋπόθεση να μην έχει κάποια διακοπή ρεύματος (όπως γίνεται σπανίως) αλλά και να μην έχει αύξηση στην τιμή του ρεύματος (που γίνεται συχνά). Τέλος πρέπει να μετρηθεί η κατανάλωση και όχι το ποσό που πληρώνουμε στην ΕΡΤ-Δήμο.

Εγώ βασικά το βρήκα κατα λάθος (όταν ψώνισα βρήκα κάποια προϊόντα ίδιου πωλητή) και αφού είδα την τιμή, είπα γιατί όχι. Άλλωστε το πολύ πολύ να χάσω τα χρήματά μου (δεν είναι και πολλά) αλλά και να μου κάνει κατανάλωση αντί για οικονομία (πόση κατανάλωση να κάνει πια).
Στην πορεία είδα τί κάνει-πως το κάνει, αν και δεν έχω καταλάβει πλήρως (και δεν με ενδιαφέρει γιατί το θεωρώ παραπανήσια πληροφορία που δεν μου χρειάζεται).
Γνώσεις ⇛ Linux: Την παλεύω ┃ Κτηνιατρικές: Δεν την παλεύω ┃ Αγγλικά: Σκράπας
Προσωπικό blog
Petcouple ζευγάρωσε το ζωάκι σου
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης