Καλό το Linux αλλά κουράστηκα ρε παιδί μου!!!

Έτσι για να χαλαρώνουμε... περί Τεχνολογίας και Πληροφορικής

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Παρ Αύγ 13, 2010 10:06 pm

Όλα καλά με το GNU/Linux αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία έχουν κουράσει πολύ κόσμο. Ας παραθέσει ο καθένας την γνώμη του:

1. Αναβάθμιση κάθε 6 μήνες:

Από την αρχή που έκανα εγκατάσταση, έχω κάνει περισσότερες φορές format από τότε που είχα τα windows. Όχι λόγο καταστροφής του λειτουργικού από ιό ή υπερφόρτωση προγραμμάτων αλλά λόγω νεας έκδοσης της διανομής που χρησιμοποιώ. Υποτίθεται βάζεις Linux για να έχεις ενα σταθερό σύστημα. Θα μου πείς ότι μπορείς να βάλεις Debian Stable ή LTS. Υποτίθεται θα κάνουν αναβάθμιση για λίγο περισσότερο χρόνο (πχ LTS=18μήνες). Υποτίθεται ότι μπορείς να συνεχίσεις την χρήση του υπάρχοντος συστήματός σου χωρίς αναβάθμιση. Όμως δεν θα έχεις τις νεες δυνατότητες που έχουν τα προγράμματα. Και γιατί αντί να κάνουν αναβάθμιση ανα 6 μήνες δεν κοιτάνε να λύσουν τα bugs της τρέχουσας έκδοσης;

2. Διαφορετικές διανομές=διαφορετικά πακέτα προγραμμάτων.

Αυτό είναι καλό και κακό. Υποτίθεται είναι το καλό της επιλογής στο ΕΛΛΑΚ. Όμως από την άλλη έχω βαρεθεί να λένε ποιά είναι η καλύτερη διανομή, να μαλώνουμε μεταξύ μας. Βαρέθηκα να θέλω ενα πρόγραμμα που υπάρχει σε deb αλλά δεν υπάρχει σε rpm.

3. Σταθερό σύστημα;

Έχω βαρεθεί να ψάχνω συσκευές στην αγορά που να δουλεύουν με Linux. Γιατί να μην μπορώ να αγοράζω μια συσκευή και να παίξει και να πρέπει να την ψάξω και ίσως να την πληρώσω και ακριβά;
Υποτίθεται το σύστημα θα είναι σταθερό. Για να γίνει αυτό, πρέπει να το στρώσω.
Ψιλοβαρέθηκα να ψάχνω το πως και το γιατί δουλεύει κάτι. Θέλω να δουλεύει το σύστημα για μένα και όχι εγώ για το σύστημα.
Με τα windows αφενός δουλεύουν όλες οι συσκευές, αφετέρου θα δουλεύει το σύστημα απλά για μένα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Την παλεύω ┃ Κτηνιατρικές: Δεν την παλεύω ┃ Αγγλικά: Σκράπας
Προσωπικό blog
Petcouple ζευγάρωσε το ζωάκι σου
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό linuxman » Σάβ Αύγ 14, 2010 6:50 pm

diamond_gr έγραψε:Όλα καλά με το GNU/Linux αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία έχουν κουράσει πολύ κόσμο. Ας παραθέσει ο καθένας την γνώμη του:

1. Αναβάθμιση κάθε 6 μήνες:

Από την αρχή που έκανα εγκατάσταση, έχω κάνει περισσότερες φορές format από τότε που είχα τα windows. Όχι λόγο καταστροφής του λειτουργικού από ιό ή υπερφόρτωση προγραμμάτων αλλά λόγω νεας έκδοσης της διανομής που χρησιμοποιώ. Υποτίθεται βάζεις Linux για να έχεις ενα σταθερό σύστημα. Θα μου πείς ότι μπορείς να βάλεις Debian Stable ή LTS. Υποτίθεται θα κάνουν αναβάθμιση για λίγο περισσότερο χρόνο (πχ LTS=18μήνες). Υποτίθεται ότι μπορείς να συνεχίσεις την χρήση του υπάρχοντος συστήματός σου χωρίς αναβάθμιση. Όμως δεν θα έχεις τις νεες δυνατότητες που έχουν τα προγράμματα. Και γιατί αντί να κάνουν αναβάθμιση ανα 6 μήνες δεν κοιτάνε να λύσουν τα bugs της τρέχουσας έκδοσης;

Ναι υπάρχει κάθε 6 μήνες αλλά :
Προφανώς αναφέρεσαι σε Ubuntu γιατί δεν βλέπω κάποια άλλη διανομή να το κάνει τόσο συχνά . Fedora δεν βγάζει κάθε 6 μήνες νέα έκδοση .
Σου είπε κάνεις να το κάνεις , όχι . Μπορείς να μείνεις σε αυτή που έχεις για 18 μήνες όπως είναι ο κύκλος άλλα το παρατείνουν ακόμα ποιο πολύ .
Το LTS δεν είναι για 18 μήνες άλλα για 3 χρόνια Desktop και 5 χρόνια Server άρα άκυρο το σχόλιο σου εδώ .
Ναι μπορείς να μην το αναβαθμίζεις καν μετά , και δεν θα έχει πρόβλημα αν δεν θες δεν το κάνεις και εάν είναι Production System δεν το πειράζεις :
Off topic:
Ότι λειτουργεί δεν το πειράζεις
Ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς να έχει νέες δυνατότητες προγραμμάτων , αν έχει σε deb η και σε πηγαίο κώδικα πάρε και βάλε .
Τα περί bugs , ποιος σου είπε ότι δεν διορθώνεται τίποτα , γίνεται αναφορά και μετά παρακολουθείς εάν δόθηκε λύση έστω και προσωρινή .
Αυτό εδώ https://launchpad.net/ νομίζω το ξέρεις .

diamond_gr έγραψε:2. Διαφορετικές διανομές=διαφορετικά πακέτα προγραμμάτων.

Αυτό είναι καλό και κακό. Υποτίθεται είναι το καλό της επιλογής στο ΕΛΛΑΚ. Όμως από την άλλη έχω βαρεθεί να λένε ποιά είναι η καλύτερη διανομή, να μαλώνουμε μεταξύ μας. Βαρέθηκα να θέλω ενα πρόγραμμα που υπάρχει σε deb αλλά δεν υπάρχει σε rpm.

Και εγώ έχω βαρεθεί να λένε ποια Διανομή είναι καλύτερη δεν είσαι μόνος , αυτή είναι και ομορφιά του GNU/Linux έχει πολλές επιλογές διαλέγεις ότι σου αρέσει .
Ότι αφορά για προγράμματα , ναι υπάρχει άλλα είναι και το θέμα του Developer αν θέλει το βγάζει αν όχι δεν το κάνει , γιατί σε πειράζει αυτό , πάρε το πηγαίο κώδικα και κάνε εγκατάσταση η αν το κατέχεις το άθλημα πακέταρε το και βγάλε σε rpm ποιος σε εμποδίζει αυτό να το κάνεις ?

diamond_gr έγραψε:3. Σταθερό σύστημα;

Έχω βαρεθεί να ψάχνω συσκευές στην αγορά που να δουλεύουν με Linux. Γιατί να μην μπορώ να αγοράζω μια συσκευή και να παίξει και να πρέπει να την ψάξω και ίσως να την πληρώσω και ακριβά;
Ψιλοβαρέθηκα να ψάχνω το πως και το γιατί δουλεύει κάτι. Θέλω να δουλεύει το σύστημα για μένα και όχι εγώ για το σύστημα.
Με τα windows αφενός δουλεύουν όλες οι συσκευές, αφετέρου θα δουλεύει το σύστημα απλά για μένα.

Γιατί , ρωτάς λες και δεν ξέρεις , πολλά παίζουν εδώ και κυρίως το % χρηστών που κατέχουν παράθυρα .
Αν θες να έχεις GNU/Linux και να λειτουργούν η συσκευές σου τότε θα το κάνεις έως Κατασκευαστές θα αρχίζουν να βγάζουν σωστά πράγματα η έστω να παρέχουν οδηγούς για αυτά που βγάζουν , και ήδη αρκετοί το κάνουν .
Να είναι σταθερό , ποιος σου το είπε ότι πρέπει να το στρώσεις ? Το εάν θες να στρώσεις την εμφάνιση αυτό είναι το θέμα καθενός πως και εάν θέλει να το κάνει , αυτό δεν ονομάζεται στρώσιμο άλλα διακόσμηση του Περιβάλλον .
Καλά δεν σου δουλεύει το σύστημα για σένα ;
Δηλαδή θες να πεις ότι κάθε μέρα όταν το ανοίγεις πρώτη δουλεία που κάνεις είναι το καθαρίζεις από spywares,trojans , cookies και κυνηγάς μην έχει κατέβει τίποτα , κάνεις ανασυγκρότηση δίσκου και άλλα τέτοια που σου τρώνε τουλάχιστον μία ώρα από εργασία σου σε ένα Η/Υ , αυτά όλα δηλαδή τα κάνεις κάθε μέρα ?
Και με το τελευταίο ας γελάσω , ναι συσκευές δουλεύουν έχουν drivers από εταιρίες που είπα ποιο πάνω και εσύ δουλεύεις για το σύστημα και όχι αυτό για σένα όταν θα πρέπει να κάνεις όλα αυτά που ανέφερα ποιο πάνω , εκτός εάν δεν σε ενδιαφέρει να τα κάνεις οπότε το δίνεις κάθε 3 μήνες για φορμάτ .

Υ.Γ. Και το 1. και το 2. στοχεύουν καθαρά στο Ubuntu or Ubuntu based διανομές δεν χρειάζεται να το κάνεις , δεν σου λέει κανείς να τις χρησιμοποιείς , διάλεξε άλλη , σου επιβάλει κανείς ? Όχι , άρα είναι θέμα επιλογών και δεν χρειάζεται να κατηγορείς κάτι από το οποίο ξεκίνησες και εσύ .
Και όπως είπα και θα το λέω ότι εάν δεν ήτανε το Ubuntu σχεδόν όλες διανομές ακόμα θα ήτανε για τους Geeks και όχι για απλούς χρήστες όπως τώρα παρά τα προβλήματα που υπάρχουν .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
LinuxMint 17 qiana 3.13.0-24-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116]
wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a]
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Κυρ Αύγ 15, 2010 3:19 pm

linuxman έγραψε:Ναι υπάρχει κάθε 6 μήνες αλλά :
Προφανώς αναφέρεσαι σε Ubuntu γιατί δεν βλέπω κάποια άλλη διανομή να το κάνει τόσο συχνά . Fedora δεν βγάζει κάθε 6 μήνες νέα έκδοση .
Σου είπε κάνεις να το κάνεις , όχι . Μπορείς να μείνεις σε αυτή που έχεις για 18 μήνες όπως είναι ο κύκλος άλλα το παρατείνουν ακόμα ποιο πολύ .
Το LTS δεν είναι για 18 μήνες άλλα για 3 χρόνια Desktop και 5 χρόνια Server άρα άκυρο το σχόλιο σου εδώ .

Έχεις λάθος. Για Fedora το πρόγραμμα για το Fedora 14 λέει 2-11-2010 ενώ η Fedora 13 βγήκε 25-5-2010. Πράγμα που σημαίνει ότι μεσολαβούν ούτε 6 μήνες.

Αν δεις την openSUSE αναφέρει roughly 8 months.

Ναι, μένεις με την LTS αν θέλεις αλλά θα είσαι αρχαίος. Την εποχή της Microsoft (από εκεί ξεκινήσαμε όλοι), όταν χρησιμοποιούσαμε τα 3.11 λέγαμε τί ωραίο σύστημα. Όταν βγήκαν τα 95, πήγαμε αμέσως σε αυτά. Αν μέναμε στα 3.11 που δούλευαν καλά τότε, θα είμασταν αρχαίοι και δεν θα μπορούσαμε να χειριστούμε νεα προγράμματα.

linuxman έγραψε:Τα περί bugs , ποιος σου είπε ότι δεν διορθώνεται τίποτα , γίνεται αναφορά και μετά παρακολουθείς εάν δόθηκε λύση έστω και προσωρινή .
Αυτό εδώ https://launchpad.net/ νομίζω το ξέρεις .

Και αυτό το ξέρω και το Bugzilla χρησιμοποιώ. Δεν είπα ότι δεν διορθώνεται τίποτα. Είπα να διορθώσουν πρώτα όλα (ή ενα 90%) τα bugs πριν πάνε σε νέα έκδοση.

linuxman έγραψε:Ότι αφορά για προγράμματα , ναι υπάρχει άλλα είναι και το θέμα του Developer αν θέλει το βγάζει αν όχι δεν το κάνει , γιατί σε πειράζει αυτό , πάρε το πηγαίο κώδικα και κάνε εγκατάσταση η αν το κατέχεις το άθλημα πακέταρε το και βγάλε σε rpm ποιος σε εμποδίζει αυτό να το κάνεις ?

Μπα...έχω πολλά αθλήματα να μάθω (και ειδικά με αυτό που παιδεύομαι τώρα).

linuxman έγραψε:Υ.Γ. Και το 1. και το 2. στοχεύουν καθαρά στο Ubuntu or Ubuntu based διανομές δεν χρειάζεται να το κάνεις , δεν σου λέει κανείς να τις χρησιμοποιείς , διάλεξε άλλη , σου επιβάλει κανείς ? Όχι , άρα είναι θέμα επιλογών και δεν χρειάζεται να κατηγορείς κάτι από το οποίο ξεκίνησες και εσύ .

Πιθανό έτσι όπως τα διατύπωσα, έτσι να βγήκε. Ίσως εγώ να μην τα διατύπωσα σωστά. Είναι θέμα επιλογών (πλεον δεν έχω Ubuntu). Δεν το κατηγορώ αφού από εκεί ξεκίνησα για τα καλά (στο παρελθόν ξεκίνησα με Red Hat, SUSE, Knoppel). Επιπλέον δεν κατηγορώ και τα windows γιατί αυτά κάνανε το μπαμ με τους υπολογιστές αφού η Apple αν και καλά μηχανήματα, δεν μπήκαν στα Ελληνικά σπίτια.

linuxman έγραψε:Και όπως είπα και θα το λέω ότι εάν δεν ήτανε το Ubuntu σχεδόν όλες διανομές ακόμα θα ήτανε για τους Geeks και όχι για απλούς χρήστες όπως τώρα παρά τα προβλήματα που υπάρχουν .

Στα λόγια μου. Αν δεν ήταν τα windows να μπουμε στον κόσμο των υπολογιστών, θα υπήρχαν κάποιοι με γυαλάκια που θα κοιτούσαν μια μάυρη οθόνη με άσπρο κέρσορα. Το (k)Ubuntu όντως έκανε το μπαμ για το λινουξ. Όμως το έχω ακούσει-διαβάσει από πολλές πηγές, οι προγραμματιστές έχουν βαρεθεί και δεν έχουν φαντασία να βελτιώσουν τον κώδικα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Την παλεύω ┃ Κτηνιατρικές: Δεν την παλεύω ┃ Αγγλικά: Σκράπας
Προσωπικό blog
Petcouple ζευγάρωσε το ζωάκι σου
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό linuxman » Κυρ Αύγ 15, 2010 4:14 pm

diamond_gr έγραψε:Έχεις λάθος. Για Fedora το πρόγραμμα για το Fedora 14 λέει 2-11-2010 ενώ η Fedora 13 βγήκε 25-5-2010. Πράγμα που σημαίνει ότι μεσολαβούν ούτε 6 μήνες.
Αν δεις την openSUSE αναφέρει roughly 8 months.

Άντε μπράβο , επιτέλους άρχισαν να κάνουν και κάτι , και αυτό καλό είναι , το επόμενο βήμα να μπει στις ΟΕΜ μηχανήματα να βγάζουν Η/Υ με Fedora , αν και χλομό το βλέπω .

diamond_gr έγραψε:Ναι, μένεις με την LTS αν θέλεις αλλά θα είσαι αρχαίος. Την εποχή της Microsoft (από εκεί ξεκινήσαμε όλοι), όταν χρησιμοποιούσαμε τα 3.11 λέγαμε τί ωραίο σύστημα. Όταν βγήκαν τα 95, πήγαμε αμέσως σε αυτά. Αν μέναμε στα 3.11 που δούλευαν καλά τότε, θα είμασταν αρχαίοι και δεν θα μπορούσαμε να χειριστούμε νεα προγράμματα.

Γιατί θα είσαι αρχαίος , αν θα χρησιμοποιήσεις το σύστημα για να κάνεις δουλεία και όχι πειράματα απλά το αφήνεις να κάνει την δουλεία , αν το έχεις για πειράματα το αλλάζεις , εδώ εξαρτάται τι κάνει ο καθένας , αν κάνει δουλεία η απλά παίζει με αλλαγές .

diamond_gr έγραψε:Και αυτό το ξέρω και το Bugzilla χρησιμοποιώ. Δεν είπα ότι δεν διορθώνεται τίποτα. Είπα να διορθώσουν πρώτα όλα (ή ενα 90%) τα bugs πριν πάνε σε νέα έκδοση.

Δηλαδή τι θες να πεις ότι με Fedora που όπως λες δεν κάνει ούτε 6 μήνες έχουν διορθώσει όλα τα bugs ? και πάνε σε νέες εκδώσεις ?
Μάλλον όχι άλλα ξέρεις τι γίνεται απλά δεν θες να το παραδεχθείς ότι εδώ βάζει το χεράκι τις η Red Hat γιατί εδώ παίζει το % αγοράς και δημοτικότητας τις Διανομής , και τώρα που το Ubuntu έχει ξεφύγει πολύ Red hat με το Fedora προσπαθεί να μειώσει την απόσταση .

diamond_gr έγραψε:Πιθανό έτσι όπως τα διατύπωσα, έτσι να βγήκε. Ίσως εγώ να μην τα διατύπωσα σωστά. Είναι θέμα επιλογών (πλεον δεν έχω Ubuntu). Δεν το κατηγορώ αφού από εκεί ξεκίνησα για τα καλά (στο παρελθόν ξεκίνησα με Red Hat, SUSE, Knoppel). Επιπλέον δεν κατηγορώ και τα windows γιατί αυτά κάνανε το μπαμ με τους υπολογιστές αφού η Apple αν και καλά μηχανήματα, δεν μπήκαν στα Ελληνικά σπίτια.

Να το διατυπώνεις καλύτερα για να μην βγάνεται κατηγόρια για κάτι που δεν σου αρέσει πλέων .
Το να κατηγορείς η όχι τα παράθυρα είναι θέμα καθαρά του καθενός αν έχει επιχειρήματα μπορεί να το κάνει αν όχι ας μην το κάνει καλύτερα .

diamond_gr έγραψε:Στα λόγια μου. Αν δεν ήταν τα windows να μπουμε στον κόσμο των υπολογιστών, θα υπήρχαν κάποιοι με γυαλάκια που θα κοιτούσαν μια μάυρη οθόνη με άσπρο κέρσορα. Το (k)Ubuntu όντως έκανε το μπαμ για το λινουξ. Όμως το έχω ακούσει-διαβάσει από πολλές πηγές, οι προγραμματιστές έχουν βαρεθεί και δεν έχουν φαντασία να βελτιώσουν τον κώδικα.

Και εδώ ον λίγο είσαι λάθος , δες ακόμα μία φορά το Revolution OS και θα καταλάβεις ότι το uniχοεδες συστήματα είχαν ξεκινήσει πριν καν ο Βασίλης ο πόρτας θα ξέρει ότι θα ασχοληθεί με Η/Υ και τι μπαμ κάνανε τότε όταν 2-3 εταιρίες είχανε μπει στο χρηματιστήριο και έγινε το ΜΠΑΜ το μεγάλο με το είσοδο του GNU/Linux or just Linux στην αγορά Η/Υ .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
LinuxMint 17 qiana 3.13.0-24-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116]
wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a]
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό jemadux » Τετ Αύγ 18, 2010 4:19 pm

Σταθη αμα δεν θες να κανεις update για νεα εκδοση διανομης τοτε βαζεις μια rolling distrobution οπως ειναι το archlinux
πριν κανεις οτιδηποτε παρε μια κουτα χαπια .... :mrcrazy: :mrcrazy: :mrcrazy:
Γνώσεις → Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Αρχάριος ┃ Αγγλικά: Μέτριος
[img]http://scriptick.name/wp-content/uploads/2011/02/9.png[/img]
Άβαταρ μέλους
jemadux
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό d1m0s » Κυρ Νοέμ 07, 2010 5:25 pm

diamond_gr έγραψε:3. Σταθερό σύστημα;

Αυτό θα μπορούσαμε να το αποφύγουμε αν το Linux ήταν πιο διαδεδομένο ! Όλες οι εφαρμογές,προγράμματα κατασκευάζονται για Windows !
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 LTS 32bit σε Intel(R) Atom(TM) CPU N270 @ 1.60GHz
(Notebook) Προδιαγραφές ⇛ 2x Intel(R) Atom(TM) CPU N270 @ 1.60GHz │ 1016MB │ HDA-Intel - HDA Intel -- USB-Audio - USB AUDIO│ 1024x600 pixels
d1m0s
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό Alexandros_ » Κυρ Νοέμ 14, 2010 2:26 am

Καταρχην θα συμφωνησω με linuxman στο 2ο ποστ...!
Τα linux ΠΑΝΤΑ θα εχουν να σου δωσουν να μαθεις κατι παραπανω (!!!)...ειτε μιλαμε για πυρηνα ειτε προγραμματα ειτε οτιδηποτε!
Αυτο ενσωματονεται στις νεες διανομες καθε φορα προς βοηθεια του χρηστη (θεωρω)...
Τωρα αν καποιος θελει να αλλαζει διανομη καθε 6 μηνες...οκ...
Εγω σας μιλαω αυτη τη στιγμη απο ubuntu 9.04... :P :P :P
(και θα αργησω πολυ να την αλλαξω!!!)

Confused
Άβαταρ μέλους
Alexandros_
babeTUX
babeTUX

Επιστροφή στο Περί Τεχνολογίας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης