Σοφά Λόγια  Το θέμα επιλύθηκε

Για να γνωριστούμε..., να σχολιάσουμε, να συζητήσουμε

Δημοσίευσηαπό bibakos » Πέμ Ιουν 17, 2010 7:59 am

Βιογραφικό σημείωμα!

ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Ονοματεπώνυμο: Τζίμης ο φωτοβολίδας ή πεταλούδας ή τζαμπατζής
Διεύθυνση: Πλατεία Κάφρων 35, δίπλα από τον Μπάμπη με τον πατσά.
Τηλέφωνο: Μου το κλέψανε γμ την ατυχία μου! Μόλις το 'χα πάρει.
Είχε φωτογραφική μηχανή, μπλου-τουθ, θρι-τζι και αναγνώριση κλήσης.
Το 'χα πάρει από ένα «ντου» που κάναμε με τον Βαγγέλη τον Σουγιά στα Εξάρχεια.
Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: Οπα, ρε μάγκα! Τι εννοείς με το ηλεκτρονικό;
Αλλάξανε τα κόζα; Δεν τα φέρνει πλέον τα γράμματα ο ταχυδρόμος;
Υπηκοότητα: Ο πατέρας μου είναι από την Καλαμάτα και η μητέρα μου από τα Τρίκαλα.
Ημερομηνία γέννησης: 01/04/1980. Αν μου κάνετε δώρο, πάρτε μου ένα κινητό.
Το προηγούμενο μου το φάγανε γμ την ατυχία μου. Διαβάστε παραπάνω.
Οικογενειακή κατάσταση: Εγώ τα 'χω με τη Μαρία από την Ηλιούπολη.
Έχω και την Σούλα από το Παγκράτι. Πηγαίνω που και που και της πετάω τα μάτια έξω.
Ο πατέρας μου είναι παντρεμένος με τη μητέρα μου.
Έχω κι ένα αδερφό. Είναι τέσσερα χρόνια μικρότερος.
Έχω και 8 ξαδέλφια. Τρία από το σόι του πατέρα μου και πέντε από της μητέρας μου.
Δεν ξέρω αν σας φτάνουν αυτά; Θέλετε να προχωρήσω και στους άλλους συγγενείς;

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΠΕΙΡΑ
Επαγγελματικό Παρελθόν: Έχω δουλέψει με τον πατέρα μου στα υδραυλικά,
αλλά όταν έσπασα το καζανάκι της κυρά Φρόσως και γέμισε το σπίτι σκ...ά με απέλυσε!
Ο ίδιος μου ο πατέρας!!! Έχω δουλέψει και με το μηχανάκι πιτσαδόρος. Μια φορά όμως έφαγα την πίτσα!
Τι να κάνω ρε παιδιά; Πεινούσα! Δεν θυμάμαι άλλη δουλειά.
Ξέρω να φτιάχνω πανό, μολότοφ και να σπάω αυτοκίνητα.
Αυτό μετράει στην επαγγελματική πείρα;

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ
Σπουδές: Έχω τελειώσει την πρώτη γυμνασίου χωρίς να μείνω στην ίδια τάξη!
Το γιορτάσαμε και με τους κολλητούς. Επίσης έχω πάει μια φορά σε μάθημα εγγλέζικων.
Έφυγα όμως γιατί ο καθηγητής μιλούσε εγγλέζικα και εγώ δεν καταλάβαινα!
Ξέρω να φτιάχνω πανό χωρίς να κάνω ορθογραφικό λάθος! Αυτό μετράει στις σπουδές;
άλλες γλώσσες: Μιλάω τη γλώσσα του έρωτα... Ρώτα την Σούλα από το Παγκράτι να σου πει.

ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ
Ξέρω να χειρίζομαι άριστα το κομπιουτεράκι!
Μπορώ να σου κάνω πράξη σε δύο δευτερόλεπτα.
Ο αδερφός μου έχει ένα κομπιούτερ σπίτι, αλλά δεν με αφήνει να το χρησιμοποιώ.
Θέλω να στείλω καμιά προκήρυξη και δεν με αφήνει!
Excel: Τι είναι αυτά που με ρωτάτε ρε μάγκες; Τι σημαίνει αυτό;
Word: Κόσμος δεν σημαίνει; Είδες που το ξέρω; Όχι, δεν έχω γυρίσει τον κόσμο.
Θέλω, όμως, όλος ο κόσμος να έχει ειρήνη.
Launch Microsoft Outlook: Οπα ρε μάγκες!
Αυτό δεν το ξέρει ούτε ο Γιάννης ο Φυτούκλας που έχει πάρει κάτι διπλώματα στην Αγγλία.

ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ
Πήγα Πεζικό στην Τρίπολη. Ωραία ήταν.
Είχαμε ένα μαλ...α διοικητή, αλλά πέρασα καλά.
Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με έδιωξαν στον τρίτο μήνα.
Τους φάνηκε περίεργο που πήρα το άρμα και έκανα κωλιές και σπιναρίσματα στο στρατόπεδο.
Τι φοβήθηκαν; Δεν με έχουν δει στα Λιμανάκια γι' αυτό φωνάζουν!

ΕΙΔΙΚΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ
Ξέρω να φτιάχνω πανό, μολότοφ, να σπάω αυτοκίνητα και να βάζω φωτιές σε συνδέσμους.
Επίσης μπορώ να κάψω μηχανάκι με μία κίνηση σε δέκα δευτερόλεπτα.
Ο Μήτσος ο Κουβάς μου λέει ότι είμαι ο καλύτερος σε αυτό.
Τον λέμε Κουβά γιατί παίζει συνέχεια στοίχημα και χάνει.
Κάποια μέρα θα σας μιλήσω γι αυτόν.
Μπορώ να στέλνω το κάθισμα 11 μέτρα και 37 εκατοστά.
Μόνο ο Λούης ο Σφηνάκιας μπορεί να με περάσει.
Αυτό μετράει στην ειδικές ικανότητες;

ΧΟΜΠΙ
Το διάβασμα. Μου αρέσει να διαβάζω τις οδηγίες χρήσεις στα χάπια. Μόνο έτσι με παίρνει ο ύπνος.
Α! Διαβάζω και εφημερίδα! Φυσικά την εφημερίδα της ομάδας μου!
Μου αρέσει και το διάβασμα στους τοίχους! Διαβάζω όλα τα συνθήματα. Σε ορισμένα απαντώ κιόλας!
Ξέρω να φτιάχνω πανό, μολότοφ και να σπάω αυτοκίνητα.
Αυτό μετράει σαν χόμπι;

ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Είμαι Κριός. Προχθές το έμαθα που έβλεπα Μενεγάκη. Όχι, δεν ξυπνάω πρωί για να δω πρωϊνάδικα.
Απλώς εκείνη τη μέρα μόλις είχα μπει σπίτι και έβαλα τηλεόραση για να κοιμηθώ.
Είχαμε πάει με τα φιλαράκια στο γήπεδο το προηγούμενο βράδυ. Πολύ κούραση μωρέ αδελφάκι μου!
Ξέρεις πως είναι να σε κυνηγάνε οι μπάτσοι και εσύ να κουβαλάς τρεις σιδερόβεργες, δύο κασόνια, ένα κρύπτοναιτ, ξέρετε αυτό που δένουμε τα μηχανάκια, και το πανό; Πήγαν να μας κλέψουν το πανό τα μου...α!
Μας έκαναν ένα ντου, αλλά κατάφερα και το μάζεψα! άμα το έχανα θα φρίκαιρνα! Δύο μήνες το έφτιαχνα!
Όχι γιατί ήταν μεγάλο, αλλά γιατί έψαχνα να βρω πως γράφεται το «κουφάλες».
Ο Μάκης ο Μπαζούκας μου έλεγε ότι γράφεται με αι!

ΥΓ: Αν μπορείτε πάρτε με σε αυτή τη δουλειά! Χρωστάω 32 κλήσεις για το μηχανάκι.
Τον άλλο μήνα έχω δικαστήριο. Σας παρακαλώ πάρτε με στη δουλειά. Είμαι καλό παιδί.
Αν γίνεται μόνο μη με βάζετε να δουλεύω σε μέρες Τσάμπιονς Λιγκ. Θέλω να πηγαίνω γήπεδο.
ευτυχως που ξεχασα να μεγαλωσω κ
αν με γυρευεται ειμαι ακομα στην αλανα.....

Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Portege M800-107
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core 2 Duo P8400│2.26 GHz │3 GB│TFT 13.3'│4500MHD│HD : 320 GB│1280x800 WXGA│
Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

Δημοσίευσηαπό bibakos » Πέμ Ιούλ 01, 2010 9:33 am

Τα μυστικά του βάλ' το(υ)

Υποστηρίζεις ότι το εργαλείο σου ειδικεύεται
σε βαθιές γεωτρήσεις,
αλλά εκείνη σε αποπροσανατολίζει με τις κρυψώνες της.
Ώρα να τις ανακαλύψεις...

Μπορεί να σκέφτεσαι αν είναι ξυρισμένα τα πόδια της,
την απόδοσή της στο κρεβάτι ή τον dildo της.
Αυτές δεν είναι οι μόνες σκέψεις της την ώρα που κάνετε σεξ.
Διάβασε παρακάτω και θα μάθεις τις υπόλοιπες,
όπως προέκυψαν από έρευνα, στην οποία συμμετείχαν 1.000 γυναίκες.

Η αποστολή σου: Για να ακούσεις τις φωνές της κορύφωσης
δεν αρκεί μόνο να κάνεις τις κατάλληλες κινήσεις.
Πριν βάλεις πρώτη και μπεις στη διαδρομή των προκαταρκτικών,
πρέπει να πατήσεις pause στις ανησυχίες και τις φοβίες της.
Μάθε τι σκέφτεται στη διάρκεια του σεξ και ρύθμισε αναλόγως τις αντιδράσεις σου.

«Ανησυχώ μήπως πει ότι είμαι κακή στο κρεβάτι και δεν αφήσει καμία πιθανότητα να τα φτιάξουμε».
Μαρία, 19
Το 57% των γυναικών αναρωτιούνται αν, στη διάρκεια του σεξ, το απολαμβάνεις κι εσύ όσο κι αυτές.
Δείξε τον ενθουσιασμό σου φροντίζοντας να είσαι συγκεκριμένος ως προς τις επιθυμίες σου.
Αυτή είναι η συμβουλή της Lou Paget, συγγραφέως του How to Give Her Absolute Pleasure.
Οσο πιο περιγραφικός είσαι τόσο πιο πειστικός θα φανείς.

Δεν υπάρχει λόγος να κρύβεσαι καθώς το κάνετε. Να πόσες γυναίκες παρατηρούν και σχολιάζουν...
Τους ήχους: 12%
Τις γκριμάτσες σου: 11%
Το μέγεθός σου: 4%

«Θα ήθελα να τελειώναμε γρηγορότερα»
Αριάδνη, 22
Οι έρευνες σεξοθεραπευτών δείχνουν ότι το ιδανικό είναι η μηχανή σου να δουλεύει 3-13 λεπτά.
Αν η αναπνοή της έχει πάψει να ακούγεται, μάλλον έχει σφυρίξει προ πολλού τη λήξη.

«Φτου! Επρεπε να είχα ξυριστεί χθες».
Ζωή, 26
Πάνω από τις μισές γυναίκες ασχολούνται με τις τρίχες σχεδόν κάθε φορά που κάνουν σεξ.
Γι' αυτό θυμήσου τα λόγια της Joy Davidson Ph.D., δημιουργού της διαδικτυακής σειράς The Joy Spot:
«Αν τη φέρεις σε αμηχανία, το σεξ θα είναι χειρότερο και για τους δυο σας».
Αντί αυτού, δείξε με τα χάδια σου ότι δεν σε νοιάζουν τα αξύριστα πόδια της.
Επειτα, απόσπασε την προσοχή της κάνοντας κομπλιμέντα
για οτιδήποτε άλλο αντιλαμβάνεται ως δυνατό σημείο της.

«Σκέφτομαι ένα επιπλέον μέλος στην παρέα μας, αν και δεν θα έκανα ποτέ τρίο».
Ελένη, 28
Οι άπιαστες φαντασιώσεις λειτουργούν αφροδισιακά.
Αξιοποίησε αυτήν την πληροφορία ενώ πίνετε το ποτό σας σε κάποιο μπαρ:
ψιθύρισε στο αυτί της τι θα ήθελες να της κάνεις μπροστά στους θαμώνες και τον μπάρμαν.
Οταν πάτε στο σπίτι, δείξε την άγρια πλευρά σου όταν είσαι από πάνω
και γίνε ο ευαίσθητος τύπος μόλις εκείνη πάρει τα ηνία.

«Φαντασιώνομαι ότι μου φεύγουν οι ντροπές και του συστήνω το φίλο μου το δονητή.»
Ευγενία, 33
Μην ψαρώνεις. Συνήθως είναι αρκετά ντροπαλή για να το κάνει πράξη.
Πάνω από το 1/3 των γυναικών που ρωτήσαμε παραδέχτηκαν ότι,
ενώ κάνουν σεξ, σκέφτονται βρώμικα πράγματα, αλλά ντρέπονται να σου τα εξομολογηθούν.

«Πολλές φορές, η διστακτικότητά της σχετίζεται με άλλους ενδοιασμούς
- π.χ. ανησυχίες για την εμφάνιση ή τη γεύση της» λέει η Yvonne K. Fulbright, Ph.d.,
συγγραφέας του Sultry Sex Talk to Seduce Any Lover.
Δεν υπάρχουν λοιπόν πιο αποτελεσματικά προκαταρκτικά από μερικά κολακευτικά σχόλια
για το πώς μυρίζει ή πόσο απαλό είναι το δέρμα της.
Αν σου πει κάτι, συνέχισε τη συζήτηση. Οσο πιο ενθουσιώδης είσαι τόσο πιο άνετα θα νιώσει.

«Στον καναπέ που το κάνουμε βλέπω τις στοίβες με τα ασιδέρωτα».
Γιώτα, 27
Ακούγεται κωμικό, αλλά κλίνει περισσότερο προς το τραγικό:
οι οικιακές εργασίες απασχολούν πάνω από το 1/4 των γυναικών την ώρα του σεξ.
Ομοίως, σε ποσοστό 20% σκέφτονται ανειλημμένες υποχρεώσεις στο γραφείο.
«Ετσι λειτουργεί το μυαλό μου» λέει η Στεφανία, 28 ετών. Αν θες να κάνει διάλειμμα,
πρέπει να σπάσεις τη ρουτίνα της βάζοντας πάθος.
«Βαριέται όταν το σεξ γίνει ρουτίνα. Πάρε το λοιπόν πάνω σου.
Φέρε τα πάνω-κάτω και μην ξεχνάς να την επιβραβεύεις» λέει η Davidson.
Κράτα τη σφικτά, δείξε της τα νύχια σου καθώς τη χαϊδεύεις στα πόδια
ή δάγκωσέ την απαλά σε διάφορα σημεία.
Υπάρχουν αρκετά πράγματα που θα βρει πιο ενδιαφέροντα από μία μπουγάδα.

«Τον συγκρίνω με τον πρώην μου»
Λίνα, 22
Ενώ εσύ αγωνίζεσαι να τη φέρεις σε οργασμό,
εκείνη σκέφτεται άλλους άντρες (υπαρκτούς ή φανταστικούς).
Ισως να τους φαντασιώνεται κιόλας.
Ομως, όπως θα διαπιστώσεις παρακάτω, αυτή η κατάσταση της προκαλεί σύγχυση.

Είναι φυσιολογικό να σκέφτεσαι άλλους ενώ το κάνεις με εκείνον;
Ναι: 51%
Όχι: 49%

Θα πληγωνόσουν αν ήξερες ότι κι εκείνος φαντασιώνεται άλλες γυναίκες;
Ναι: 74%
Όχι: 26%

Ακολούθησε τη συμβουλή της Fulbright και κάνε την ερώτηση-κλειδί:
«Για ποιο πράγμα θα ήθελες να σε ικετεύσω;».
Ετσι θα πιστέψει ότι έχει βρει αυτόν που θα της κάνει όλα τα χατίρια.

Υπάρχουν τρόποι να κερδίσεις την προσοχή της. Της αρέσει να...
Την επιβεβαιώνεις: 27%
Της μιλάς βρώμικα: 17%
Της τραβάς τα μαλλιά: 7%

Προδιαγραφές ⇛ Intel Core 2 Duo P8400│2.26 GHz │3 GB│TFT 13.3'│4500MHD│HD : 320 GB│1280x800 WXGA│
Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

Δημοσίευσηαπό bibakos » Πέμ Ιούλ 08, 2010 9:57 am

17 ενδιαφέροντα κόλπα που κάνει το σώμα μας

1. Εάν σας γαργαλάει ο λαιμός σας, ξύστε το αυτί σας

Ένας έξυπνος τρόπος για να απαλλαγείτε από το γαργαλητό που νιώθετε στο λαιμό σας είναι να ξύσετε το αυτί σας. «Όταν διεγείρονται τα νεύρα που υπάρχουν στο αυτί, προκαλείται μία αντανάκλαση στο λαιμό, που μπορεί να προκαλέσει σπασμούς στον μυ,» αναφέρει ο Δρ. Scott Schaffer, πρόεδρος του Κέντρου Ωτορινολαρυγγολογίας στο Γκίμπσμπορο του Νιού Τζέρσεϊ. «Ο σπασμός ανακουφίζει από το γαργαλητό.»

2. Αποκτήστε υπερηχητική ακοή

Εάν βρίσκεστε σε ένα μέρος με θόρυβο και δυσκολεύεστε να ακούσετε τον συνομιλητή σας, ο οποίος μιλάει ψιθυριστά, τότε σκύψτε προς το μέρος του με το δεξί σας αυτί.Το δεξί αυτί έχει την ικανότητα να ακολουθεί τους γρήγορους ρυθμούς του λόγου, σύμφωνα με ερευνητές της Ιατρικής Σχολής David Geffen του UCLA. Εάν, από την άλλη, προσπαθείτε να αναγνωρίσετε το τραγούδι που παίζει χαμηλά σε έναν χώρο, τότε προβάλετε το αριστερό σας αυτί προς τον ήχο. Το αριστερό αυτί έχει την ικανότητα να ξεχωρίζει ευκολότερα τους μουσικούς τόνους.

3. Απαλλαγείτε από τον πόνο!

Γερμανοί ερευνητές ανακάλυψαν πως εάν βήχουμε κατά τη διάρκεια μιας ένεσης, μειώνεται ο πόνος από το τσίμπημα της βελόνας. Σύμφωνα με τον Taras Usichenko, συγγραφέα μίας μελέτης πάνω σε αυτό το φαινόμενο, το κόλπο προκαλεί μία ξαφνική, προσωρινή αύξηση της πίεσης στο στήθος και το νωτιαίο σωλήνα, αναστέλλοντας τις δομές που προκαλούν πόνο στο νωτιαίο μυελό.

4. Καθαρίστε τη βουλωμένη μύτη σας

Ξεχάστε τα αποσυμφορητικά μύτης. Ένας ευκολότερος, γρηγορότερος και οικονομικότερος τρόπος για να ανακουφίσετε την πίεση της ρινικής κοιλότητας είναι να τοποθετήσετε τη γλώσσα σας στον ουρανίσκο και στη συνέχεια να πιέσετε με το δάχτυλό σας ανάμεσα στα φρύδια. Αυτό επιτρέπει στην ύνιδα, το οστό που περνάει από τις ρινικές οδούς και καταλήγει στο στόμα, να πάλλεται μπρος πίσω, σύμφωνα με την Lisa DeStefano, βοηθό καθηγητού οστεοθεραπευτικής ιατρικής στο Πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν. Η κίνηση χαλαρώνει τη συμφόρηση και μετά από 20 δευτερόλεπτα νιώθουμε τη μύτη μας άδεια.

5. Διώξτε την καούρα χωρίς νερό!

Φοβάστε ότι το φαγητό που φάγατε θα σας προκαλέσει καούρες και δεν θα μπορείτε να κοιμηθείτε το βράδυ; «Κοιμηθείτε με το αριστερό πλευρό,» συνιστά ο Anthony A. Star, γαστρεντερολόγος και βοηθός καθηγητού στην Ιατρική Σχολή της Νέας Υόρκης. Μελέτες έδειξαν πως, ασθενείς που κοιμούνται με το αριστερό τους πλευρό, δεν έχουν παλινδρόμηση γαστρικών υγρών. Ο οισοφάγος και το στομάχι συνδέονται σε γωνία. Όταν κοιμόμαστε με το δεξί μας πλευρό, το στομάχι είναι χαμηλότερα από τον οισοφάγο, επομένως η βαρύτητα λειτουργεί υπέρ της καούρας.

6. Απαλλαγείτε από τον πονόδοντο χωρίς να ανοίξετε το στόμα σας

Απλά τρίψτε πάγο στην παλάμη σας, στην καμάρα που κάνει ο αντίχειρας με τον δείκτη. Μία καναδέζικη μελέτη έδειξε πως αυτή η τεχνική μειώνει τον πονόδοντο μέχρι και 50%. Οι οδοί των νεύρων στη βάση της καμπύλης διεγείρουν μία περιοχή στον εγκέφαλο που μπλοκάρει τα σήματα πόνου από το πρόσωπο και τα χέρια.

7. Εξαφανίστε τα καψίματα

Αν κάψετε κατά λάθος το δάχτυλό σας πάνω στο μάτι της κουζίνας, καθαρίστε το δέρμα και πιέστε ελαφρά το σημείο που καήκατε με το μαξιλαράκι των δαχτύλων σας. Ο πάγος θα ανακουφίσει τον πόνο πιο γρήγορα, σύμφωνα με τη Δρ. DeStefano, αλλά η φυσική αυτή μέθοδος επαναφέρει το καμένο δέρμα στη φυσιολογική του θερμοκρασία, με αποτέλεσμα να μην δημιουργείται φουσκάλα.

8. Κάντε τον κόσμο να σταματήσει να γυρνά

Μήπως ήπιατε λίγο παραπάνω και βλέπετε τα πάντα γύρω σας να γυρνάνε; Ακουμπήστε το χέρι σας σε κάτι σταθερό. Το κομμάτι του αυτιού, που είναι υπεύθυνο για την ισορροπία -ο θόλος του κοχλία- εγχέει ένα υγρό, που είναι της ίδιας πυκνότητας με το αίμα. «Καθώς το αλκοόλ αραιώνει το αίμα στο θόλο, ο θόλος αποκτά μικρότερη πυκνότητα και ανεβαίνει,» εξηγεί ο Δρ. Schaffer. Όλο αυτό μπερδεύει τον εγκέφαλο. Η αφή ενός σταθερού αντικειμένου δίνει μία δεύτερη «άποψη» στον εγκέφαλο, με αποτέλεσμα να νιώθουμε μεγαλύτερη ισορροπία.

9. Απαλλαγείτε από τις σουβλιές στα πλευρά

Εάν είστε σαν τους περισσότερους ανθρώπους, όταν τρέχετε εκπνέετε κάθε φορά που το δεξί σας πόδι πατάει στο έδαφος. Με την εκπνοή ασκείται πίεση στο συκώτι (που βρίσκεται στη δεξιά πλευρά), το οποίο στη συνέχεια πιέζει το διάφραγμα και προκαλεί σουβλιές στα πλευρά. Ένας τρόπος για να απαλλαγείτε από αυτό τον πόνο είναι να εκπνέετε κάθε φορά που πατάει το αριστερό πόδι στο έδαφος.

10. Σταματήστε το αίμα με το ένα δάχτυλο!

Εάν πιέσετε τη μύτη σας και σκύψετε προς τα πίσω μπορείτε να σταματήσετε την αιμορραγία στη μύτη -εάν φυσικά δεν σας πειράζει να καταπιείτε το ίδιο σας το αίμα. Ένας πιο «πολιτισμένος» τρόπος είναι να τοποθετήσετε βαμβάκι στα άνω ούλα σας -ακριβώς στο βαθούλωμα που βρίσκεται κάτω από τη μύτη- και να πιέσετε με δύναμη. «Οι περισσότερες αιμορραγίες προέρχονται από το μπροστινό μέρος του διαφράγματος, το χόνδρο που χωρίζει τη μύτη,» σημειώνει ο Peter Desmarais, ωτορινολαρυγγολόγος στο νοσοκομείο Entabeni του Ντάρμπαν, στη Νότιο Αφρική. «Ασκώντας πίεση στο συγκεκριμένο σημείο, σταματάτε την αιμορραγία.»

11. Σταματήστε το καρδιοχτύπι

Θέλετε να σταματήσετε το καρδιοχτύπι και τη νευρικότητα που νιώθετε στο πρώτο ραντεβού; Απλά φυσήξτε στον αντίχειρά σας. Το πνευμονογαστρικό νεύρο, που καθορίζει τον καρδιακό παλμό, μπορεί να ελεγχθεί μέσω της αναπνοής, όπως υποστηρίζει ο Ben Abo, γιατρός στο Πανεπιστήμιο του Πίτσμπουργκ. Εάν φυσήξετε στον αντίχειρά σας, ο καρδιακός παλμός θα επιστρέψει στα φυσιολογικά του επίπεδα.

12. «Ζεστάνετε» τον εγκέφαλό σας!

Εάν φάτε κάτι παγωμένο, πάρα πολύ γρήγορα, τότε θα παγώσει ο εγκέφαλος σας. Για να το αποφύγετε, πιέστε την επιφάνεια της γλώσσας σας στον ουρανίσκο σας, καλύπτοντας όσο μεγαλύτερη επιφάνεια μπορείτε. «Επειδή τα νεύρα στον ουρανίσκο παγώνουν υπερβολικά, το σώμα μας έχει την εντύπωση ότι παγώνει και ο εγκέφαλος,» υποστηρίζει ο Abo. «Σε αντιστάθμιση, υπερθερμαίνεται, προκαλώντας τον πονοκέφαλο του παγωτού, όπως λέγεται χαρακτηριστικά το φαινόμενο. Όσο μεγαλύτερη πίεση ασκήσουμε στον ουρανίσκο, τόσο πιο γρήγορα θα υποχωρήσει ο πονοκέφαλος.

13. Αποφύγετε τη μυωπία

Η μυωπία οφείλεται κυρίως στα γονίδια, σύμφωνα με την Anne Barber, οπτομετρικό στην Ουάσιγκτον. «Συνήθως δημιουργείται από μυωπικό στρες.» Με άλλα λόγια, δημιουργείται εάν κοιτάζετε για πολύ ώρα στην οθόνη ενός υπολογιστή. Εάν θέλετε να έχετε τέλεια όραση, θα πρέπει ανά τακτά χρονικά διαστήματα μέσα στη μέρα να κλείνετε τα μάτια σας, να τεντώνετε το σώμα σας, να παίρνετε μια βαθιά ανάσα και μετά από λίγα δευτερόλεπτα να εκπνέετε, χαλαρώνοντας ταυτόχρονα και τους μύες σας. Σφίγγοντας και χαλαρώνοντας τους μύες, όπως τους δικέφαλους και τους γλουτιαίους, ξεγελούμε ακούσια και άλλους μύες -όπως τα μάτια- οι οποίοι χαλαρώνουν και αυτοί.

14. Ξυπνήστε τους νεκρούς!

Εάν μουδιάσει το χέρι σας την ώρα που οδηγείτε ή κάθεστε σε περίεργη στάση, κουνήστε το κεφάλι σας πέρα δώσε και το μούδιασμα θα εξαφανιστεί σε λιγότερο από ένα λεπτό. Το μουδιασμένο χέρι είναι συχνά αποτέλεσμα της συμπίεσης των νεύρων που βρίσκονται στον αυχένα. Χαλαρώνοντας τους μύες του αυχένα, απελευθερώνετε την πίεση. Τα συμπιεσμένα νεύρα, που βρίσκονται χαμηλότερα στο σώμα, ευθύνονται για το μούδιασμα στο πόδι, επομένως μην επαναπαύεστε. Σηκωθείτε και αρχίστε να περπατάτε.

15. Εντυπωσιάστε τους φίλους σας!

Την επόμενη φορά που θα πάτε σε ένα πάρτι, δοκιμάστε το εξής κόλπο: Βάλτε κάποιον να κρατήσει το χέρι του τεντωμένο στα πλάγια, με την παλάμη προς τα κάτω και πείτε του να μείνει σε αυτή τη στάση. Στη συνέχεια τοποθετήστε τα δύο σας δάχτυλα στον καρπό του και σπρώξτε προς τα κάτω. Θα αντισταθεί. Στη συνέχεια, βάλτε τον να ακουμπήσει το πόδι του σε μία επιφάνεια που είναι 1-2 εκατοστά πιο ψηλή (βάλτε 1-2 περιοδικά) και επαναλάβετε. Αυτή τη φορά, το χέρι του θα πέσει σαν τραπουλόχαρτο. Επειδή οι γλουτοί δεν είναι ευθυγραμμισμένοι, μετατοπίζεται η σπονδυλική στήλη. Ο εγκέφαλος αντιλαμβάνεται πως η σπονδυλική στήλη είναι ευάλωτη και έτσι απενεργοποιεί την ικανότητα του σώματος να αντιστέκεται.

16. Αναπνεύστε κάτω από το νερό

Εάν θέλετε οπωσδήποτε να φτάσετε στο βυθό της θάλασσας και να πιάσετε μια χούφτα άμμο, πάρτε μερικές μικρές παρατεταμένες ανάσες. Όταν βρίσκεστε κάτω από το νερό, δεν είναι η έλλειψη οξυγόνου που σας κάνει να θέλετε απεγνωσμένα να αναπνεύσετε, αλλά φταίει η συσσώρευση διοξειδίου του άνθρακα, που κάνει το αίμα όξινο και στέλνει σήματα στον εγκέφαλο πως κάτι πάει στραβά. Η υπεροξυγόνωση μειώνει την οξύτητα του αίματος,» όπως υποστηρίζει ο Δρ. Jonathan Armbruster, αναπληρωτής καθηγητής βιολογίας στο Πανεπιστήμιο Auburn . «Το κόλπο αυτό ξεγελά τον εγκέφαλο και νομίζει πως έχει περισσότερο οξυγόνο.» Έτσι, κερδίζετε μερικά δευτερόλεπτα επιπλέον.

17. Διαβάστε το μυαλό!

Το δικό σας! «Εάν έχετε να εκφωνήσετε μία ομιλία την επόμενη μέρα, κάντε μία επανάληψη πριν πέσετε για ύπνο,» όπως υποστηρίζει η Candi Heimgartner, καθηγήτρια βιολογικών επιστημών στο Πανεπιστήμιο του Αϊντάχο. Επειδή το μεγαλύτερο μέρος της μνήμης εδραιώνεται κατά τη διάρκεια του ύπνου, οτιδήποτε διαβάσετε λίγο πριν να κοιμηθείτε είναι πιο πιθανό να κωδικοποιηθεί ως μακροχρόνια μνήμη.

Clapping Clapping Thumbup Clapping Clapping :mrpc: :mrcrazy:

Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

Δημοσίευσηαπό bibakos » Πέμ Ιούλ 29, 2010 7:42 am

ΤΑ ΕΠΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ

1) ΠΛΟΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΜΟΧΘΟ

2) ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΑΡΧΕΣ

3) ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ

4) ΓΝΩΣΗ ΧΩΡΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ

5) ΕΜΠΟΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΗΘΟΣ

6) ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΧΩΡΙΣ ΑΝΘΡΩΠΙΑ

7) ΛΑΤΡΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΘΥΣΙΑ

Μαχάτμα Γκάντι, 1869-1948

Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Δευτ Αύγ 02, 2010 1:12 pm

* Δεν υπάρχει ευκαιρία αν δεν την αρπάξεις!!!
* Το μυαλό του ανθρώπου, όταν επεκταθεί για να καλύψει μια καινούρια ιδέα, δεν γυρίζει ποτέ στις προηγούμενες διαστάσεις του.
* Οι άντρες που έχουν τρυπήσει τα αυτιά τους είναι καλά προετοιμασμένοι για γάμο.
Έχουν νιώσει πόνο κι έχουν αγοράσει κοσμήματα.
* ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΥΤΥΧΙΑ, Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ...
Γνώσεις ⇛ Linux: Την παλεύω ┃ Κτηνιατρικές: Δεν την παλεύω ┃ Αγγλικά: Σκράπας
Προσωπικό blog
Petcouple ζευγάρωσε το ζωάκι σου
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό bibakos » Πέμ Σεπ 23, 2010 11:36 am

Γιατί οι γυναίκες μιλάνε τόσες ώρες στο τηλέφωνο μεταξύ τους;

Γιατί είναι ένας γρήγορος, νόμιμος και μακροχρόνιος τρόπος
για να γλιτώσουν τα λεφτά, τον κόπο και τις ατελείωτες ώρες ψυχανάλυσης.

Από τον εξορκισμό των ενοχών
(«έφαγα ένα γιγάντιο σουβλακομπουρίτο»)
μέχρι την αντιμετώπιση έκτακτων καταστάσεων
(«μαλώσαμε, δεν μου τηλεφώνησε και χρειάζομαι κάποιον να μου
μπουστάρει το εγώ, με ατάκες του τύπου
«αν δεν εκτιμά την πιο ωραία γκόμενα που κυκλοφορεί στην πόλη,
είναι εντελώς χαμένος»),
αυτό το «μπίρι-μπίρι» μπορεί πάντα να κάνει τις γυναίκες να νιώθουν πως
κάποια εκεί έξω κατανοεί απόλυτα τις εκτός ορίου λογικής ανασφάλειες,
που τόσο απλόχερα τις έχει προικίσει η φύση.

Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

Δημοσίευσηαπό bibakos » Τετ Οκτ 20, 2010 10:05 am

14 φράσεις που δεν θες να ακούς

Και, φυσικά, αφού δεν θες να τις ακούς, μην τις λες κι εσύ.

1. «Σε σκεφτόμουν...». Μετάφραση: «Σε σκεφτόμουν, αλλά αμέσως μετά σκέφτηκα κάτι καλύτερο και σε ξέχασα». Δεν είναι ό,τι καλύτερο να πεις και στις πιο πολλές περιπτώσεις δεν είναι η σκέψη που μετράει, αλλά η πράξη.

2. «Λυπάμαι που νιώθεις έτσι». Μία συγγνώμη δεν χρειάζεται να είναι μακρόσυρτη ή επαναλαμβανόμενη. Απλώς χρειάζεται να την εννοείς και να έχεις καταλάβει πού ήσουν λάθος. Φυσικά, μην νομίζεις ότι ο άλλος έχει λάθος εικόνα για σένα.

3. «Δεν ήρθα εδώ για να κάνω φίλους». Οι διαγωνιζόμενοι στα reality το λένε όλη την ώρα ο ένας στον άλλο. Στον πραγματικό κόσμο όμως αυτή η λογική δεν βοηθάει πουθενά. Οπου κι αν βρίσκεσαι, βοηθάει γύρω σου να υπάρχουν φίλοι.

4. «Ετσι θα βγούμε και οι δύο κερδισμένοι». Στα αυτιά του συνομιλητή σου αυτή η έκφραση ακούγεται κάπως έτσι: «Εγώ κερδίζω σίγουρα, για σένα δεν με ενδιαφέρει». Καλύτερα να αφήσεις τον άλλο να υπολογίσει το κέρδος του. Ετσι θα αισθανθεί ότι δεν προσπαθείς να τον κλέψεις.

5. «Πόσα χρωστάω εγώ;». Μη ρωτάς. Απλώς, άσε κατά προσέγγιση το μερίδιό σου - στρογγυλοποιημένο προς τα πάνω. Εχεις βέβαια και την άλλη επιλογή: να πάρεις εσύ πρώτος το λογαριασμό στο χέρι σου.

6. «Ακου τι πρέπει να κάνεις». Δεν χρειάζεται να είσαι ο άνθρωπος που δίνει λύση σε κάθε πρόβλημα που εμφανίζεται. Πολλές φορές, απλώς το να ακούς είναι καλύτερο. Ρώτα λοιπόν πώς και πού μπορείς εσύ να βοηθήσεις κι άσε την πρωτοβουλία σε αυτόν που έχει το πρόβλημα. Αυτός πάντα ξέρει καλύτερα.

7. «Εβίβα». Εκτός κι αν ανακαλύψεις τη χρονομηχανή και βρεθείς σε κάποια μπουάτ των 60s ή στο «Ρετιρέ» των 90ς. Οπου στη σύγχρονη κοινωνία χρησιμοποιήσεις το παραπάνω επιφώνημα, θα σε κοιτάξουν περίεργα. Και θα έχουν δίκιο.

8. «Ξέρω πώς νιώθεις. Μου έχει τύχει και μένα...». Οταν κάποιος λέει μια ιστορία, άσε τον να τελειώσει. Είναι αγένεια να αρχίσεις να λες τη δική σου συν το ότι αποκλείεται να ένιωσες ακριβώς το ίδιο. Μπορεί ένα συμβάν να είναι το ίδιο, αλλά κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά.

9. «Αυτό είναι αντίθετο με τους κανονισμούς». Εντάξει, το ξέρουμε: τα παιχνίδια έχουν κανόνες, αρκεί να μη χαλάνε τη χαρά του παιχνιδιού. Μη ζητήσεις επιθετικό φάουλ στο μονό ούτε βήματα στο νικητήριο καλάθι.

10. «Μπορώ να κάνω πολλά πράγματα ταυτόχρονα και να τα καταφέρνω». Οχι, δεν μπορείς. Κανείς δεν μπορεί. Κάπου θα αναγκαστείς να κάνεις «εκπτώσεις» κι αυτό δεν είναι δίκαιο ούτε για σένα ούτε για τους άλλους. Κάνε μία μία τις δουλειές σου.

11. «Πότε θα σταματήσεις να μιλάς;». Μπορεί να μην το φωνάζεις δυνατά, αλλά φαίνεται στο πρόσωπό σου. Αν ένα θέμα συζήτησης σε κουράζει, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρίξεις στο τραπέζι ένα άλλο.

12. «Είσαι λάθος». Οι υγιείς διαφωνίες μπορεί να κάνουν μια κουβέντα εποικοδομητική. Αντιθέτως, όταν απορρίπτεις εντελώς την άποψη του συνομιλητή σου, φλερτάρεις να χαρακτηριστείς «αρνητής των πάντων».

13. «Θα τα πούμε αργότερα, Ο.Κ.;». Ο χρόνος κάθε άντρα είναι πολύτιμος. Γι' αυτόν το λόγο, σπανίως ο κολλητός σου θα σου ζητήσει να μιλήσετε. Ο,τι άλλο κι αν έχεις να κάνεις εκείνη την ημέρα, μπορεί να περιμένει.

14. «Φέρε παικταράδες να πάρεις πρωτάθλημα». Οχι, δεν φτάνουν οι παικταράδες. Θες διοίκηση, προπονητή, ομάδα, αξιοπιστία -εντός κι εκτός γηπέδου- και τύχη.

Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

Δημοσίευσηαπό bibakos » Τρί Νοέμ 02, 2010 9:12 am

13 παράξενες δεισιδαιμονίες και από που βγήκαν

Περικυκλωνόμαστε καθημερινά από δεισιδαιμονίες.
Δεν κάνει να περνάμε κάτω από σκάλες,
δεν κάνει να πατήσουμε πάνω σε σπασμένα γυαλιά…
Από πού ξεκινάνε όμως αυτές οι προλήψεις και γιατί τις ακολουθούμε;
Το σημαντικότερο βέβαια είναι κατά… πόσο αληθεύουν ή όχι.

Ο Βρετανός συγγραφέας, Harry Oliver, κυκλοφόρησε ένα βιβλίο, με τίτλο “Black Cats & Four-Leaf Clovers” και ερευνά τις ρίζες των δεισιδαιμονιών και τις ιστορίες των παλιών γυναικών ανά τον κόσμο.

Εικόνα

1. Πέρασμα κάτω από μία σκάλα

Μετά από έρευνα ενός χρόνου στη Βρετανική Βιβλιοθήκη του Λονδίνου, ο Oliver αναφέρει πως η δεισιδαιμονία αυτή αναφέρεται στη «σκάλα που σχηματίζει ένα τρίγωνο με τον τοίχο και το έδαφος, υποδηλώνοντας την Αγία Τριάδα». Προφανώς, το πέρασμα μέσα από αυτό το τρίγωνο δείχνει ασέβεια προς την Αγία Τριάδα και επομένως φέρνει κακή τύχη. Άλλη πιθανή (και πολύ πιο απλή) εξήγηση είναι πως όπου υπάρχει σκάλα, συνήθως κάπως δουλεύει από πάνω και με το να περάσει κάποιος από κάτω μπορεί να προκληθούν διάφορα ατυχήματα, όπως να πέσει ένα σφυρί στο κεφάλι του περαστικού.

2. Μαύρη γάτα

Οι μαύρες γάτες είναι συνυφασμένες με τη μαγεία και γι’ αυτό κάποιοι άνθρωποι πιστεύουν πως φέρνουν κακή τύχη. Εντούτοις, υπάρχουν δύο παραλλαγές σε αυτή τη δεισιδαιμονία. Εάν μία γάτα περάσει από μπροστά σου θεωρείται κακή τύχη, ενώ αν έρθει προς το μέρος σου, τότε είναι καλός οιωνός. Στην περίπτωση του πρώτου σεναρίου, για να ξορκίσεις το κακό, το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να φτύσεις.

3. Άναμμα 3 τσιγάρων με το ίδιο σπίρτο

Αυτή η δεισιδαιμονία προέρχεται από τους στρατιωτικούς κύκλους και χρονολογείται από τις μεγάλες εκείνες νύχτες στα χαρακώματα κατά τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο. «Εάν κάπνιζαν μαζί τρεις στρατιώτες, οι ελεύθεροι σκοπευτές θα τους εντόπιζαν εύκολα,» όπως υποστηρίζει ο Oliver. Εάν χρησιμοποιούσαν το ίδιο σπίρτο για να ανάψουν και τα τρία τσιγάρα, οι σκοπευτές θα παρατηρούσαν πως το σπίρτο καίει ακόμα μετά το άναμμα του πρώτου τσιγάρου και θα είχαν αρκετό χρόνο για να γεμίσουν τα όπλα τους, να στοχεύσουν και να πυροβολήσουν τον άτυχο τρίτο καπνιστή.

4. Καρότα για καλή όραση

Παρόλο που κάποιες μελέτες έχουν δείξει ότι η βιταμίνη Α, που περιέχουν τα καρότα, κάνει καλό στα μάτια, το λαχανικό από μόνο του δεν μπορεί να εγγυηθεί τέλεια όραση. Ο Oliver υποστηρίζει πως ο μύθος αυτός των παλιών γυναικών -ή η έξυπνη προσπάθεια των γονιών να κάνουν τα παιδιά τους να τρώνε λαχανικά- προέρχεται από τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο. «Λεγόταν ότι οι Βρετανοί πιλότοι έτρωγαν τεράστιες ποσότητες καρότων για να βλέπουν από μεγάλο ύψος και στο σκοτάδι. Η φήμη αυτή είχε εξαπλωθεί ώστε να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο από το γεγονός ότι είχε εφευρεθεί το ραντάρ και χρησιμοποιούνταν κατά του εχθρού,» προσθέτει ο Oliver.

5. Σταύρωμα των δαχτύλων

Η δεισιδαιμονία αυτή έχει θρησκευτικές ρίζες. Το σταύρωμα των δαχτύλων είναι ένα είδος ιερής προστασίας γιατί τα δύο δάχτυλα, που είναι το ένα πάνω στο άλλο, σχηματίζουν έναν κεκλιμένο σταυρό. Το τελετουργικό αυτό για «καλή τύχη» έχει διάφορες παραλλαγές ανά τον κόσμο. Στην Ελβετία, διπλώνουν τους αντίχειρές τους και τυλίγουν τα άλλα δάχτυλά τους γύρω, αντί για το κλασσικό σταύρωμα του δείκτη και του παράμεσου.

6. Ανοιχτή ομπρέλα μέσα στο σπίτι

Η προέλευση αυτής της πρόληψης είναι απλή: ό,τι σχεδιάστηκε για έξω πρέπει να παραμένει έξω. Παρόλο που η σημερινή εκδοχή της παλιάς δεισιδαιμονίας με την ομπρέλα περιορίζεται μόνο στην «κακή τύχη», ο Oliver υποστηρίζει πως τα παλιά χρόνια ήταν πολύ πιο σκοτεινή. «Τα παλιότερα χρόνια, το άνοιγμα της ομπρέλας μέσα στο σπίτι ήταν οιωνός θανάτου,» όπως εξηγεί ο ίδιος.

7. Γεμάτος φούρνος

Πρόκειται για μια παλιά εβραϊκή δεισιδαιμονία. Εάν ένας φούρνος έμενε άδειος, η οικογένεια θα πείναγε στο μέλλον. Για να αποφύγει κάποιος την πείνα, αρκούσε να αφήσει μέσα στον φούρνο ένα κομμάτι λαδόκολλα ή ένα τηγάνι. Η δεισιδαιμονία αυτή σχετίζεται με αρχαία τελετουργικά, κατά τα οποία άφηναν φαγητό για τους θεούς του νοικοκυριού, ώστε να προστατεύουν την οικογένεια.

8. Ανάποδα εσώρουχα

Εάν κάποιος έχει μια κακή μέρα, το μόνο που χρειάζεται για να την καλυτερέψει είναι να βάλει τα εσώρουχά του ανάποδα. Ο Oliver δεν είναι σίγουρος για την προέλευση αυτής της δεισιδαιμονίας αλλά δεν θα μας κάνει εντύπωση εάν αποδειχτεί πως προέρχεται από κάποια ξέφρενη φοιτητική εστία, ως ένα είδος «παρέλαση της ντροπής».

9. Φιλί με έναν μουστακοφόρο και γάμος

Υπάρχουν πολλές δεισιδαιμονίες που σχετίζονται με το γάμο. Μία από αυτές είναι πως αν μία γυναίκα φιλήσει έναν μελαχρινό άντρα κατά τη διάρκεια ενός γάμου, τότε σε σύντομο χρονικό διάστημα θα της κάνουν πρόταση γάμου. Προσοχή όμως! Εάν μία γυναίκα φιλήσει έναν άντρα με μουστάκι και της μείνει μία τρίχα του στα χείλη της, τότε πιθανότατα η γυναίκα αυτή να μείνει ανύπαντρη.

10. Θαυμασμός βρέφους

Εάν είστε στην Κίνα και δείτε ένα πολύ όμορφο νεογέννητο μωρό, δεν θα πρέπει για οποιονδήποτε λόγο να εκφράσετε τον θαυμασμό σας. Στην Κίνα, θεωρείται μεγάλη γρουσουζιά ο θαυμασμός ενός νεογέννητου γιατί θεωρούν ότι τραβάει την προσοχή των φαντασμάτων και των δαιμόνων. Έτσι, συνηθίζεται να μιλούν με άσχημα λόγια για ένα μωρό, ώστε να κρατούν το κακό μακριά.

11. Μάσημα τσίχλας τη νύχτα

Ακόμα και αν έχετε άσχημη αναπνοή, το να μασήσετε τσίχλα μετά το δείπνο στην Τουρκία είναι κακή ιδέα. Οι Τούρκοι θεωρούν πως εάν μασήσουν τσίχλα τη νύχτα, ουσιαστικά μασάνε τη σάρκα των νεκρών.

12. Τετράφυλλο τριφύλλι

Λόγω της σπανιότητας των τετράφυλλων τριφυλλιών, εάν κάποιος βρει ένα, θεωρείται πολύ τυχερός. Σύμφωνα με τον Oliver, το σπάνιο αυτό φυτό αντιπροσωπεύει οτιδήποτε μπορεί να επιθυμήσει κάποιος: πλούτο, δόξα, αγάπη και υγεία.

13. Το γρουσούζικο 13

Ο αριθμός 13 -και η Παρασκευή και 13- θεωρούνται γρουσουζιά σε πολλά μέρη, ενώ οι ρίζες αυτής της δεισιδαιμονίας φτάνουν πίσω στη Βίβλο. Θυμηθείτε πως ο Ιησούς είχε 13 μαθητές, μέχρι που ο ένας -ο Ιούδας- τον πρόδωσε.

Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

Δημοσίευσηαπό bibakos » Τετ Νοέμ 17, 2010 10:58 am

Τie break

Εικόνα

Εικόνα

Η γραβάτα μπορεί να σου αποκαλύψει πολλά για το χαρακτήρα του κατόχου της. Μάθε πώς να τη διαβάζεις και κέρδισε το πλεονέκτημα στο παραπέντε.

Εικόνα

1. Η κολεγιακή
Συχνά τη φοράει ένας άντρας που έχει αρχίσει να αισθάνεται την ηλικία του. «Είναι ένας τρόπος να δείξεις πόσο ταιριάζεις με το περιβάλλον διατηρώντας την ανεξαρτησία σου» σου λέει ο Colin Gill, εργασιακός ψυχολόγος. «Κάνει ένα σχόλιο πάνω στην αποκλειστικότητα, ότι έχει ένα στάτους πάνω και πέρα από τους γύρω του». Είναι η πιο άτολμη επιλογή.

2. Η γραβάτα Μίκι Μάους
Μην τη φορέσεις για συνέντευξη εργασίας. Μην τη φορέσεις στο μίτινγκ. Βασικά, μην τη φορέσεις καθόλου. «Αυτός που τη φοράει μάλλον βλέπει τον εαυτό του σαν το γελωτοποιό του γραφείου» σου λέει ο Gill. «Πιστεύουν ότι κάνουν μία ειρωνική μεταμοντέρνα δήλωση, αλλά στην ουσία σημαίνει ότι οι ανώτεροι στην ιεραρχία δεν θα τους πάρουν ποτέ στα σοβαρά. Υπάρχουν και πιο αστεία πράγματα από μία γραβάτα με τον Τουίτι επάνω».

3. Η skinny tie
Μη διστάσεις να ρισκάρεις και να τη φορέσεις. «Αυτό που δείχνει είναι ότι ο κάτοχός της είναι νέος και γεμάτος ενέργεια» σου λέει ο Gill. «Μία λεπτή γραβάτα σε κάνει να φαίνεσαι πιο πλατύς, ειδικά στους ώμους, κάτι που σε κάνει να φαίνεσαι δυνατότερος». Σημείωση: δεν ταιριάζει με αξεσουάρ μπυροκοίλι.

4. Η γραβάτα του κλαμπ
Οποιουδήποτε κλαμπ. Από alumnus του Χάρβαρντ, οπαδούς του βάζελου, μέχρι φαν κλαμπ των Green Day. Ιδιαίτερα σπάνιες στην Ελλάδα, αυτές οι γραβάτες δηλώνουν την ανάγκη του άλλου να ανήκει σε μία ομάδα. «Δηλώνουν επίσης ότι απέχουν από την εργασιακή ομάδα, αλλά νιώθουν μέλη μίας πολύ μεγαλύτερης ομάδας με κοινές αξίες» σου λέει ο Gill. «Μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα γι' αυτούς. Για παράδειγμα, αν φοράει μία γραβάτα του ΜΙΤ, μάλλον είναι καλός στα μαθηματικά, τη φυσική και διαβάζει περίεργα τεχνικά manual στον ελεύθερο χρόνο του».

5. Γραβάτα clip-on
Δεν είναι όμορφη και δεν είναι έξυπνη. «Μπορεί να δηλώνουν βαρεμάρα ή κι επαναστατικότητα στο στάτους κβο του γραφείου» σου λέει ο Gill. «Επίσης, δείχνουν κι έλλειψη σεβασμού προς τον εαυτό τους και προς τους συναδέλφους τους. Κανονικά, πρέπει να φοριούνται μόνο από αυτούς που είναι υποχρεωμένοι να φορούν γραβάτα ως μέρος της στολής τους».

Εικόνα
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πεζή ελεγεία για τη γραβάτα

Είπαμε, τα πουκάμισα είναι το πάθος, το ακόρεστο χάδι, η πλησμονή. Αλλά είναι και το απολύτως αναγκαίο ρούχο: άνευ του οποίου, ουδέν. Αλλά η γραβάτα; Ποια η ανάγκη της; Ενα κομμάτι ευάλωτο μετάξι, ένα στολίδι που ψευτοκαλύπτει τον θώρακα… Ούτε ζέστη ούτε κρύο. Δεν προστατεύει, δεν θερμαίνει, δεν καλύπτει, δεν νοικοκυρεύει. Μόνο στολίζει.

Η γραβάτα είναι το πιο περιττό εξάρτημα του ανδρικού ντυσίματος, το ελάχιστα χρήσιμο, το διόλου αναγκαίο. Είναι το τελευταίο απομεινάρι του δανδισμού, ό,τι απέμεινε από την περίτεχνη αρματωσιά του Μπρούμελ, του Μπάιρον και του Οσκαρ Ουάιλντ, απ’ τους περίτεχνους λαιμοδέτες και τα φουλάρ, απ΄ τα δαντελένια μανικέτια και τους βελούδινους γιακάδες, απ’ τα λευκά γάντια και τις γκέτες, απ΄ τις ανθισμένες μπουτουνιέρες και τα μπροκάρ πανωφόρια, απ’ τα εκθαμβωτικά γιλέκα. Ολα υποχώρησαν, τα περισσότερα χάθηκαν ή σμικρύνθηκαν, και η φορεσιά του δανδή υποκαταστάθηκε από το ήσυχο πρωτόκολλο του τζέντλεμαν και κατόπιν από τη μινιμαλιστική πρακτικότητα του business suit. Alas! Μαζί με τη φορεσιά εξέλιπε και το πνεύμα του δανδή, ο θερμός ρομαντισμός του, η τέχνη της ειρωνείας, η λατρεία του κάλλους, η καλλιέργεια του στυλ, η αποθέωση της αρμονίας στη λεπτομέρεια, η βαθιά αίσθηση του εφήμερου και της ματαιότητας. Η ειρωνεία εξέπεσε σε χιούμορ, η ριψοκίνδυνη σύνθεση υφών και χρωμάτων εξέπεσε σε dress code.

Η μετάβαση από τον δανδή στον τζέντλεμαν είναι η μετάβαση από την ποίηση του Μπωντλαίρ στον κόσμο της βιομηχανίας και του global εμπορίου, είναι η πτώση από το ντυμένο όραμα στην πρακτικότητα. Αναγκαία πτώση, αναπόφευκτη ― πλην, πτώση… Πτώση έως τα βάθη του τυποποιημένου, μονότονου, αυθάδικου power suit των μάνατζερ και των wannabe στελεχών.

H γραβάτα, αυτό το στενόμακρο μεταξωτό κομμάτι, ένα υφασμάτινο ξιφίδιο, αυτό το μη χρηστικό σκάνδαλο, είναι το τελευταίο λείψανο του δανιδισμού, το ύστατο οχυρό. Οταν πέσει κι αυτό το οχυρό, στο ανδρικό ντύσιμο θα κυριαρχήσουν ολοσχερώς οι αυτιστικές σπατάλες των σχεδιαστών μόδας και οι ομοιόμορφες στολές του StarTrek.
[Τέρμα ο θρήνος.]

Εικόνα

Υλικά

Η cravat θρυλείται ότι είναι στρατιωτικής καταγωγής· άλλοι βρίσκουν τον πρόγονό της στο φουλάρι λαιμού που φορούσαν οι Ρωμαίοι λεγεωνάριοι, κι άλλοι στο φουλάρι των Κροατών (croat-cravat) μισθοφόρων του 17ου αιώνα.

Εν πάση περιπτώσει η σημερινή γραβάτα είναι φτιαγμένη συνήθως από μετάξι, το πιο ανθεκτικό και εμφανίσιμο ύφασμα γι’ αυτή τη χρ’ηση. Το καλύτερο μετάξι για γραβάτες και οι περισσότρες καλές γραβάτες παγκοσμίως κατασκευάζονται στην Ιταλία, στην περιοχή της λίμνης Como.
Αλλα υλικά, όπως το μαλλί, το κασμίρ και τα σύμμιγή τους, χρησιμοποιούνται επίσης για πιο σπορ γραβάτες, που ταιριάζουν με τα φανελένια κοστούμια και τα τουίντ σακάκια, το χειμώνα. Το λινό, το βαμβάκι και τα συμμιγή λινό-μετάξι και μετάξι-μαλλί, δίνουν τις πιο κατάλληλες γραβάτες για τα κοστούμια του καλοκαιριού.

Ωραιότατες χειροποίητες γραβάτες από λινό ή λινό-βαμβάκι προσφέρουν οι παραδοσιακοί οίκοι λινών και ασπρορούχων της Ιταλίας, πάντα σε φυσικά παλ χρώματα και απλά σχέδια, όπως πρέπει δηλαδή για να «φωτίσουν» κάτω από τον ανελέητο μεσογειακό ήλιο. Σχετικά σπάνιες στην ελληνική αγορά.

Ιδιαίτερη μνεία αξίζουν οι γραβάτες από ιρλανδέζικη ποπλίνα. Η σύνθεση της είναι μαλλί και μετάξι, μισό μισό· πρόκειται για ύφασμα με παράδοση από τους Γάλλους Ουγενότους του 17ου αιώνα, που κατέφυγαν στην Ιρλανδία από την Αβινιόν. Η ιρλανδέζικη ποπλίνα έχει μια ιδιαίτερη «θαμπή» λάμψη, δένεται πολύ εύκολα και στητά, και δεν τσαλακώνει εύκολα.

Κατασκευή

Οι καλές μεταξωτές γραβάτες είναι φοδραρισμένες με μάλλινο ύφασμα, το οποίο «κρατάει» το ευάλωτο μετάξι και το επαναφέρει σε φόρμα μετά το λύσιμο του κόμπου. Οι καλές γραβάτες είναι χειροποίητες· το χέρι την κάνει πιο ρευστή και φουντωτή, λιγότερο άκαμπτη, λιγότερο τέλεια. Είπαμε, η γραβάτα, ως απόλυτη σπατάλη, αξίζει εφόσον είναι προσωπική, και όχι μηχανικά αναπαραγόμενη.
Αρα, κοιτάμε για τις λεπτομέρειες: Η θηλιά, στην οπίσθια όψη είναι απαραίτητη για να συγκρατεί την «ουρά» που στέκεται πίσω από φαρδύ μέρος. Αυτή η θηλιά πρέπει να είναι φτιαγμένη από το ίδιο ύφασμα με την υπόλοιπη γραβάτα, και όχι να υπακαθίσταται από την ετικέτα του κατασκευαστή. Τα τελειώματα επίσης στο εσωτερικό των απολήξεων είναι από το ίδιο ύφασμα.

Στην κορυφαία ποιότητα βέβαια, δεν υπάρχει καν φόδρα: η περίφημη επτάδιπλη γραβάτα φτιάχνεται από ένα μοναδικό κομμάτι μεταξιού διπλωμένο δεξιοτεχνικά στα επτά. Εξυπακούεται ότι είναι πολύ ακριβότερη.

Ολες αυτές οι λεπτομέρειες έχουν κυρίως ψυχολογική αξία, παρά εμφανώς στυλιστική, καθώς μόνο ο φορέας της γραβάτας κατέχει όλα τα μικρά μυστικά της κατασκευής της.
Το μέγεθος

Αποφεύγουμε την καταδυνάστευση της μόδας, που υπαγορεύει είτε γελοίες παλαμίδες είτε θλιβερές ζαργάνες, είτε υπέρφαρδες είτε υπέρστενες. 8,5 με 9,5 εκατοστά στο μέγιστο πλάτος είναι ό,τι πρέπει. Το μήκος είναι περίπου 142 με 148 εκατοστά.

Τα είδη

Εικόνα

Εικόνα

Πέντε είναι τα μείζονα είδη-σχέδια: οι μονόχρωμες, οι ριγέ διαγονάλ, οι πουά, οι «σχεδιάτες» και οι άλλες. Οι ριγέ είναι οι πιο ανεπίσημες, οι πιο σπορ· οι πουά (μικρά πουά, εννοείται, όχι των κλόουν!), οι με σχέδια (λαχουράκια, πίκες, καρώ, κυματισμοί, μπροκάρ) και οι μονόχρωμες πιο επίσημες, με τη σειρά που αναφέρονται. Οι «άλλες» απορρίπτονται συλλήβδην: φιγούρες Ντίσνεϊ και Μπάτμαν, στάμπες με έργα ιμπρεσιονιστών ή κυβιστών, επιγραφές, πάπιες, φασιανοί, αλόγατα κ.λπ. Τις αφήνουμε για τα μέλη ειδικών λεσχών, τους αεροσυνοδούς και τους κλόουν.

Οριακά εντάσσω στις «άλλες» και τις περισσότερες πανάκριβες σταμπωτές γραβάτες των μεγάλων οίκων, λ.χ. τις Hermes. Αυτές τις γραβάτες τις κυνηγούν μεγαλοδικηγόροι και τραπεζίτες, σαν ένδειξη πλούτου και ισχύος, αλλά μάλλον θυμίζουν duty free shops του Περσικού Κόλπου.

Συνδυασμοί

Χμμ… Παίρνουμε υπόψη μας δύο μεταβλητές: χρώμα και περίσταση (επίσημη ή χαλαρή).

Ως προς το χρώμα. Το κυρίαρχο χρώμα της γραβάτας ορίζεται από τα χρώματα του πουκάμισου και του σακακιού, είτε πάνω στον τόνο τους είτε σε αντίθεση με αυτά. Π.χ. Με μπλε σακάκι και ριγέ λευκό-γαλάζιο πουκάμισο, η γραβάτα μπορεί να είναι κίτρινη. Αν η γραβάτα έχει δύο κυρίαρχα χρώματα, τότε τουλάχιστον το ένα απ’ αυτά πρέπει να αντηχεί ένα βασικό χρώμα του πουκάμισου ή του σακακιού. Οσο περισσότερα χρώματα έχει μια γραβάτα, τόσο περισσότερο απαιτεί ήσυχο περιβάλλον, δηλαδή μονόχρωμο πουκάμισο και «ήσυχο» σακάκι, πάντα σε ομόλογους τόνους.

Γενικά οι πολύχρωμες ή με έντονα σχέδια γραβάτες αν πέσουν πάνω σε έντονα πουκάμισα και σακάκια, οδηγούν αφεύκτως στην καταστροφή. Αρα, οι καρώ, οι ριγέ, οι σχεδιάτες, προτιμούν ένα μονόχρωμο ή αχνόριγο πουκάμισο. Και αντιστρόφως, το πουκάμισο έντονης προσωπικότητας, με καρώ και ριγέ, ζητά μια μονόχρωμη γραβάτα και ήσυχο σακάκι. Με αυτά κατά νου, μπορεί να φανούμε συντηρητικοί αλλά τουλάχιστον δεν θα γελοιοποιηθούμε.

Περίσταση. Οσο πιο επίσημη, τόσο λιγότερα τα χρώματα και τα σχέδια. Η μονόχρωμη αρζάν, η μπλε του μεσονυκτίου, ταιριάζουν μεγαλοπρεπώς πάνω στο λευκό πουκάμισο της βραδινής επίσημης φορεσιάς.

Ακόμη: δεν νοιαζόμαστε μόνο για το ταίριασμα των χρωμάτων, αλλά και για το ταίριασμα των υφών και των υλικών. Η πλεχτή (μεταξωτή ή μάλλινη) γραβάτα ταιριάζει με το πιο σπορ σακκάκι, και τα φανελένια ρούχα, αλλά δεν ταιριάζει με το φίνο μπλε wosrted κοστούμι. Η φίνα μεταξωτή γραβάτα δεν ταιριάζει με τα τσαλακωμένα λινά του καλοκαιριού. Για μάλλινες και κασμιρένιες είπαμε.

Τι άλλο;

Απομένουν οι κόμποι, το στήσιμο του κόμπου ως προς τον γιακά, οι κατασκευαστές, τα βάρη και οι υφές των υλικών, και βέβαια το alter ego της cravat: το μαντιλάκι στην άνω τσέπη του σακακιού, το ακαταμάχητο και ριψοκίνδυνο pochette.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

Δημοσίευσηαπό bibakos » Τετ Δεκ 15, 2010 11:16 am

Αντρας από τζάκι

Εικόνα

Οι αριστοκρατικές καταβολές σου
Δεν αρκούν για να τραβάει καλά το τζάκι σου.
Διάβασε παρακάτω τι πρέπει να ξέρεις για να κάνεις καλές χειμερινές καύσεις.

Εικόνα

Τα σκεπασμένα
Το καλύτερο που μπορούσες να κάνεις είναι να διαλέξεις από νωρίς τα ξύλα σου - θα έπρεπε να τα έχεις προμηθευτεί, αν είναι εφικτό, πριν έρθει το φθινόπωρο. Το καλοκαίρι είναι πιο ξερά και πιο φτηνά, αλλά ακόμα και τώρα δεν είναι αργά για τις χειμερινές σου προμήθειες. Διάλεξε ξύλα από σκεπασμένες αποθήκες με όσο το δυνατόν λιγότερη υγρασία πάνω τους. Απόφευγε του δρόμου, που είναι εκτεθειμένα στις καιρικές συνθήκες.

Δες τι καπνό φουμάρει
Το τζάκι πρέπει να είναι καλοσχεδιασμένο για να «τραβάει» καλά τον καπνό. Τις πρώτες φορές που θα το λειτουργήσεις, τσέκαρε πόση φωτιά «σηκώνει» χωρίς να καπνίζει και πρόσεξε ιδιαίτερα μην το παραφορτώσεις. Η θερμότητα που θα δώσει εξαρτάται από την εστία. Αν είναι χτιστή με πυρότουβλα, η απόδοση κυμαίνεται στο 10%-15%, αν είναι μαντεμένια 15%-25%, ενώ μία ενεργειακή φτάνει το 85%. Η πόρτα πρέπει να είναι άριστης ποιότητας για να απομονώνει τον αέρα. Αν δεις ότι το τζάκι σου «καπνίζει», φώναξε έναν ειδικό, γιατί συνήθως το πρόβλημα λύνεται με την προσθήκη ενός αντιανεμικού καπέλου στο τέλος της καμινάδας.

Ασε τα να ωριμάσουν
Προσοχή στην αποθήκευση, γιατί επηρεάζει την ευκολία, με την οποία θα τα ανάψεις. Ο κανόνας λέει ότι τα καλύτερα καυσόξυλα έχουν αποθηκευτεί περισσότερο από δύο χρόνια κι έχουν ξεραθεί εντελώς πριν βγουν στην αγορά. Σημαντικός, επίσης, είναι και ο τρόπος, με τον οποίο τα έχουν στοιβάξει. Εσύ βάλε τα σε έναν στεγασμένο και καλά αεριζόμενο χώρο, με υγρασία που δεν θα ξεπερνά το 15%.

Προσοχή στο μέγεθος
Το μέγεθος των καυσόξυλων πάντα παίζει ρόλο στη φωτιά που θα φτιάξεις. Καλό είναι να συνδυάζονται τα μεγάλα με τα μικρά κομμάτια, όπως και το να αναμειγνύονται οι ποικιλίες μεταξύ τους. Επειδή οι προμηθευτές συνήθως δεν ασχολούνται ιδιαίτερα, φρόντισε να διαλέξεις είδος που να κόβεται εύκολα, οπότε, αν χρειαστεί, να κάνεις τη δουλειά μόνος σου.

Δώσε του οξυγόνο
Ακόμα κι αν είσαι γεννημένος Ηφαιστος, μερικά ξύλα απλώς δεν ανάβουν εύκολα. Χρησιμοποίησε μαλακή ξυλεία -δηλαδή κωνοφόρα, όπως πεύκο, έλατο ή ερυθρελάτη- ως προσάναμμα και σκέπασέ τα στη συνέχεια με πιο σκληρά κομμάτια από δρυ, οξιά ή ελιά. Το μυστικό είναι να μην τα στριμώξεις μεταξύ τους. Ασε τον αέρα να κυκλοφορεί άνετα, για να τους δίνει οξυγόνο για καύσεις.

Χημικός πόλεμος
Πρόσεχε τα ξύλα που σκάνε (βλ. κωνοφόρα). Προτίμησε ένα τζάκι με κλειστή εστία και μην το αφήνεις ποτέ χωρίς προστατευτικό πλέγμα. Μη σκεφτείς να κάψεις παλιά έπιπλα ή διάφορα MDF, κόντρα πλακέ, που βρήκες στην αποθήκη. Τα χημικά που περιέχουν παράγουν τοξικές αναθυμιάσεις, που δεν τις θέλεις στο σαλόνι σου. Μπορείς, αντιθέτως, να επιλέξεις οικολογικά καυσόξυλα: καίγονται πολύ αργά, δεν σκάνε, δεν πετάνε σπίθες, δεν παράγουν πολύ καπνό και φυσικά δεν περιέχουν χημικά.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

Δημοσίευσηαπό bibakos » Τετ Δεκ 29, 2010 11:40 am

ΟΝΥΧΟΦΑΓΙΑ

Εικόνα

Ονυχοφαγία είναι η συνήθεια του ατόμου να δαγκώνει τα νύχια του κατά τη διάρκεια περιόδων νευρικότητας, άγχος, πείνας, ή και ανίας.
Μπορεί επίσης να είναι ένα σημάδι της διανοητικής ή ψυχικής διαταραχής του ατόμου.
Μπορεί να είναι ιδεοψυχαναγκαστικής ή μπορεί ακόμη και να είναι ασυναίσθητης πράξης, όπου η συμπεριφορά αυτή επηρεάζει το άτομο αυτό χωρίς να γνωρίζει τις επιπτώσεις.
Έχει τεκμηριωθεί ότι ορισμένοι άνθρωποι δαγκώνουν τα νύχια τους μερικές φορές ακόμη και στον ύπνο τους.
Αυτό έχει συνδεθεί με την ένταση και την πίεση που νοιώθουμε όταν βλέπουμε ένα όνειρο.
Η ονυχοφαγία θεωρείται ότι είναι η πιο διαδεδομένη μορφή του ήπιου "ακρωτηριασμού" του εαυτό μας.

Εμφανίζεται με ποσοστά:

* 28% έως 33% σε παιδιά ηλικίας 7-10 ετών,
* 44% σε έφηβους,
* 19% έως 29% σε ενήλικες και
* 5% σε ηλικιωμένους

Αρνητικές επιπτώσεις:

Το δάγκωμα των νυχιών μπορεί να οδηγήσει στη μεταφορά βακτηρίων που έχουν θαφτεί κάτω από την επιφάνεια των νυχιών και δύσκολα καθαρίζονται εύκολα, με επιπτώσεις να εισέρχονται στο στόμα μας. Το ίδιο ισχύει και για το ανοιγόμενο (φαγωμένο) δέρμα σχετικά με την επιδερμίδα που μπορεί να είναι ευπαθή σε βακτηριδιακές ή μυκητισιακές ή ακόμη και ιογενείς λοιμώξεις. Και με το σάλιο μας μπορεί να μολυνθεί ακόμη περισσότερο το δέρμα μας και να κοκκινίσει.

Επίσης από αισθητικής πλευράς έχουμε επιπτώσεις με την ονυχοφαγία, γιατί τα δάχτυλα αλλά και τα χέρια μας δεν έχουν και την καλύτερη εμφάνιση, με αποτέλεσμα αυτό να έχει επιδράσεις και στους γύρω ανθρώπους μας.

Το δάγκωμα των νυχιών έχει αποτέλεσμα να προκαλεί ευαισθησία στα νύχια αλλά και στο δέρμα και πολλές φορές να προκαλεί και αφόρητους πόνους.

Εικόνα

Ονυχοφαγία και IQ

Αρκετές μελέτες έχουν δείξει ότι όπου γίνεται παραγωγή μολύβδου και οι άνθρωποι έχουν ονυχοφαγία υπάρχει περίπτωση μόλυνσης αλλά και απώλεια IQ. Γιατί όλα αυτά εισέρχονται στον οργανισμό μας και χρόνο με τον χρόνο οι άνθρωποι παρουσιάζουν ελλειπής διανοητική ανάπτυξη.( Στο Λαύριο έχουμε μία από τις περιοχές με τις περισσότερες συγκεντρώσεις μολύβδου στην Ελλάδα.)

Επίσης και οι άνθρωποι που ασχολούνται με σίδηρο όπως είναι οι υδραυλικοί, οι ελαιοχρωματιστές αλλά και οι εκτυπωτές και έχουν ονυχοφαγία έχουν απώλεια IQ.

Εικόνα

Θεραπεία Ονυχοφαγίας

Η βασική και πρώτη θεραπεία που πρέπει να κάνουμε είναι να αλλάξουμε συμπεριφορά και να αντικαταστήσουμε αυτή μας την συνήθεια με κάποια άλλη πιο εποικοδομητική.

Μετά μπορούμε να αγοράσουμε από το φαρμακείο κάποιο φάρμακο ή κάποια λοσιόν. Από την πείρα μου σε αυτό το θέμα θα συνιστούσα να αγοραστεί ένα ειδικό βερνίκι νυχιών και να εφαρμοστεί πάνω στα νύχια. Έχει πικρή γεύση με αποτέλεσμα να αποθαρρύνεται η συνήθεια της ονυχοφαγίας.

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΤΡΩΤΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΣΑΣ

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΕΙΑ

Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

Δημοσίευσηαπό bibakos » Τρί Ιαν 11, 2011 11:50 am

Τα καλύτερα συμπληρώματα κάνουν παρέλαση μπροστά σου.

Εικόνα

Kάθε επιστήμη, στα πρώτα της βήματα έχει προβλήματα, τα οποία πρέπει να διορθωθούν. Πάρε, για παράδειγμα, τη χημεία. Ξεκίνησε με την έρευνα για την ανακάλυψη μίας πολλά υποσχόμενης διαδικασίας: τη μετατροπή του μολύβδου σε χρυσό. Ο αρχάριος χημικός είχε πολλές διαφορετικές οδούς που μπορούσε να ακολουθήσει. Θα μπορούσε να ξοδέψει τη ζωή του ερευνώντας είτε κάτι για το οποίο θα γινόταν περίγελος μετά από χρόνια είτε κάτι που θα τον έβαζε στο πάνθεον των πρωτοπόρων. Επίσης, δεν υπήρχε κανένας τρόπος να ξέρεις ποια οδός ήταν η σωστή.

Τα ίδια προβλήματα έχεις κι εσύ σήμερα. Η επιστήμη των συμπληρωμάτων σου δίνει δεκάδες σκευάσματα για κάθε σου πρόβλημα. Ποια είναι αυτά που θα σε κάνουν να αισθάνεσαι τέλεια, να έχεις ενέργεια κάθε ώρα της ημέρας, να κοιμάσαι σαν πουλάκι και να βάζεις κιλά πιο δύσκολα κι από υπερμαραθωνοδρόμο; Για να βγεις από αυτήν τη ζούγκλα της πληροφορίας, το ΜΗ σταχυολόγησε εκατοντάδες έρευνες, για να βρει τις ουσίες που θα κάνουν τον ήδη γερό οργανισμό σου απόρθητο οχυρό.

Μεταβολισμός
Τι χρειάζεσαι: CLA
Πώς λειτουργεί: Τώρα που μπήκε ο χειμώνας, οι προσπάθειες της άνοιξης για να χάσεις κιλά και να φτάσεις στις παραλίες σε καλή κατάσταση είναι μακρινή ανάμνηση. Οι χαμηλές θερμοκρασίες και οι γιορτές που έρχονται σε βάζουν στο mood για φαγητό και άραγμα στο σπίτι. Πριν σε πάρει η κάτω βόλτα, δραστηριοποίησε το μεταβολισμό σου και δες καλύτερα αποτελέσματα στην καθημερινή σου προπόνηση. Ερευνα που έγινε σε 71 υπέρβαρα άτομα και δημοσιεύτηκε στο Journal of Nutrition βρήκε ότι 3,4 γραμμ. λινολεϊκού οξέος την ημέρα είχαν αποτέλεσμα την απώλεια 3 κιλών. Επίσης, βρέθηκε ότι το λινολεϊκό οξύ αυξάνει τον μεταβολικό ρυθμό, το σχηματισμό μυών και μειώνει το κοιλιακό λίπος.
Πάρε: Vitabiotics Dietrim (Panax), Olympian Regenesis Fucogreen (INPA), Weider Ultra Burner (Weider)

Τριχόπτωση
Τι χρειάζεσαι: Αντιοξειδωτικά
Βλέπεις τη βούρτσα σου να αποκτά περισσότερα μαλλιά κι από τον Τσίλντρες; Πρέπει να αναλάβεις δράση, για να μη βρεθείς με λιγότερες τρίχες κι από τον Κολίνα. Τα μαλλιά σου χρειάζονται ενυδατικά συστατικά -για να προστατεύσουν από την ξηροδερμία του τριχωτού της κεφαλής- καθώς και αντιοξειδωτικά, ειδικά σχεδιασμένα για την τρίχα. Θα ανακόψουν την «καθοδική» πορεία των τριχών σου και θα τις ενδυναμώσουν, έτσι ώστε να αντέξουν το κολυμβητήριο, το γραφείο και όλες τις υπόλοιπες δραστηριότητες που τις βάζουν σε κίνδυνο.
Πάρε: Wellman Tricologic (Panax), Folliplus Extra (INPA)

Κατάθλιψη
Τι χρειάζεσαι: Ω-3 λιπαρά οξέα
Εικάζεται ότι ο εγκέφαλος του ανθρώπου άρχισε να μεγαλώνει όταν γίναμε σαρκοβόρα, αλλά πήρε πραγματικά τα πάνω του όταν μάθαμε να πιάνουμε ψάρια. Ο πολιτισμός αναπτύχθηκε σε παραθαλάσσιες περιοχές. Τα ω-3 λιπαρά οξέα αποτελούνται από δύο συστατικά, το EPA και το DHA, εικοσιπεντανοϊκό και δεκαεξανοϊκό οξύ αντίστοιχα. Αυτά βοηθούν τον οργανισμό να δημιουργήσει προστατευτικές μεμβράνες για να επικοινωνούν τα κύτταρα του εγκεφάλου κι αυξάνει την ευαισθησία στη σεροτονίνη, την ορμόνη της ευτυχίας. Επίσης, βελτιώνουν τη μνήμη και την ενέργεια. Ερευνα που έγινε σε καταθλιπτικούς βρήκε ότι 1 γρ. ιχθυελαίου την ημέρα για 12 εβδομάδες ήταν αρκετό για να κάνει το 70% από αυτούς να απαλύνουν τα συμπτώματα της κατάθλιψης στο μισό.
Πάρε: Dr Tolonen�s E-EPA (Panax), Olympian Enteric Coated Omega 3 (INPA)

Μεσημεριανή υπνηλία
Τι χρειάζεσαι: Gingko biloba
Πώς δουλεύει: Το πρωινό σου στη δουλειά ήταν άκρως παραγωγικό, αλλά το μεσημέρι είχες την καθόλου εμπνευσμένη ιδέα να φας σκαλοπίνια με εστραγκόν ή κάτι μεξικάνικο. Ο οργανισμός σου, όπως είναι φυσικό, κατευθύνει όσο αίμα του περισσεύει στην πέψη. Εσύ όμως έχεις μίτινγκ μπροστά σου και ο διευθυντής σου δεν θα ικανοποιηθεί αν αποκοιμηθείς στο κρεσέντο της παρουσίασής του. Το εκχύλισμα gingko biloba ανοίγει τα αιμοφόρα αγγεία που μεταφέρουν αίμα στον εγκέφαλό σου, άρα του δίνουν περισσότερο οξυγόνο για να κάνει τη δουλειά του. Επίσης, πρόσφατη έρευνα βρήκε ότι οι άντρες που έπαιρναν 180 mg gingko biloba την ημέρα ήταν 20% περισσότερο παραγωγικοί από τους υπόλοιπους.
Πάρε: Quest Ginkgo Biloba Extract 150 mg (Panax)

Προβλήματα γονιμότητας
Τι χρειάζεσαι: L-καρνιτίνη
Πώς λειτουργεί: Στη διαδικασία της αναπαραγωγής, πολλές φορές ενοχοποιείται ο εξοπλισμός της γυναίκας ως ελαττωματικός. Το θέμα είναι ότι όση σημασία έχει ο «φούρνος» άλλη τόση έχουν και τα συστατικά. Για να κρατήσεις τα δικά σου σε άψογη κατάσταση, φόρα χαλαρά εσώρουχα, έτσι ώστε οι όρχεις σου να κρατάνε τη χαμηλότερη θερμοκρασία που χρειάζονται και δώσε στα σπερματοζωάριά σου το αμινοξύ καρνιτίνη. Ιταλική έρευνα βρήκε ότι το χρειάζονται για να φτάσουν στο ωάριο. Βρέθηκε ότι οι άντρες που έπαιρναν 3 γρ. καρνιτίνης την ημέρα για 4 μήνες αύξησαν την ποιότητα του σπέρματός τους.
Πάρε: Wellman Conception (Panax), Weider L-Carnitine Liquid (Weider), Easy body active burn (Βlue force)

Κόπωση
Τι χρειάζεσαι: Συνένζυμο Q10
Αν τελειώνεις τη μέρα σου κι αισθάνεσαι ότι δούλευες σε χειροκίνητο λατομείο (ενώ είσαι ακόμη φοιτητής), τότε το σώμα σου χρειάζεται τόνωση. Μία από τις πλέον πρόσφατες ανακαλύψεις είναι το συνένζυμο Q10. Αυτή η ουσία παράγεται στο σώμα σου και βελτιώνει την ικανότητα των μυών σου να εκμεταλλεύονται το οξυγόνο που λαμβάνουν από το αίμα. Επιστήμονες από την Αϊόβα πήραν 20 άτομα με σύνδρομο χρόνιας κόπωσης και τους έδωσαν 100 mg Q10 την ημέρα για 3 μήνες. Το αποτέλεσμα: εξάλειψη του 90% των συμπτωμάτων και περισσότερη ενέργεια.
Πάρε: Quest Coenzyme Q10 30mg (Panax), VITAL plus Q10 (Αlapis), Taurine Power (Vitacosmetica)

Υψηλή χοληστερόλη
Τι χρειάζεσαι: Φυτικές στανόλες
Πώς δουλεύει: Ας υποθέσουμε ότι μόλις πήρες γενικές εξετάσεις αίματος και ο γιατρός σου σου είπε πως έχεις αίμα υγιέστατου δεκαπεντάχρονου. Εκτός από τη χοληστερόλη. Η χοληστερόλη σου είναι 240, κάτι που δεν θα σε οδηγήσει στο έμφραγμα μεθαύριο, αλλά που σίγουρα πρέπει να ρυθμίσεις και να ρίξεις κάτω από το όριο ασφαλείας των 200 μονάδων όσο πιο γρήγορα γίνεται. Η μία επιλογή σου είναι στατίνες, φάρμακα που παίρνεις με συνταγή γιατρού. Τα φυτικά ξαδέρφια τους είναι οι φυτικές στανόλες, οι οποίες δεσμεύουν τη χοληστερόλη στο έντερό σου πριν εισέλθει στο αίμα.
Πάρε: Weider Plant Sterol (Weider), Solgar Phytosterol Complex (Iso-Plus)

Γρίπη
Τι χρειάζεσαι: Φλαβονοειδή
Αν χρειάζεσαι, από το Νοέμβριο μέχρι το Μάιο, να κόψεις τρία δάση σε χαρτομάντιλα, τότε το ανοσοποιητικό σου χρειάζεται ένα χεράκι βοηθείας. Από την άλλη, η γρίπη κάθε είδους καραδοκεί. Κάθε δύο χρόνια βγαίνει και μία νέα ποικιλία, που απειλεί, το λιγότερο, να σε ρίξει στο κρεβάτι. Μπούσταρε το ανοσοποιητικό σου με φλαβονοειδή και θα έχεις κι άλλα οφέλη, όπως περισσότερη ενέργεια και καλύτερη άμυνα απέναντι σε πολλές ασθένειες. Σε έρευνα που δημοσιεύτηκε στο American Journal of Clinical Nutrition, οι ασθενείς παρακολουθήθηκαν για 72 μέρες. Αυτοί που έλαβαν φλαβονοειδή είχαν 14%-21% βελτίωση στα συμπτώματα γρίπης και κοινού κρυώματος.
Πάρε: Coldeasy (Αlapis), Weider Pure Gold Colostrum (Weider)

Αλλεργίες
Τι χρειάζεσαι: Πετασίτη (Butterbur) ή θαλασσινό νερό
Το εκχύλισμα πετασίτη θα μπλοκάρει τις λευκοτριένιες, ουσίες παρόμοιες με τις ισταμίνες που παράγονται από το σώμα σου όταν έχεις αλλεργική αντίδραση, κι έτσι θα κόψει το φτάρνισμά σου. Για την καταρροή προτίμησε κάποιο διάλυμα με τις ιδιότητες του θαλασσινού νερού. Το χλωριούχο νάτριο και τα ευεργετικά συστατικά του θαλασσινού νερού (μεταλλικά άλατα και ιχνοστοιχεία) θα επισπεύσουν τη θεραπεία, είτε από μόνα τους είτε ενισχύοντας τη δράση των ρινικών αποσυμφορητικών φαρμάκων.
Πάρε: Sinomarin (διάλυμα) (Alapis), Enzymatic Therapies Petadolex (πετασίτης) (Iso-Plus)

Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

Δημοσίευσηαπό bibakos » Δευτ Ιαν 17, 2011 10:16 am

Στα άδυτα της εργένικης κουζίνας…

Αν ανήκετε στην συμπαθή και διαρκώς αυξανόμενη φυλή των εργένηδων,
διαβάστε αυτό το άρθρο που έχει γραφτεί ειδικά για εσάς...

Εικόνα

«Πάντα βασίζομαι στην καλοσύνη των ξένων» έλεγε με χάρη η κινηματογραφική Μπλανς Ντυμπουά, στο αριστούργημα «Λεωφορείο ο Πόθος». Μήπως σας θυμίζει κάτι η παραπάνω φράση; Μάλλον ναι, αν ανήκετε στη συμπαθή «φυλή» των εργένηδων, που η σχέση τους με την κουζίνα περιορίζεται στα εντελώς τυπικά (καλημέρα κουζίνα –καληνύχτα κουζίνα…)

Η «εξωτερική» βοήθεια λείπει σε ταξίδι. Ο λόγος για τα «ταπεράκια» με καλομαγειρεμένο φαγητό από τη μαμά, το «αίσθημα», μια φίλη ή έστω μια καλόκαρδη γειτόνισσα. Και τώρα τι κάνουμε, ίσως αναρωτηθείτε, αν ανήκετε στην συμπαθή πλην όμως εξαρτώμενη από άλλους «φυλή» των εργένηδων… Απλά, εφοδιαζόμαστε με τα απαραίτητα. Και επιτέλους, μαθαίνουμε, σε τι ακριβώς χρησιμεύει ο φούρνος!

Η κουζίνα αποτελεί για εσάς ένα μαγικό, ανεξερεύνητο τόπο. Την επισκέπτεσθε μόνο για φτιάξετε καφέ με την υπερσύγχρονη καφετιέρα σας ή για να πάρετε νερό από το ψυγείο. Όσο για τις υπόλοιπες οικοσκευές; Πέρα από το φούρνο μικροκυμάτων (που ζεσταίνετε τα έτοιμα φαγητά σας), δεν γνωρίζετε καν σε τι χρησιμεύουν όλες αυτές οι συσκευές που έχουν κατασκηνώσει στην κουζίνα σας…

Βήμα πρώτο: ώρα για super market

Ας υποθέσουμε λοιπόν, πως οι πηγές τροφοδοσίες σας, αδυνατούν πλέον να σας εξυπηρετήσουν. Λείπουν σε ταξίδι, είναι άρρωστες ή τσακωθήκατε μαζί τους για ασήμαντη αφορμή (μέγα λάθος…). Μήπως λοιπόν, ήρθε η ώρα να σταθείτε στα πόδια σας;

Μάλλον ναι και γι’ αυτό θα ξεκινήσουμε από τα εντελώς βασικά-έτσι για να μην σας τρομάξουμε κιόλας. Πρώτη στάση είναι το κοντινότερο super market. Εκεί, για πρώτη φορά, θα ψωνίσετε όχι ως εξαρτώμενος από άλλους εργένης/ εργένισσα αλλά ως εργένης που κρατά γερά τα γκέμια της ζωής του (λέμε τώρα…). Άρα, ήρθε η ώρα να αγοράσετε και κάτι άλλο πέρα από μπύρες, αλκοόλ, τσίχλες και αναψυκτικά. Μιλάμε για λαχανικά, αυγά (θα σας χρειαστούν), ζυμαρικά (η εύκολη λύση), κονσέρβες (άντε, για να σας βοηθήσουμε και λίγο…), κρέας ή και ψάρια (εδώ θα χρειαστείτε βοήθεια..), χυμούς και φρούτα.

Tip: είπαμε να γίνετε λίγο πιο ανεξάρτητος στο θέμα της κουζίνας αλλά όχι και να μεταμορφωθείτε στον Ηλία Μαμαλάκη! Έτσι, αποφύγετε περίπλοκες αγορές πάνω στον ενθουσιασμό σας (π.χ. μην αγοράσετε υλικά για να φτιάξετε φιλέτα με σος μαδέρα (!)…

Βήμα δεύτερο: και μετά;

Ωραία ψωνίσατε αλλά μετά, τι γίνεται; Το δεύτερο βήμα έχει να κάνει με την τακτοποίηση. Όσα προϊόντα θέλουν ψυγείο, τα τοποθετείτε και όσα όχι, τα βάζετε σε κάποιο ντουλάπι-άντε καιρός να οργανώνετε εσείς την κουζίνα σας και όχι η μαμά-φίλη-γειτόνισσα κ.λπ. Και αφού τελειώσατε και με αυτό το βήμα (δεν νιώθετε ήδη καλύτερα;), περνάμε και στα δύσκολα….

Tip: τοποθετήστε τα τρόφιμα έτσι όπως βολεύει εσάς και όχι την «εξωτερική βοήθεια», που έχει αναλάβει το νοικοκυριό σας. Σκοπός είναι να βρίσκετε εύκολα και γρήγορα ότι αναζητάτε.

Βήμα τρίτο: τώρα αρχίζουν τα δύσκολα…

Ας υποθέσουμε, πως δεν έχετε μαγειρέψει ποτέ στη ζωή σας- αν και είναι μάλλον δύσκολο κάτι τέτοιο… Στην ακραία λοιπόν αυτή περίπτωση, δεν έχετε παρά να ακολουθήσετε πιστά τις εντολές. Επιλέξτε κάτι εύκολο για αρχή, π.χ. μια ομελέτα, μια μακαρονάδα και αφού πάρετε τον «αέρα», περνάτε και στα πιο δύσκολα…

Μια καλή πηγή πληροφόρησης είναι το διαδίκτυο, που κυριολεκτικά θα σας λύσει τα χέρια. Συνταγές μαγειρικής για αρχάριους και προχωρημένους, εύκολες και δύσκολες, σας περιμένουν να τις εκτελέσετε (αν και στην περίπτωσή σας, η λέξη κρύβει πολλαπλές ερμηνείες…). Μια δεύτερη αλλά εξίσου σημαντική πηγή πληροφόρησης είναι τα τηλεφωνήματα σε κάποια έμπειρη πηγή για συμβουλές και βοήθεια… Βήμα- βήμα, θα δείτε, πως η μαγειρική δεν είναι και σπουδαίο πράγμα. Αποτελεί ένα καλά συντονισμένο αποτέλεσμα κινήσεων, τεχνικής και… πείρας που θα αποκτήσετε στην πορεία!

Tip: πριν ξεκινήσετε οποιαδήποτε απόπειρα μαγειρέματος, βεβαιωθείτε, πως διαθέτετε και τα απαιτούμενα σκεύη (π.χ. τηγάνια, κατσαρόλες, σουρωτήρια κ.λπ.). Αν όχι, αρχίστε σταδιακά να τα αγοράζετε καθώς θα σας χρειαστούν στην πορεία.

Βήμα τέταρτο: αυτό ήταν;

Αποστολή εξετελέσθη. Μαγειρέψατε για πρώτη φορά μόνος/μόνη σας και το αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου κακό (λέμε τώρα…). Στο εξής λοιπόν, ξεχάστε τις δικαιολογίες περί έλλειψης χρόνου (όταν θέλουμε να βρούμε χρόνο για κάτι, πάντα βρίσκουμε) ή περί μοναχικότητας (που να μαγειρεύω τώρα για έναν…) και καταρτίστε ένα εβδομαδιαίο μενού (εύκολο στην αρχή-πιο απαιτητικό στην πορεία). Έτσι στο εξής, θα μπορείτε να γεύεστε τα πιάτα που εσείς ετοιμάσατε και –γιατί όχι- να καλέσετε και φίλους για φαγητό (και για πρώτη φορά, να μην καταφύγετε στο delivery…). Να είστε σίγουροι, πως θα είναι ιδιαίτερα ευγενικοί μαζί σας και θα δοκιμάσουν κάθε τι που θα τους σερβίρετε-αλλά καλού κακού δοκιμάστε το πρώτα!

Tip: αφού κάνατε την αρχή, μην τα παρατήσετε τώρα! Σκοπός δεν είναι να θυμάστε την ύπαρξη της κουζίνας σας, μόνο όταν δεν βρίσκετε φαγητό από αλλού, αλλά να εξασκηθείτε σε εύκολες, γρήγορες και νόστιμες συνταγές που θα σας βοηθήσουν να αυτονομηθείτε πλήρως (καιρός ήταν…).

απο ... http://www.clickatlife.gr
της ... ΛΙΛΗ ΚΑΡΑΚΩΣΤΑ

Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

Δημοσίευσηαπό bibakos » Τρί Ιαν 18, 2011 12:45 pm

Σεξουαλικά ρεκόρ

Aνδρών:
Σύμφωνα πάντα με τους ερευνητές του Kinsey ένας έφηβος μπορεί κατά μέσο όρο να αυνανιστεί 11 φορές την ώρα! Όσες φορές δηλαδή μπορεί να ακούσει το «με πλημμύρισαν τυφλές ελπίδες» μέχρι να καταλάβει τους στίχους. Το ρεκόρ όμως το κατέχει ένας 28χρονος οπού μπροστά στα έκπληκτα μάτια των γιατρών του Κέντρου Συζυγικών και Σεξουαλικών Σπουδών στην Καλιφόρνια πέτυχε 16 -στεγνούς τους περισσότερους- οργασμούς σε διάστημα μιας ώρας. Πράγμα που σημαίνει δύο πράγματα: πρώτον η τσόντα που του δώσανε ήταν πολύ καλή και το δεξί του χέρι θα το ζήλευε ακόμα και ο Ζουγκλάκος

Γυναικών:

Την ίδια στιγμή σε κάποια διπλανή -προφανώς- αίθουσα στο ίδιο Κέντρο μια 26χρονη κατακτούσε το παγκόσμιο ρεκόρ δίνοντας μια μεγαλειώδη παράσταση 134 πολλαπλών οργασμών μέσα σε μια ώρα. Μόλις ολοκλήρωσε όλοι έσπασαν σε χειροκροτήματα! Όλοι εκτός του επιστάτη που συλλογιζόταν «να δούμε ποιος μ******ς θα σφουγγαρίσει τώρα.»

Ρεκόρ διάρκειας
Ο μέσος όρος διάρκειας ενός ανδρικού οργασμού είναι πέντε με οκτώ δευτερόλεπτα - αρκετά για να φωνάξεις Ελένηηη ενώ την λένε Βίκυ ! Αντιθέτως οι γυναίκες μπορούν να βιώσουν έναν συνεχή εγκεφαλικό οργασμό που επιστημονικά λέγεται status orgasm. Οι Dr Masters και Johnson το 1966 κατέγραψαν έναν γυναικείο οργασμό που διάρκεσε 43 ολόκληρα δευτερόλεπτα. Πριν κάνεις όμως όνειρα για τη βοηθήσεις να καταρρίψει το ρεκόρ, μάθε ότι αυτό τον οργασμό τον έχουν συνήθως με αυνανισμό. Εμ για αυτό και αυτή όταν τελειώνει, αντί για Νίκο φωνάζει Αμπντούλ.

Εκσπερμάτιση μεγάλων αποστάσεων
Ρεκόρ απόστασης
Η μεγαλύτερη μέση απόσταση που μπορεί να τιναχτεί το σπέρμα είναι 20 εκατοστά με ταχύτητα 11 χιλιομέτρων την ώρα. Όμως το ρεκόρ ανήκει σε έναν γερμανό ονόματι Horst Schultz που έφτασε τα 5,71 μέτρα μήκος, τα 3,76 ύψος και ταχύτητα 16,3 χιλιομέτρων. Για αυτό όταν τραβούσε μαλακία, οι ένοικοι της απέναντι πολυκατοικίας κατεβάζαν τις τέντες.

Ρεκόρ ποσότητας
Ο μέσος όρος σπέρματος που παράγετε από έναν φυσιολογικό άνδρα είναι 3,2 ml την «ριξιά» συν 0,4 ml κάθε μέρα που περνάει άνευ εκσπερμάτισης. Η μεγαλύτερη ποσότητα που έχει επίσημα καταγραφεί το 1954 είναι 15 ml. Προφανώς κάποιος κουλός που έψαχνε ένα ολόκληρο μήνα κάποιον να του τραβήξει μαλ***α.

Ρεκόρ επανάληψης
Οι περισσότεροι άνδρες πετυχαίνουν έναν γρήγορο επαναληπτικό οργασμό πριν ακόμα το πέος προλάβει να «χαιρετήσει ξανά την σημαία». Το ρεκόρ όμως το έχει ένας 38χρονος που κατάφερε μπροστά στους ερευνητές του Kinsey να έχει μέσα σε δυο ώρες 8 πλήρης υγρούς οργασμούς. Που προφανώς σκεφτόταν και αυτός πόσο τυχερός είναι ο Καρεμπέ.

Ρεκόρ κατάποσης
Mια όχι και τόσο γνωστή αμερικανίδα ηθοποιός, η Michelle Monaghan είναι η επίσημη κάτοχος του ρεκόρ της πιο διψασμένης για σπέρμα γυναίκας. Το 1991 σε νοσοκομείο του Λος Aντζελές έβγαλαν από το στομάχι της 457 γραμμάρια σπέρμα. Και όταν ξεσούρωσε «χτύπησε» άλλο ένα μισαδάκι σε παρακείμενο λόχο καταδρομών.

Τρίαθλο ανδρών
Ρεκόρ μήκους
Ο Δρ. Robert Dickinson το 1913 μέτρησε το πέος ενός άντρα που είχε μήκος 34, 29 εκατοστά και πάχος 15, 80 εκατοστά. Μα καλά, τι τον τάιζε αυτόν η μάνα του; Σανό; Αντιθέτως στο Kinsey τα 2, 53 εκατοστά μήκος που καταγράφηκαν από ερευνητές θεωρούνται μέχρι σήμερα αρνητικό ρεκόρ. Βέβαια αυτός στην Κίνα μπορεί να είναι ντούρος!!

Ρεκόρ στύσης
Η ταχύτητα πλήρης στύσης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως πόσα σφηνάκια έχεις πει πριν, αν η γκόμενα έχει μουστάκι ή αν ο κ**ος της θυμίζει Αθηναϊκό δρόμο από τις πολλές λακκούβες και τα σαμαράκια. Όμως το 1948 οι ερευνητές του Kinsey χρονομέτρησαν μερικούς άνδρες που είχαν πλήρη στύση σε 3-5δευτερόλεπτα. Σκέψου να σου λυθούν τα κορδόνια μπροστά τους. Θα ψάχνεις να βρεις γιατί όταν σκύβεις αντί να πονάει η μέση σου θα πονάει ο κ**ος σου...

Ρεκόρ όρχεων
Σύμφωνα με τον συγγραφέα του βιβλίου «Ιδανικός Γάμος» Τ. Η. Van de Velde ο μέσος όρος της διαμέτρου των ενήλικων όρχεων είναι 2- 2,5 εκατοστά. Όσο τα μπαλάκια του πινγκ πονγκ. Στην Αφρική όμως, και λόγο της ασθένειας της ελεφαντίωσης, έχει καταγραφεί το ρεκόρ των μεγαλύτερων όρχεων που φτάνει τα 76 εκατοστά διάμετρο. Όσο τα "μπαλάκια" του Κινγκ Κονγκ!

Πένταθλο γυναικών
Ρεκόρ στήθους
Το 1995 στην Κίνα μετρήθηκε το μεγαλύτερο στήθος που ήταν 48
εκατοστά μήκος, ζύγιζε 10 κιλά το καθένα και ανήκε στην μόλις 12 χρονών Ting Jiafen. «Που να το φανταστώ ότι ήταν 12χρονη» δήλωσε στους δημοσιογράφους ο κινέζος τραγουδιστής και συνθέτης Κoρκο Λη!

Ρεκόρ κλειτορίδας
Μέχρι το 1800 προφανώς οι άνδρες νόμιζαν ότι η «Κλειτορίδα» είναι χωριό στις όχθες της λίμνης Τριχωνίδας, για αυτό και όλες οι επίσημες καταγραφές άρχισαν μετά. Έτσι το 1813, σύμφωνα με μια γαλλική Ιατρική εγκυκλοπαίδεια, μετρήθηκε κλειτορίδα με διάμετρο 31 εκατοστά. Δηλαδή για να την ερεθίσεις έπρεπε να της κάνεις π**α;;;

Ρεκόρ χείλους
Σε μια αφρικάνικη φυλή ονόματι Venda οι γυναίκες από μικρή ηλικία μεγαλώνουν μέχρι και 7 εκατοστά τα χείλη του αιδοίου τους τραβώντας τα καθημερινά. Αυτό θεωρείτε πολύ σέξι από τους άνδρες της φυλής που ψάχνουν την επιβεβαίωση, αφού κάθε φορά που κάνουν σεξ το αιδοίο από την χαρά του βαράει παλαμάκια!!

Ρεκόρ ανοίγματος

Στο βιβλίο My Secret Life ενός ερωτικού συγγραφέα της βικτοριανής περιόδου ονόματι Walter, περιγράφετε η απόλαυση του να βάζει νομίσματα στο αιδοίο μιας γυναίκας με το όνομα Nelly. Το συνολικό ποσό που κατάφερε να βάλει μέσα της έφτάσε τις 4 λίρες δηλαδή 28 κέρματα. Και έτσι όταν αυτή εφτανε σε οργασμο, αυτός πετύχαινε την ρευστοποίηση των καταθέσεών του! Το ρεκόρ όμως το έχει η αμερικανίδα Linda Manning που κατάφερε να βάλει μέσα της μια ολόκληρη μπάλα του ράγκμπι. Μετά μπήκε για προπόνηση και ολόκληρη η ομάδα...

Ρεκόρ τριχοφυΐας

Η Maoni Vi κάτοικος του Cape Town κατέχει το ρεκόρ τριχοφυΐας της ήβης. Με τις τρίχες της να φτάνουν τα 12,5 εκατοστά μάκρος και το τρίχωμά της να απλώνετε σε 11,9 εκατοστά μήκος! Για να το γλύψεις πρέπει πρώτα να το κάνει χωρίστρα στην μέση

Ρεκόρ κωλοφαρδίας
Αν και δεν είναι σπάνιο πολλές γυναίκες να έχουν μεγάλα οπίσθια, είτε από κληρονομικότητα είτε από τα πολλά τα εκλεράκια, εντούτοις στην νοτιοαφρικάνικη φυλή των Khoikhoi οι γυναίκες έχουν οπίσθια που στην πλήρη ανάπτυξή τους ξεπερνούν το ένα μέτρο το ένα!! Σε γιορτές, γενέθλια και άλλες εκδηλώσεις χρησιμοποιούνται και ως πουφ!

Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

Δημοσίευσηαπό bibakos » Πέμ Φεβ 03, 2011 1:33 pm

Aπαντήσεις από μικρά παιδιά στο ερώτημα
"Τί είναι αγάπη"‏

Εικόνα
Ρεβέκκα, 8 ετών
'Όταν κάποιος σε αγαπά, ο τρόπος που προφέρει το όνομά σου είναι
διαφορετικός. Ξέρεις ότι το όνομά σου είναι ασφαλές στο στόμα του

Βασίλης, 4 ετών
'Αγάπη είναι όταν ένα κορίτσι βάζει άρωμα κι ένα αγόρι άφτερ σέιβ και
μετά βγαίνουν έξω μαζί και μυρίζουν ο ένας τον άλλον

Κάρολος, 5 ετών
'Αγάπη είναι όταν βγαίνεις για φαγητό και δίνεις στον άλλο τις μισές
τηγανιτές σου πατάτες χωρίς να του ζητάς να σου δώσει κι αυτός από τις
δικές του

Χριστίνα, 6 ετών
'Αγάπη είναι αυτό που σε κάνει να χαμογελάς όταν είσαι κουρασμένη

Λευτέρης, 4 ετών
'Αγάπη είναι όταν η μαμά φτιάχνει καφέ για τον μπαμπά και πίνει πρώτα
μια γουλιά εκείνη για να δει αν τον πέτυχε

Δανιήλ, 7 ετών
'Αγάπη είναι όταν φιλιέσαι όλη την ώρα. Μετά βαριέσαι να φιλιέσαι αλλά
θέλεις να είσαι συνέχεια μαζί με τον άλλον και να μιλάτε. Η μαμά μου και
ο μπαμπάς μου έτσι κάνουν. Κι όταν φιλιούνται εμένα μου φαίνεται αηδία

Αιμιλία, 8 ετών
'Αγάπη είναι όταν είσαι στο δωμάτιό σου τα Χριστούγεννα κι ανοίγεις τα
δώρα. Αν σταματήσεις το άνοιγμα... θ' ακούσεις την αγάπη

Πάνος, 7 ετών
'Αν θέλεις να μάθεις να αγαπάς καλύτερα, πρέπει να ξεκινήσεις από
έναν... φίλο που δεν χωνεύεις

Τζένη, 8 ετών
'Αγάπη είναι όταν λες σ' ένα αγόρι ότι σου αρέσει το πουκάμισό του, κι
αυτός το φοράει μετά κάθε μέρα

Θωμάς, 7 ετών
Σε μία σχολική εκδήλωση και πριν παίξω πιάνο, μ' έπιασε φόβος πάνω στη
σκηνή. Τότε κοίταξα κάτω και είδα τον μπαμπά μου να με χαιρετάει
χαμογελώντας. Ήταν ο μόνος που το έκανε αυτό. Τότε μου πέρασε ο φόβος

Μαρία, 8 ετών
'Η μαμά μου με αγαπάει πιο πολύ απ' όλους. Κανένας άλλος δεν έρχεται να
με φιλήσει όταν πέφτω για ύπνο

Κλαίρη, 6 ετών
'Η αγάπη είναι όταν η μαμά δίνει στον μπαμπά το καλύτερο κομμάτι από το
φαγητό

Εικόνα

No comments!!!!!!!!

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
bibakos
teenTUX
teenTUX

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης