[Μέλη] Για να γνωριστούμε καλύτερα. Χαιρετισμοί!

Για να γνωριστούμε..., να σχολιάσουμε, να συζητήσουμε

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Τετ Σεπ 28, 2011 11:14 am

graven420 έγραψε:Καλησπέρα και απο εμένα
Είμαι ο Κώστας και εχω τελειώσει Τεχνικός Η/Υ σε ιιεκ.
Τον τελευταίο καιρο εχω ανακαλύψει τισ αρετές του ελεύθερου λογισμικού και ανυπομονώ να μαθω περισσότερα.
Ερώτηση: Τι χρειάζεται για να γινεις μελος στην Ένωση Ελλήνων Χρηστών και Φίλων ΕΛ/ΛΑΚ?

Καλησπέρα φίλε Κώστα! κ καλωσήλθες στην παρέα μας! ;)
Οτιδήποτε χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις! :mrpc:

Για να γίνεις Μέλος δεν χρειάζεται κάτι, ο Σύλλογός μας είναι ανοικτός προς όλους ενδιαφέρονται για το ΕΛ/ΛΑΚ!
(Σου έχω στείλει πμ για λεπτομέρειες!)
Διανομή: Xubuntu 14.04 - [Launchpad | mixasgr (κ στο Ubuntu-gr)]

Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Xubuntu 14.04 64bit
Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Devaourer » Παρ Φεβ 10, 2012 10:14 pm

Καλησπέρα σας ονομάζομαι Νίκος κατάγομαι από Δράμα μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης εδώ και 2 χρόνια και είμαι οδηγός λεωφορείον.
Η πρώτη μου επαφή με το ελεύθερο λογισμικό και τα Linux έγινε σε ένα σεμινάριο που παρακολούθησα σαν φοιτητής :mrmusic: στο ΤΕΙ Ηρακλείου
Θέμα ήταν τα MandrakeLinux 8.1 απο εκεί και πέρα καταπιάστηκα ένα χρόνο με τα Red Hat 6.2 και τα Slackware 7.1 :diamon: εως ότου τελιωσα και πήγα
φαντάρος :mrshut: απο τότε δεν ξανα ασχολήθηκα .Φέτος λογο ανεργιας εχω άπλετο χρόνο και αποφασισα να ξανα ασχοληθώ με τα Linux ξεκινωντας
με τα ubuntu 11.10 και εχο μεινει εκπληκτος απο τις αλαγες που εχουν γινει τα τελευταια 10 χρονια.
Linux:Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Εικόνα
Core2 Duo E6550 │ 2GB │ NVIDIA GTS 450 │ RT2561/RT61 │GF106 HD Audio │ TFT 21"
Άβαταρ μέλους
Devaourer
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Σάβ Φεβ 11, 2012 12:33 am

Devaourer έγραψε:Καλησπέρα σας ονομάζομαι Νίκος κατάγομαι από Δράμα μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης εδώ και 2 χρόνια και είμαι οδηγός λεωφορείον.
Η πρώτη μου επαφή με το ελεύθερο λογισμικό και τα Linux έγινε σε ένα σεμινάριο που παρακολούθησα σαν φοιτητής :mrmusic: στο ΤΕΙ Ηρακλείου
Θέμα ήταν τα MandrakeLinux 8.1 απο εκεί και πέρα καταπιάστηκα ένα χρόνο με τα Red Hat 6.2 και τα Slackware 7.1 :diamon: εως ότου τελιωσα και πήγα
φαντάρος :mrshut: απο τότε δεν ξανα ασχολήθηκα .Φέτος λογο ανεργιας εχω άπλετο χρόνο και αποφασισα να ξανα ασχοληθώ με τα Linux ξεκινωντας
με τα ubuntu 11.10 και εχο μεινει εκπληκτος απο τις αλαγες που εχουν γινει τα τελευταια 10 χρονια.

Καλησπέρα και καλωσήλθες στην παρέα μας! Waving

Η αλήθεια είναι ότι η ανάπτυξη που έχει γνωρίσει το GNU/Linux και γενικότερα το ΕΛ/ΛΑΚ τα τελευταία χρόνια είναι τεράστια!
Πλέον εκτός από εναλλακτική πρόταση, έχουμε πάει και στο ποιοτική πρόταση.

Οτιδήποτε χρειαστείς μην διστάσεις να το γράψεις! ;)
Διανομή: Xubuntu 14.04 - [Launchpad | mixasgr (κ στο Ubuntu-gr)]

Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Xubuntu 14.04 64bit
Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό NikTh » Δευτ Μαρ 05, 2012 3:26 am

Γεια σας και από μένα. Καλώς σας βρήκα. Νίκος 35 - χρονών από Αθήνα. Η ενασχόληση μου με τους υπολογιστές είναι καθαρά χόμπι . Από αρκετά παλιά (θυμάμαι Amstrad 6128) και αργότερα με pentium 800Mhz. Ναι υπήρξε ένα κενό μεγάλο , αλλά ... τα μυαλά στα κάγκελα τότε. Γι ´αυτό άλλωστε δεν ακολούθησα και σχετικό επάγγελμα.
Με το Linux γνωριστήκαμε πριν από 2 χρόνια περίπου (ubuntu 10.10) . Τυχαία πέσαμε ο ένας πάνω στον άλλο , στον πλέον πολυσύχναστο δρόμο google search. Με την πρώτη εγκατάσταση του 10.10 εντυπωσιάστηκα , διότι γνώρισα ένα άλλο εντελώς διαφορετικό λειτουργικό , από τα windows που είχα συνηθίσει μέχρι τότε. Έτσι ξεκίνησε η απεξάρτηση μου από τα windows η οποία πήρε κάποιο καιρό και ολοκληρώθηκε με την έλευση της 11.04. Πλέον υπάρχουν στο pc μόνο σαν παιχνιδομηχανή.

Το φόρουμ σας το ανακάλυψα μέσω ενός άλλου forum . Του Ελληνικού forum για το Ubuntu. Δεν ξέρω γιατί δεν είχα γραφτεί τόσο καιρό , αλλά επειδή μου αρέσει να τα λέω ευθέως τα πράγματα , γράφτηκα εδώ λόγω του ενδιαφέροντος μου για το Lpic-1 . Δηλαδή η διαδρομή είναι η εξής. forum ubuntu gr --> Lpic-1 --> Lpi-Greece --> Ε.Ε.Χ.Φ ΕΛ/ΛΑΚ . Δεν λέω πως ο στόχος μου είναι να πάρω την πιστοποίηση , αλλά θα ήθελα να διαβάσω το βιβλίο , το οποίο νομίζω πως έχετε ήδη μεταφράσει. (ΠΑΝΤΑ ΑΞΙΟΙ) .

Τέλος σε ότι αφορά το ΕΛ/ΛΑΚ το υποστηρίζω από άποψη ."Πρακτικά" δεν μπορώ , καθότι δεν είμαι προγραμματιστής , ούτε μπορώ να επέμβω σε κώδικα.

:)
Linux: Τα Βασικά ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Dekstop
Ubuntu 11.10(x86)┃Windows 7 on sda & Ubuntu 12.04(x86)┃Ubuntu 10.04 Lts(x86) on sdb
⇛ AMD Athlon(tm) II x4 640┃4GB Ram(DDR3)┃Nvidia GT430┃Hdd: sda=WD 500GB (Sata III)+ sdb=Hitachi 1TB┃Nvidia HD Audio┃MSI 880GMA-E45┃Samsung syncmaster 22
Άβαταρ μέλους
NikTh
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό linuxman » Τρί Μαρ 06, 2012 4:01 pm

Καλησπέρα και καλωσήλθες στην παρέα μας! Waving Waving Waving
Χαιρόμαστε που μας βρήκες και ευχόμαστε να βρεις πράγματα που σε ενδιαφέρουν στην σελίδα μας και στο φόρουμ.
Δεν μεταφράσαμε το βιβλίο για το LPIC 1 γιατί δεν υπάρχει ένα συγκρεκριμένο βιβλίο άλλα γενικότερα την ύλη και αρκετά ακόμα στοιχεία ως συνεργάτες του LPI. Για παράδειγμα οι γραπτές εξετάσεις που γίνονται στα Ελληνικά, αλλά καλύτερα δες περισσότερα εδώ LPI Master Affiliate Greece.
Όσο για τις γενικότερες μεταφράσεις και τα διάφορα έργα μπορείς να βρεις πολλά πράγματα στην κεντρική σελίδα. Για παράδειγμα μπορείς να κατεβάσεις το παρακάτω "Εισαγωγή στο Ελεύθερο Λογισμικό" ("Introduction to Free Software") και να το διαβάσεις, και λογικά μετά από αυτό θα αγαπήσεις περισσότερο το Ελεύθερο Λογισμικό και η ενασχόληση σου θα είναι μεγαλύτερη.

Υ.Γ. Δεν χρειάζεται να είσαι προγραμματιστής ή να πειράζεις τον κώδικα, η συνεισφορά σου μπορεί να είναι στην μετάφραση, στην δοκιμή και το κυριότερο στην διάδοση του, και να προτείνεις σε όλους να το δοκιμάσουν και να εξηγείς γιατί είναι καλύτερο να έχουν ΕΛ/ΛΑΚ στον Η/Υ τους και πάντοτε με επιχειρήματα που υπάρχουν πολλά. :)
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
LinuxMint 17 qiana 3.13.0-24-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116]
wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a]
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό NikTh » Τρί Μαρ 06, 2012 6:25 pm

linuxman έγραψε:Δεν μεταφράσαμε το βιβλίο για το LPIC 1 γιατί δεν υπάρχει ένα συγκρεκριμένο βιβλίο άλλα γενικότερα την ύλη και αρκετά ακόμα στοιχεία ως συνεργάτες του LPI. Για παράδειγμα οι γραπτές εξετάσεις που γίνονται στα Ελληνικά, αλλά καλύτερα δες περισσότερα εδώ LPI Master Affiliate Greece.

Λάθος μου τότε. Οκ. :D Νόμιζα πως είχατε μεταφράσει το βιβλίο του O'Reilly . :oops:
Θα κοιτάξω τα υπόλοιπα - σίγουρα ενδιαφέροντα . Ευχαριστώ !!!
Linux: Τα Βασικά ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Dekstop
Ubuntu 11.10(x86)┃Windows 7 on sda & Ubuntu 12.04(x86)┃Ubuntu 10.04 Lts(x86) on sdb
⇛ AMD Athlon(tm) II x4 640┃4GB Ram(DDR3)┃Nvidia GT430┃Hdd: sda=WD 500GB (Sata III)+ sdb=Hitachi 1TB┃Nvidia HD Audio┃MSI 880GMA-E45┃Samsung syncmaster 22
Άβαταρ μέλους
NikTh
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό krometis » Δευτ Δεκ 09, 2013 7:20 pm

Καλησπέρα και από εμένα
Με το linux ασχολήθηκα μόνο με ubuntu από την έκδοση 8.04 αν θυμάμαι καλά μέχρι πρόσφατα... αλλά τελευταία με το unity με χάλασε έτσι με την έλευση του debian wheezy μετακόμισα πλέον σε debian. Δεν αλλάζω διανομές αλλά σε livecd με αρέσει παρακολουθώ τις εξελίξεις και γενικώς μου αρέσουν οι debian διανομές.
Linux: Χρήστης ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Μπαα!!

Laptop
Ubuntu 16.04 ┃ gnome shell
krometis
babeTUX
babeTUX

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Κοινωνικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης