Πρόσκληση GREEK.L.U.G. 20/12/2009

πληροφορίες και σχετικό υλικό για Μαθήματα, Σεμινάρια, Παρουσιάσεις του GreekLUG

Δημοσίευσηαπό Dr.Paneas » Δευτ Δεκ 21, 2009 1:17 am

Είμασταν πολλοί ε ; :mrgreen:
$ cat society | grep benefits
$ > use, study, copy, modify and redistribute software
Άβαταρ μέλους
Dr.Paneas
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Δευτ Δεκ 21, 2009 2:36 am

Dr.Paneas έγραψε:Είμασταν πολλοί ε ; :mrgreen:

Αρκετά άτομα... όντως. Clapping

Δεν ξέρω πως προτίθενται να υλοποιήσουν την σειρά μαθημάτων τα αφεντικά :mrgreen: , ωστόσο από την συζήτηση με μερικούς φίλους και γνωστούς αλλά και από αυτά που είδα, νομίζω ότι η καλύτερη λύση θα είναι να γίνουν2 τμήματα, ένα βασικό και ένα πιο advanced. Αυτό όμως φαντάζομαι επίσης ότι είναι κάπως δύσκολο, λόγω των πολλών ωρών...

Επίσης σημαντικό είναι το πότε θα γίνουν τα μαθήματα, γιατί ήδη είμαστε μέσα στις γιορτές + όσοι είναι φοιτητές κτλ θα έχουν εξεταστική μέσα στον επόμενο μήνα ως και τα μέσα Φεβρουαρίου, που θα είναι αποτρεπτικός παράγοντας στην παρακολούθηση.

Αυτά... keep blending... :P
Διανομή: Xubuntu 14.04 - [Launchpad | mixasgr (κ στο Ubuntu-gr)]

Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Xubuntu 14.04 64bit
Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό linuxman » Δευτ Δεκ 21, 2009 3:29 am

mixasgr έγραψε:
Dr.Paneas έγραψε:Είμασταν πολλοί ε ; :mrgreen:

Αρκετά άτομα... όντως. Clapping

Δεν ξέρω πως προτίθενται να υλοποιήσουν την σειρά μαθημάτων τα αφεντικά :mrgreen: , ωστόσο από την συζήτηση με μερικούς φίλους και γνωστούς αλλά και από αυτά που είδα, νομίζω ότι η καλύτερη λύση θα είναι να γίνουν2 τμήματα, ένα βασικό και ένα πιο advanced. Αυτό όμως φαντάζομαι επίσης ότι είναι κάπως δύσκολο, λόγω των πολλών ωρών...

Επίσης σημαντικό είναι το πότε θα γίνουν τα μαθήματα, γιατί ήδη είμαστε μέσα στις γιορτές + όσοι είναι φοιτητές κτλ θα έχουν εξεταστική μέσα στον επόμενο μήνα ως και τα μέσα Φεβρουαρίου, που θα είναι αποτρεπτικός παράγοντας στην παρακολούθηση.

Αυτά... keep blending... :P

Δεν έχει σχέση εξεταστική , μία φορά την εβδομάδα και 2-3 ώρες νομίζω ότι δεν θα χάσει κανείς τίποτα από τις υποχρεώσεις του .
Τώρα για 2 τμήματα και ώρες θα το ανακοινώσουμε λογικά μετά τις γιορτές στην νέα λίστα , σελίδα και φόρουμ .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
LinuxMint 17 qiana 3.13.0-24-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116]
wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a]
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό boukouvalas » Δευτ Δεκ 21, 2009 11:56 am

linuxman έγραψε:
Δεν έχει σχέση εξεταστική , μία φορά την εβδομάδα και 2-3 ώρες νομίζω ότι δεν θα χάσει κανείς τίποτα από τις υποχρεώσεις του. Τώρα για 2 τμήματα και ώρες θα το ανακοινώσουμε λογικά μετά τις γιορτές στην νέα λίστα , σελίδα και φόρουμ .

Clapping Clapping Clapping

Συμφωνώ, αντί για 3 ώρες ύπνο ή παρακολούθηση του χαζοκουτιού ως "διάλλειμα" στο διάβασμα της εξεταστικής, μπορούν όσοι είναι φοιτητές να έρθουν στα μαθήματα.
Άβαταρ μέλους
boukouvalas
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό Dr.Paneas » Δευτ Δεκ 21, 2009 12:50 pm

Πάντως εγώ που δεν έχω καμια εμπειρια ξανα απο τέτοια προγράμματα μου φάνηκε πολύ παλούκι. Θα την παλέψουμε όμως.
Άβαταρ μέλους
Dr.Paneas
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό linuxman » Δευτ Δεκ 21, 2009 2:53 pm

Όλα είναι δύσκολα έως αποδείξεως του αντιθέτου :mrgreen:
Θέλει απλά καλή προσπάθεια !!!
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό petrogazz » Δευτ Δεκ 21, 2009 5:01 pm

Μόλις μπήκα εχτές στην αίθουσα (λίγο αργά,) έμεινα έκπληκτος από τον κόσμο που είχε μαζευτεί.

Σχημάτισα της καλύτερες εντυπώσεις από το μάθημα, αν και δεν έχω σχέσει με σχεδιαστικά προγράμματα.

Ελπίζω να συνεχίσουμε στους ίδιους ρυθμούς!
Άβαταρ μέλους
petrogazz
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό Dr.Paneas » Δευτ Δεκ 21, 2009 5:26 pm

Βλεπω όλες αυτές τις featured movies που εχει στο blender.org και εχω την εξης απορία. Τα γραφικά αυτά ( το λαγουδάκι κλπ) τα ζωγράφισαν στο blender ;
ή στο blender έβαλαν κίνηση ;
Άβαταρ μέλους
Dr.Paneas
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό boukouvalas » Δευτ Δεκ 21, 2009 8:05 pm

Dr.Paneas έγραψε:Βλεπω όλες αυτές τις featured movies που εχει στο blender.org και εχω την εξης απορία. Τα γραφικά αυτά ( το λαγουδάκι κλπ) τα ζωγράφισαν στο blender ;

Τα ζωγράφισαν με το Blender και τα έβαλαν σε κίνηση με το Blender. :D
Άβαταρ μέλους
boukouvalas
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό linuxman » Δευτ Δεκ 21, 2009 8:49 pm

boukouvalas έγραψε:
Dr.Paneas έγραψε:Βλεπω όλες αυτές τις featured movies που εχει στο blender.org και εχω την εξης απορία. Τα γραφικά αυτά ( το λαγουδάκι κλπ) τα ζωγράφισαν στο blender ;

Τα ζωγράφισαν με το Blender και τα έβαλαν σε κίνηση με το Blender. :D

Όχι μόνο με το Blender άλλα και με το GIMP και όχι photoshop :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό Dr.Paneas » Τρί Δεκ 22, 2009 1:37 am

Πάντως την επόμενη φορά θα πάω να πιάσω θέση μπροστά μπροστά. Γιατί αυτή την φορά καθόμασταν τέρμα πίσω με τον φορητό μου και δεν βλέπαμε και πολύ καλά τον projectorα. Αν θυμάστε σε κάποια στιγμή ρωτήσαμε κάτι για αντικειμενοστραφή προγραμματισμό με κληρονομιά της γεωμετρίας σε classes κλπ. Εχω ήδη παραγγήλει το "Blender for Newbies". Αν και η συγκεκριμενη σειρά είναι γτπ βγάζει αρκετά ωραία βιβλία σπάνια. Από ότι φαίνεται στο Blender έχει κάνει αρκετά καλή δουλειά για έναν άσχετο οπως εγώ. Εννοείται πως διαβάζω παράλληλα και το Noob to Pro που μας είπε ο Θοδωρής.

Πάντως πρέπει να λιώσεις κυριολεκτικά για να φτιάξεις ένα αξιοπρεπές βιντεάκι. Από μικρός είχα έφεση στην ζωγραφική, κάνω πολύ καλά κομικς και εχω μπόλικη φαντασία. Ελπίζω να μάθω καλά το Blender και να φτιάξω ένα 4λεπτο ταινιάκι που θελω.

Λογικά την επόμενη φορά θα είμαστε λιγότερα άτομα. Εμένα οι δύο φιλοι μου δεν θα μπορέσουν να έρθουν ξανά λόγω ώρας, αλλά θα έρθω μαζί με την κοπέλα μου. Γνωρίζει Photoshop και Premiere. Είναι στην σχολή κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και θα ήθελε να μάθει αν υπάρχουν νατίστοιχα δυνατά προγράμματα στο linux για να χρησιμοποιήσει. Οκ το GIMP αντι για το Photoshop, αλλά για το Premiere δεν ξερω τι παίζει. Προς το παρών της έχω βάλει sidux και την έχω δώσει τροφή με ένα βιβλίο "Linux για Χρήστες των Windows" και παράλληλα διαβάζει κ αυτη λίγο blender.

Θα είμαστε και οι δύο παρών στις επόμενες συνεδρίες. Πολλά μπράβο για αυτή την διοργάνωση.
Άβαταρ μέλους
Dr.Paneas
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » Τρί Δεκ 22, 2009 11:35 am

Dr.Paneas έγραψε:αλλά για το Premiere δεν ξερω τι παίζει

Αν καταλαβα καλα εννοεις το Adobe Premiere, σωστα? Thinking
Αν ναι, δοκιμασε με το kdenlive(το καλυτερο), Lives, Cinelerra, Pitivi, Openshot, κ.α.
Θα σε καλυψουν και με το παραπανω πιστευω! Thumbup

Δεν ξερω αν βρεις αντιστοιχα πακετα για sidux!! Thinking
Desktop 1 : Ubuntu 10.04 LTS Lucid Lynx i386
AMD ATHLON II X2 215 │ 3096Mb │ GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2 : Ubuntu 11.04 Natty Narwhal i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 2048Mb │ nForce 7600 (onboard) | 1024x768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot i386
Άβαταρ μέλους
vagrale13
juniorTUX
juniorTUX

Δημοσίευσηαπό linuxman » Τετ Δεκ 23, 2009 2:50 am

Ορίστε τώρα και ένα καλύτερο βίντεο τις παρουσίασης αυτής

Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό gekaklam » Δευτ Δεκ 28, 2009 1:38 am

Καταρχήν να χαιρετίσω την κοινώτητα, μιας και είναι το πρώτο μου post. Επιβάλλετε να πώ συγχαρητήρια και μπράβο για την προσπάθεια, για το site, για τις εκδηλώσεις που διοργανόνετε και γενικότερα που έχετε όρεξη και ασχολείστε. Clapping Clapping Clapping
Ερώτηση, εγώ που δέν μπορούσα να είμαι στην πρώτη παρουσίαση επειδή ημουν εκτώς θεσσαλονίκης, μπορώ να έρθω στις επόμενες παρουσιάσεις ή πάνε αλυσίδα και έχουν κλείσει οι εγγραφές :? ;
Εκτώς από το να στείλω mail με το όνομά μου στο info(at)greeklug.gr και να πώ ότι είναι για τον κύκλο εκδηλώσεων του blender χρειάζετε τίποτε άλλο;
Ενημέρωση για το πότε θα γίνει η επόμενη παρουσίαση θα γίνει μόνο από το φόρουμ ή θα σταλεί και mail σχετικά;
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό σε Η/Υ ϰ μοντέλο: Fedora 12, 64bit
Προδιαγραφές ⇛ Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo E6600 στα 2.4GHz │ Ram: 2Gb │ NVIDIA GeForce 8800 GTS με 640Μb│ Κάρτα Ασύρματη: Όχι │ Κάρτα Bluetooth: Όχι │ Κάρτα Ήχου: Sound Blaster X-Fi XtremeGamer │ TFT 19" (wide) στα 1440x960
Άβαταρ μέλους
gekaklam
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό linuxman » Δευτ Δεκ 28, 2009 1:45 am

Καλός όρισες .
Θα γίνει μία λίστα για τα μαθήματα , θα περαστούν όλα τα email σε αυτή την λίστα και θα σταλεί ενημέρωση σε όλους μαζί .
Εννοείτε ότι θα γίνει και μία ανακοίνωση και θα ανακοινωθεί και στην αρχική σελίδα και φόρουμ μαζί και σε άλλους δικτυακούς τόπους .
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο για την ώρα εάν έχεις στείλει τα στοιχεία σου για να μπορούμε να ξέρουμε πόσο άτομα συνολικά θα είναι .
Σύντομα με το νέο έτος θα γίνουν και όλες απαρατήρητες ανακοινώσεις και θα σταλεί σε όλους το σχετικό email .
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα-Σεμινάρια-Παρουσιάσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης