Μαθήματα Blender

πληροφορίες και σχετικό υλικό για Μαθήματα, Σεμινάρια, Παρουσιάσεις του GreekLUG

Δημοσίευσηαπό mave » Δευτ Μαρ 08, 2010 3:07 pm

Σε αυτό το θέμα μπορείτε να κάνετε προτάσεις, να καταθέτετε ενστάσεις ή παράπονα ή βελτιώσεις για τον τρόπο που γίνονται τα μαθήματα Blender. Δεν σημαίνει οτι όλες θα γίνουν δεκτές μιας και για ορισμένα θέματα υπάρχουν αντικειμενικές αδυναμίες (πόσες ώρες έχει μια μέρα, πόσες ώρες αντέχουν δύο άτομα να διδάσκουν κτλ). Το σίγουρο είναι οτι οι προτάσεις σας θα μας βοηθήσουν να βελτιωθούμε.

Ευχαριστώ.
Θ.
Άβαταρ μέλους
mave
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό warlordfff » Δευτ Μαρ 08, 2010 7:27 pm

Μηπως ειναι ευκολο να μας δωσετε λινκ για κατι Tutorial που λεγαμε χτες στο μαθημα μιας και ενω βρήκα το Wiki toy Blender δεν μπορω να βρω τα tutorial;
Επισεις τις ρυθμισεις που κανουμε στα Laptop για το Numpad(που ομολογω οτι βρηκα κατι απλα δεν ξερω αν ειναι σωστες και πως γινετε να κρατησει αυτες τις ρυθμισεις μονιμα το Laptop μας;
Ξερω πως δεν ειπατε τιποτα οτι θα λυνετε αποριες εδω αλλα παιρνω το θαρος μιας και μου αρεσε πολυ αυτο που ειδα χτες και θελω μεχρι το επομενο μαθημα να ειμαι σε θεση να παρακολουθησω.
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
warlordfff
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό exxa » Δευτ Μαρ 08, 2010 11:01 pm

Ένα πολύ καλό tutorial που είχε προτείνει ο Θοδωρής στο πρώτο μάθημα ήταν το Noob to Pro που θα το βρεις εδώ : http://en.wikibooks.org/wiki/Blender_3D:_Noob_to_Pro.
Η ρύθμιση που πρέπει να κάνεις έτσι ώστε να δουλεύουν τα αριθμητικά σου πλήκτρα σαν τα πλήκτρα του Numpad, βρίσκεται στο κρυμμένο μενού (i) User Preferences, στην καρτέλα System & OpenGL, και πατάς το κουμπί Emulate Numpad.
Για να κρατήσεις αυτήν την ρύθμιση και μελλοντικά, μέσα απο το μενού File, διάλεξε Save Default Setting (δεν ξέρω αν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος).
exxa
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό warlordfff » Τρί Μαρ 09, 2010 1:24 am

Thankz, Θα το δω το πρωϊ
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
warlordfff
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mave » Τρί Μαρ 09, 2010 2:19 am

exxa έγραψε:Ένα πολύ καλό tutorial που είχε προτείνει ο Θοδωρής στο πρώτο μάθημα ήταν το Noob to Pro που θα το βρεις εδώ : http://en.wikibooks.org/wiki/Blender_3D:_Noob_to_Pro.
Η ρύθμιση που πρέπει να κάνεις έτσι ώστε να δουλεύουν τα αριθμητικά σου πλήκτρα σαν τα πλήκτρα του Numpad, βρίσκεται στο κρυμμένο μενού (i) User Preferences, στην καρτέλα System & OpenGL, και πατάς το κουμπί Emulate Numpad.
Για να κρατήσεις αυτήν την ρύθμιση και μελλοντικά, μέσα απο το μενού File, διάλεξε Save Default Setting (δεν ξέρω αν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος).

Δεν θα μπορουα να τα είχα πεί καλύτερα, και για το tutorial και για το keyboard στα laptop.
το blender_3d: noob to pro αποτελεί μια πολύ καλή σειρά tutorials.
εναλλακτικά στο http://wiki.blender.org/index.php/Doc:Manual μπορείτε να ξεκινήσετε με την εισαγωγή καθώς και να δείτε το αρχικό tutorial εδώ: http://wiki.blender.org/index.php/Doc:M ... rbread_Man

Δεν είναι ανάγκη να τελειώσετε το πιο πάνω tutorial μέχρι το επόμενο μάθημα αλλά καλό θα ήταν να ρίξετε μια ματιά καθώς θα σας βοηθήσει να παρακολουθήσετε το επόμενο μάθημα.
Άβαταρ μέλους
mave
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mave » Τρί Μαρ 09, 2010 2:28 am

επιπλέον όσοι είναι πιο "οπτικοί" τύποι μπορούν να παρακολουθήσουν τα tutorials του blenderunderground εδώ:
http://blenderunderground.com/2007/11/21/welcome-main/

Και πάλι δεν είναι απαραίτητο να τα εξαντλήσετε σε μια εβδομάδα. Δουλέψτε με ένα ή δύο tutorials αυτή τη βδομάδα, μαζέψτε απορίες και τα λεμε την κυριακή. Κυρίως μη το βάζετε κάτω, θέλει υπομονή και επιμονή.
Άβαταρ μέλους
mave
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό yianpan71 » Τρί Μαρ 09, 2010 12:36 pm

mave έγραψε:επιπλέον όσοι είναι πιο "οπτικοί" τύποι μπορούν να παρακολουθήσουν τα tutorials του blenderunderground εδώ:
http://blenderunderground.com/2007/11/21/welcome-main/

Και πάλι δεν είναι απαραίτητο να τα εξαντλήσετε σε μια εβδομάδα. Δουλέψτε με ένα ή δύο tutorials αυτή τη βδομάδα, μαζέψτε απορίες και τα λεμε την κυριακή. Κυρίως μη το βάζετε κάτω, θέλει υπομονή και επιμονή.

Μια που ειμαι κωφος ειμαι περισσοτερος "οπτικος" τυπος. Να εισαι καλαα!!

Επιπλεον κατι εμαθα πως να κανω το τραπεζι και τα ποδια.
1) Ποιες εντολες για να ενωσω σωστα το ποδι με το τραπεζι?
Ρωταω αυτο γιατι οταν προσπαθω να ενωσω στη μια πλευρα ενωνει ναι μεν αλλα εξω... ενω αν τα παω στην αλλη πλευρα ενωνω σωστα και μεσα. (με καταλαβαινεις?)
Απο δω κι περα καπου ομως εχασα μπαλα...
2) Ποιες εντολες για να βαλω "επιπεδακια" μεσα στο ποδι? Αλλα και να το κανω καμπυλη (μαγνητισμος)?
3) Ποιες εντολες για τα mirrors?
Αυτα. Και ευχαριστω προκαταβαλικα.
Γνωσεις: Linux: Χαμηλό | Προγραμματισμός: Όχι | Αγγλικά: Όχι | Ειμαι Κωφός
Laptop: 9.10 64bit=> HP-530 15.4" | CPU:T5200 1,60 Ghz | RAM:3 GB DDR2 | HDD:120 GB | GPU:Intel 945GME Express | WI-FI: 3945ABG | WebCam:Logitech QuickCam Communicate STXplus
Άβαταρ μέλους
yianpan71
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό warlordfff » Τρί Μαρ 09, 2010 1:33 pm

Ο Χρήστος βρηκε και αυτο εδω που ειναι στα Ελληνικα
http://www.edutorials.gr/blender-tutorials
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
warlordfff
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mave » Τρί Μαρ 09, 2010 2:07 pm

yianpan71 έγραψε:Μια που ειμαι κωφος ειμαι περισσοτερος "οπτικος" τυπος. Να εισαι καλαα!!

oops. Δεν ξέρω αν έχουν πάντα κείμενο με bubbles τα tutorial. σε μερικά χρειεται και ο ήχος. αλλά σίγουρα θα μπορείς να δείς τι ακιβώς κάνει στην οθόνη και τα keystrokes.

yianpan71 έγραψε:Επιπλεον κατι εμαθα πως να κανω το τραπεζι και τα ποδια.
1) Ποιες εντολες για να ενωσω σωστα το ποδι με το τραπεζι?
Ρωταω αυτο γιατι οταν προσπαθω να ενωσω στη μια πλευρα ενωνει ναι μεν αλλα εξω... ενω αν τα παω στην αλλη πλευρα ενωνω σωστα και μεσα. (με καταλαβαινεις?)

εννοείς μάλλον να ακουμπήσεις με ακρίβεια τα πόδια στο τραπέζι. ενεργοποίησε τα snap (εικονίδιο μαγνήτη στην κάτω μπάρα της 3δview) και μετακίνησε το πόδι πατώντας συνεχόμενα ctrl.

yianpan71 έγραψε:Απο δω κι περα καπου ομως εχασα μπαλα...
2) Ποιες εντολες για να βαλω "επιπεδακια" μεσα στο ποδι? Αλλα και να το κανω καμπυλη (μαγνητισμος)?

TAB για edit mode, Ctrl-R για να βάλεις loops (έτσι λεγονται τα "επιπεδάκια") και πατάς αριθμό , πχ 4 για να βαλεις 4 επίπεδα. για να κάνεις καμπυλώσεις, ενεργοποιείς το proportional edit, ( key "O") από την κάτω μπάρα του 3dview το εικονίδιο κύκλος.

yianpan71 έγραψε:3) Ποιες εντολες για τα mirrors? .

Ctrl+M για απλό mirror, ή ακόμα καλύτερα add modifier από τα panels στην κάτω πλευρά της οθόνης.
Άβαταρ μέλους
mave
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό yianpan71 » Τρί Μαρ 09, 2010 3:19 pm

@mave
Σας ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας. Thumbup Thumbup
Το βραδυ θα δοκιμασωωω!!

@warlordfff
http://www.edutorials.gr/blender-tutorials = Wow... ειναι οτι πρεπει για μενα!!
Clapping Clapping
Γνωσεις: Linux: Χαμηλό | Προγραμματισμός: Όχι | Αγγλικά: Όχι | Ειμαι Κωφός
Laptop: 9.10 64bit=> HP-530 15.4" | CPU:T5200 1,60 Ghz | RAM:3 GB DDR2 | HDD:120 GB | GPU:Intel 945GME Express | WI-FI: 3945ABG | WebCam:Logitech QuickCam Communicate STXplus
Άβαταρ μέλους
yianpan71
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό warlordfff » Κυρ Μαρ 14, 2010 11:02 am

Βρηκα και αυτα:
http://wiki.blender.org/index.php/Doc:R ... otkeys/Map
http://members.chello.nl/j.kassenaar/bl ... s/kall.htm
το πρωτο μην το εκτυπωσετε σε Α4 γιατι δεν θα φαινετε τιποτα,το δευτερο εκτυπωστε το με μεγενθυση 125% για να το δειτε καλα αλλιως παλι δυσκολα τα πραγματα :(
Τελευταία επεξεργασία από linuxman και Κυρ Μαρ 14, 2010 5:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: remove link tags
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
warlordfff
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό oxide » Τρί Μαρ 16, 2010 4:54 pm

απλα απο περιεργια...
αν δεν κανω λαθος...στην αρχη κατι ειχε υπωθει για βεβαιωσεις..δεν ξερω καταλαβα λαθος..

οπως και να εχει εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος απο το συνολικο μαθημα και σαν ασχετος που ημουν/ειμαι στα "Γραφικα" ο,τι μαθαμε ,ακομα και τα πιο απλα, ηταν για μενα κερδος..
oxide
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό linuxman » Τρί Μαρ 16, 2010 9:49 pm

Ναι θα υπάρχουν και αυτά , για καλύτερα πως θα είναι αυτά να ρωτήσετε το Δούνα που ξέρει καλύτερα το θέμα .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
LinuxMint 17 qiana 3.13.0-24-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116]
wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a]
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό mave » Τρί Μαρ 16, 2010 11:39 pm

Ναι, μπορώ να υπογράψω βεβαίωσεις παρακολούθησης για όσους το επιθυμούν. Θεωρητικά αν την υποβάλετε, μαζί με βιογραφικό κτλ, σε κάποιο studio που γνωρίζει περι blender κτλ η υπογραφή μου --πιθανόν-- να έχει μια βαρύτητα ως πιστοποιημένος εκπαιδευτής του blender foundation. Κατα τα άλλα, σε δημόσιο και κυρίως ιδιωτικό τομέα η βεβαίωση δεν θα έχει σοβαρό αντίκτυπο. Η πιστοποίησή μου δεν αναγνωρίζεται από το Ελ. Κράτος ενώ στον ιδιωτικό τομέα μετράει τι γνωρίζετε να κάνετε και όχι οι βεβαιώσεις.

Όπως είδατε στα μαθήματα δεν μπήκα στη διαδικασία να αναφέρομαι στους τίτλους μου και τα "τυπικά" προσόντα που διαθέτω. Τα είπα μια φορά στην αρχή, και πάντα περιορίστηκα σε αυτά που αφορούν το blender και μόνο. Το μάθημα του blender πραγματοποιείται από μια ομάδα ατόμων γιατί πιστεύουμε σε αυτό που κάνουμε, παρόλο που ίσως φαίνομαι μόνο εγώ. Ο σύλλογος, ο Σέργιος, ο Μάκης, ο Κώστας, η συνάδελφός μου Ναταλία Ηλιάδη, επενδύουμε χρόνο και κόπο σε αυτα τα μαθήματα, ώστε να δημιουργηθεί η κοινότητα blender στη θεσσαλονίκη. Αυτός είναι ο τελικός στόχος, στον οποίο συμμετέχετε και εσείς με την επιμονή και υπομονή σας σε κάθε μάθημα. Θα το θεωρήσω κέρδος αν τελικά τα μαθήματα επαναληφθούν, συνεχιστούν επ αόριστον γιατί υπάρχει ενδιαφέρον, κτλ.

Θα το θεωρήσω ακόμα μεγαλύτερο κέρδος αν σε ένα χρόνο από τώρα, δεν τα κάνω εγώ τα μαθήματα αλλά ένας από εσάς.
Άβαταρ μέλους
mave
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό oxide » Τετ Μαρ 17, 2010 2:31 am

ευχαριστω για την απάντηση...
αποψη μου ειναι πως το μάθημα ειναι υψηλής ποιότητας...
δεν ισχυρίζομαι οτι παίρνω το 100% (δεν νομιζω πως ειναι εφικτο αλλοστε) αλλα ειδικα με την βάση που δινεται στις αποριες ,μαθαινω πολλα :)
oxide
babeTUX
babeTUX

Επόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα-Σεμινάρια-Παρουσιάσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης