Linux Puppel 4.3.1 Ελληνικό

Linux Puppel Ελληνικό, το έργο, περιγραφή, εκδόσεις, ιστορικό και εξέλιξη

Συντονιστής: alfisti

Δημοσίευσηαπό vassilis » Τετ Μάιος 11, 2011 7:15 pm

Γειά χαρά,

δεν έχω δουλέψει με εγκατάσταση στο σκληρό. Η δικιά μου η προτίμηση είναι η frugal. Όταν γίνεται η frugal εγκατάσταση, στην τελευταία ερώτηση στην πρώτη επανεκκίνηση, σε ρωτάει αν θέλεις swap χώρο. Αν εκεί απαντήσεις όχι, η μόνη version που θα σου δουλέψει είναι η πολύ ελαφριά PUPPY (όχι puppel) των 96ΜΒ (λόγω των 128ΜΒ RAM που διαθέτεις). Αν δηλώσεις ναι, τότε μπορείς να δουλέψεις μέχρι και την παχουλή PUPPEL με το openoffice. Όμως με τη σχετική καθυστέρηση λόγω αδύναμου επεξεργαστή.
Άβαταρ μέλους
vassilis
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό ale3andro » Τετ Μάιος 11, 2011 10:36 pm

Η full installation πάντως φαίνεται πιο γρήγορη από την frugal (από μια πρώτη εντύπωση). Ίσως είναι και φυσιολογικό αυτό...
Πάντως θα περίμενα να έχει έτοιμο ελληνικό layout για το πληκτρολόγιο (με δεδομένο ότι είναι ελληνική διανομή). Όπως και να έχει αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι ο firefox κλείνει από μόνος του μερικές φορές μοιάζει να πηγαίνει αρκετά καλά για το hardware του laptop μου.
Θα το δοκιμάσω διεξοδικότερα τις επόμενες μέρες.
Άβαταρ μέλους
ale3andro
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό vassilis » Τετ Μάιος 11, 2011 11:11 pm

Αν εννοείς default ελληνικό layout, προσωπικά δεν το έχω επιλέξει ποτέ ! ίσως επειδή είμαι άνθρωπος που δουλεύει πολύ κονσόλα.

κατά τα άλλα υπάρχει σεταρισμένο το ελληνικό layout στο alt-shift αν θυμάμαι καλά (δεν έχω μπροστά μου puppel αυτή τη στιγμή)

Ο firefox κλείνει λόγω κάποιας δυσλειτουργίας του flash player. Αν τον απενεργοποιήσεις δε θα σου ξανακλείσει
Άβαταρ μέλους
vassilis
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό ale3andro » Πέμ Μάιος 12, 2011 5:21 am

Και εγώ δεν μιλάω για default ελληνικό layout.
Επίσης με alt+shift δεν γυρνάει στα Ελληνικά, ίσως είναι κάποιος άλλος ο συνδυασμός αλλά δεν έχει και εικονίδιο για αλλαγή στην taskbar.
Τέλος οι σελίδες δεν έδειχναν καθόλου flash, δεν έχω ελέγξει αν είναι εγκατεστημένο αλλά πάντως τις flash διαφημίσεις δεν τις δείχνει όπως και να έχει...
Άβαταρ μέλους
ale3andro
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό vassilis » Πέμ Μάιος 12, 2011 10:26 am

alt+shift είναι, το τσεκάρισα μόλις τώρα. Επιπλέον βλέπω τα videos να παίζουν όταν έχω ενεργοποιημένο το shockwave flash. Σου επισυνάπτω ένα screenshot από τη ναυτεμπορική την ώρα που παίζει ένα video. (και ναι τις flash διαφημίσεις δεν τις παίζει - καλύτερα)

naftemporiki_with_shockwave2.png
Άβαταρ μέλους
vassilis
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό ale3andro » Πέμ Μάιος 12, 2011 4:05 pm

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι εσύ έχεις frugal εγκατάσταση ενώ εγώ full, πάντως σε εμένα το alt+shift δεν γυρνάει στα Ελληνικά.
Το Ελληνικό layout μάλιστα δεν υπάρχει καν στις επιλογές του "Προσαρμογή"->"Προσαρμόστε το Puppel για τη χώρα σας".
Κάποια επιλογή θα έχει δεν μπορεί και θα την ψάξω!
Όσο για το Flash έχεις δίκιο. Είναι εγκατεστημένο και παίζει videos από youtube (αν και με πολλά σπασίματα - φαντάζομαι λόγω του αρχαίου hardware).
Άβαταρ μέλους
ale3andro
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό minis » Τρί Ιούλ 12, 2011 11:50 pm

Παιδιά είναι νέο μέλος στο forum και ο λόγος που έχω γραφτεί είναι για τα puppy.
Έχω ψάξει να βρώ linux έκδοση που να λειτουργεί σε pc με intel celeron pentium III στα 850ΜHz,ram 256MBytes και σκληρό 80Gbytes.

Επειδη δεν έχω ασχοληθεί με linux πολύ, θα ήθελα να με βοηθήσετε να κάνω εγκατάσταση τα puppel τα τελευταία αφου είναι ελληνικά. Παρακαλώ αν γίνεται λιγο σύντομα.Ευχαριστω Waving
minis
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Παρ Ιούλ 15, 2011 11:52 am

minis έγραψε:Παιδιά είναι νέο μέλος στο forum και ο λόγος που έχω γραφτεί είναι για τα puppy.
Έχω ψάξει να βρώ linux έκδοση που να λειτουργεί σε pc με intel celeron pentium III στα 850ΜHz,ram 256MBytes και σκληρό 80Gbytes.

Επειδη δεν έχω ασχοληθεί με linux πολύ, θα ήθελα να με βοηθήσετε να κάνω εγκατάσταση τα puppel τα τελευταία αφου είναι ελληνικά. Παρακαλώ αν γίνεται λιγο σύντομα.Ευχαριστω Waving

Καλησπέρα φίλε minis,

τι ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζεις;
Για αρχή θα πρέπει να [κατεβάσεις] το iso κ να το κάψεις σε ένα cd.
Διανομή: Xubuntu 14.04 - [Launchpad | mixasgr (κ στο Ubuntu-gr)]

Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Xubuntu 14.04 64bit
Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Linux Puppel Ελληνικό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης