Συμβουλή προς όσους κάνουν νέα εγκατάσταση Linux

...το μέρος για να ξεκινήσετε!

Δημοσίευσηαπό boukouvalas » Σάβ Σεπ 12, 2009 8:54 pm

Μια συμβουλή από έναν παθόντα...

Κατα τη δημιουργία των κατατμήσεων, δημιουργήστε ξεχωριστή κατάτμηση για το σύστημα ( / ) και ξεχωριστή για τα προσωπικά σας αρχεία ( /home ). Θα σας βγάλει από πολλούς μπελάδες και δε θα κινδυνεύετε στην κάθε επόμενη αναβάθμιση του συστήματος να χάσετε τις εργασίες σας.
Άβαταρ μέλους
boukouvalas
Συντονιστής
Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Σάβ Σεπ 12, 2009 9:21 pm

Αυτό γράφουμε σε κάθε οδηγό εγκατάστασης.

Μάλιστα το openSUSE το κάνει default. Σου προτείνει να κάνει εγκατάσταση:

1ο partition το swap
2o partition το /
3ο partition το /home

Επίσης αυτό προτείνω και σε κάθε εγκατάσταση windows. Πάλι σώζει την κατάσταση.
Γνώσεις ⇛ Linux: Την παλεύω ┃ Κτηνιατρικές: Δεν την παλεύω ┃ Αγγλικά: Σκράπας
Προσωπικό blog
Petcouple ζευγάρωσε το ζωάκι σου
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Κυρ Οκτ 18, 2009 4:13 pm

Καλησπέρα σε όλους! :D

Off topic:
1ο post στο forum και εύχομαι τα καλύτερα στον σύλλογο!

Η παραπάνω συμβουλή είναι όντως πολύ καλή, ωστόσο θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο, σχετικό πάντα με το θέμα... αλλά από την πλευρά της εγκατάστασης-προγραμμάτων.

Έστω ότι θέλω να κάνω format και να περάσω πχ το νέο 9.10... Κάνοντας ένα ξεχωριστό /home θα με βοηθήσει στο να κρατήσω τις ρυθμίσεις (κτλ) από τα εγκατεστημένα προγράμματα (κτλ), όμως πως υπάρχει τρόπος στο να δημιουργήσω μια λίστα με το ποιά προγράμματα έχω εγκατεστημένα ώστε στην νέα εγκατάσταση να μπορέσω άμεσα να τα ξαναπεράσω;

Το μηχάνημά μου το έχω από 8.04(σε ext3) και με την ευκαιρία θέλω να το σφάξω(σσ linuxman) για να περάσω τα 9.10 (σε ext4) και να διώξω ότι άχρηστο έχει μαζευτεί. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω εγκατεστημένα... περί τα 1000 προγράμματα, παιχνίδια κτλ κτλ. (εικονικός αριθμός)
Πως μπορώ να φτιάξω μια λίστα με τις εφαρμογές που έχω ώστε να τις ξαναπεράσω άμεσα (τουλάχιστον αυτές που θα θέλω);

*Έχω ακούσει για δημιουργία λίστας των εγκατεστημένων πακέτων, όμως αυτό δεν είναι ακριβώς το ίδιο...

καμιά ιδέα;
Διανομή: Xubuntu 14.04 - [Launchpad | mixasgr (κ στο Ubuntu-gr)]

Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Xubuntu 14.04 64bit
Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό diamond_gr » Κυρ Οκτ 18, 2009 10:40 pm

Λες μήπως για την λύση αυτή;

Τις ρυθμίσεις θα τις κρατήσει. Απλά πρέπει να ξαναεγκατασταθούν τα προγράμματα. Η παραπάνω λύση του Mentor είναι αυτή που χρειάζεσαι.
Γνώσεις ⇛ Linux: Την παλεύω ┃ Κτηνιατρικές: Δεν την παλεύω ┃ Αγγλικά: Σκράπας
Προσωπικό blog
Petcouple ζευγάρωσε το ζωάκι σου
Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας
Άβαταρ μέλους
diamond_gr
Απλός Συντονιστής
Απλός Συντονιστής

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Κυρ Οκτ 18, 2009 11:18 pm

diamond_gr έγραψε:Λες μήπως για την λύση αυτή;

Τις ρυθμίσεις θα τις κρατήσει. Απλά πρέπει να ξαναεγκατασταθούν τα προγράμματα. Η παραπάνω λύση του Mentor είναι αυτή που χρειάζεσαι.

Ναι... έχω ξανακούσει για την παραπάνω λύση και πιστεύω θα βοηθάει αν κάνεις επανεγκατάσταση σε ίδια έκδοση (πχ από 9.04 σε 9.04), ωστόσο αυτό που είχα στο μυαλό μου είναι λίγο πιο περίπλοκο (;).

Αυτό που ψάχνω είναι για να βοηθάει σε format σε διαφορετικές εκδόσεις (πχ από 9.04 προς 9.10), και θα ήθελα να μου βγάζει όλες τις εγκατεστημένες εφαρμογές σε σύνολο και όχι σαν λίστα από πακέτα, ώστε να βλέπω τι είχα εγκατεστημένο και να κάνω εγκατάσταση μόνο ότι θέλω/χρειάζομαι για την νέα εγκατάσταση.
πχ να βγάζει ότι "είναι εγκατεστημένο το GIMP" ή (αναλυτικά)"είναι εγκατεστημένο το GIMP που αποτελείται από αυτά τα πακέτα", γιατί σαν σκέτη λίστα από πακέτα μπορεί να μην βγάζω άκρη-εγκαταστήσω ότι πρέπει καθώς εκτός από τα προφανή gimp, gimp-help-en, gimp-bdg, gimp-data κτλ μπορεί να υπάρχουν και άλλα απαραίτητα πακέτα με άσχετο όνομα.

Μια λίστα δλδ που να λέει...

1)GIMP
2)FIREFOX
3)VUZE
4)OPEN ARENA
5)....κτλ κτλ

Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό linuxman » Δευτ Οκτ 19, 2009 12:39 am

Ένα τικ στο Synaptic για να κρατήσει όλα τα πακέτα που θα κατεβάσεις και μετά τα μαζεύεις με ένα APTonCD .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
LinuxMint 17 qiana 3.13.0-24-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116]
wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a]
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Τρί Οκτ 20, 2009 4:03 pm

linuxman έγραψε:Ένα τικ στο Synaptic για να κρατήσει όλα τα πακέτα που θα κατεβάσεις και μετά τα μαζεύεις με ένα APTonCD .

Δεν διαφωνώ με την λύση των πακέτων... αλλά για format σε διαφορετικές εκδόσεις (πχ από 9.04 προς 9.10) δεν θα σκάσει το μηχάνημά; :cry:

Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό linuxman » Τρί Οκτ 20, 2009 4:44 pm

mixasgr έγραψε:
linuxman έγραψε:Ένα τικ στο Synaptic για να κρατήσει όλα τα πακέτα που θα κατεβάσεις και μετά τα μαζεύεις με ένα APTonCD .

Δεν διαφωνώ με την λύση των πακέτων... αλλά για format σε διαφορετικές εκδόσεις (πχ από 9.04 προς 9.10) δεν θα σκάσει το μηχάνημά; :cry:

Όχι γιατί να σκάσει , μία χαρά θα είναι , κρατάς το /home όπως είναι και μετά βάζεις εκ νέου φρέσκα προγράμματα ποιο νεότερα και πολλές φορές καλύτερα από τα προηγούμενα .
Intel Core i3-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό kanavouris » Παρ Οκτ 30, 2009 9:34 pm

..geia xara se olous
..eimai neos sto kourmpeti pou lene kai kano mia prospatheia periergi kai tha ithela na rotiso an mporei kapoios na me voithisei
..loipon..kat arxas exo ena laptop turbo-X 2GBram 250GB HDD core duo 1.83 kai xrisimopoio winXP PS2
..prospatho edo kai meres na xrisimopoiiso san eksoteriko skliro to micro SD mou kai to mono pou kataferno einai na dimiourgo live USB (ubuntu)
..mipos uparxei kamia idea na katafero na ftiakso to micro SD 4 GB mou na leitourgei san ena partition eksoterikou sklirou..(anagnorizetai san USB HDD apo bios)
..i gnk n exei ena leitourgiko k n trexei apo kei otan to thelo kanonika , epeidi sto live usb otan kleineis to pc xanontai oti exeis kanei k pali apo tin arxi
..eyxaristo polly k sugnomi an exo grapsei se lathos forum, apla dn iksera pou na to kano..
..thx
Άβαταρ μέλους
kanavouris
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό linuxman » Σάβ Οκτ 31, 2009 1:08 am

Κάνε επεξεργασία το μήνυμα σου και γράψει κανονικά με ελληνικά .
Σε παρακαλώ διάβασε προσεχτικά το (Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux)
Αν πάλι βρεις λύση δημοσίευσε την εδώ και κάνε κλικ στο εικονίδιο "Επιλύθηκε Εικόνα στο πρώτο σου μήνυμα .
Άβαταρ μέλους
linuxman
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Επιστροφή στο Νέος στο ΕΛ/ΛΑΚ...

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης