Μια κατεύθυνση/βοήθεια περί streaming

βίντεο, ήχος, players, codecs, κλπ (όχι προβλήματα καρτών εδώ)

Δημοσίευσηαπό teoferes » Δευτ Φεβ 28, 2011 12:39 am

Στην προσπάθεια μου να παρέχω υπηρεσίες στον ασύρματο κόμβο που έχω, σκέφτηκα πως θα ήταν καλό να υπάρχει και ραδιόφωνο.
Μια επιλογή είναι να παίζω τα αρχεία που έχω στον web server που ήδη υπάρχει. Σ'αυτό μάλλον δεν έχω πρόβλημα.
Μια δεύτερη επιλογή είναι να παίζω ήδη ράδιοφωνα από το Internet. Δηλαδή redirect... αν το λέω καλά. Να έχω είσοδο κάποια διεύθυνση του internet και να το στέλνω στο ασύρματο δίκτυο.(Η αλήθεια είναι πως δεν το έψαξα και πολύ...θα συνεχίσω να το ψάχνω... οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν καλή.)

Λίγο είδα το vlc αλλά δεν βρήκα να το κάνει αυτό που θέλω.

Διάβασα και το Θέμα "4 απλοί τρόποι για να μεταδώσουμε μουσική στο δίκτυο"...

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
teoferes
babeTUX
babeTUX

Δημοσίευσηαπό mixasgr » Δευτ Φεβ 28, 2011 4:39 am

teoferes έγραψε:Στην προσπάθεια μου να παρέχω υπηρεσίες στον ασύρματο κόμβο που έχω, σκέφτηκα πως θα ήταν καλό να υπάρχει και ραδιόφωνο.
Μια επιλογή είναι να παίζω τα αρχεία που έχω στον web server που ήδη υπάρχει. Σ'αυτό μάλλον δεν έχω πρόβλημα.
Μια δεύτερη επιλογή είναι να παίζω ήδη ράδιοφωνα από το Internet. Δηλαδή redirect... αν το λέω καλά. Να έχω είσοδο κάποια διεύθυνση του internet και να το στέλνω στο ασύρματο δίκτυο.(Η αλήθεια είναι πως δεν το έψαξα και πολύ...θα συνεχίσω να το ψάχνω... οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν καλή.)

Λίγο είδα το vlc αλλά δεν βρήκα να το κάνει αυτό που θέλω.

Διάβασα και το Θέμα "4 απλοί τρόποι για να μεταδώσουμε μουσική στο δίκτυο"...

Ευχαριστώ.

Θα τα γράψω γενικά... για να δώσω ιδέες, αν είσαι σε κάποιο συγκεκριμένο βήμα-πράγμα συνεχίζουμε!

Λοιπόν, ο ποιο απλός τρόπος (με γραφικό) είναι το vlc...
Στην επιλογή "Ροή Δεδομένων" που έχει, επέλεξε την 3η καρτέλα "Δίκτυο", βάλε εκεί το url πχ του internetικού ραδιωφώνου θα θες να αναμεταδόσεις, πάτα στο "Ροή Δεδομένων" κουμπί στο τέλος, μετά θα σου βγάλει 3 βήματα, που ουσιαστικά μόνο το 2ο θα χρειαστεί να πειράξεις (μορφή εξόδου, bitrate κτλ) κ ξαναπάτα στο Ροή για να αρχίσει να το streamάρει! :mrpc:

Το παραπάνω γίνεται και μέσω κονσόλας αλλά εκεί θέλει να έχεις το vlc-nox (που δεν χρειάζεται γραφικό για να τρέξει) αλλά κυρίως να "φτιάξεις" τα παραπάνω σε μια μακρινάρι εντολή. Επειδή δεν ξέρω πως τα πας με την κονσόλα δεν επεκτείνομαι. (Εδώ θα χρειαστεί λίγο διάβασμα πχ http://openvideoalliance.org/wiki/index.php?title=Streaming )

Ένας άλλος τρόπος είναι να στήσεις έναν icecast server. | http://www.icecast.org/
και μέσω από εκεί να κάνεις την δουλειά σου...

Α... και Καλωσήλθες! Waving
Διανομή: Xubuntu 14.04 - [Launchpad | mixasgr (κ στο Ubuntu-gr)]

Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Xubuntu 14.04 64bit
Υπολογιστής ⇛ E8400 (3GHz,6MB) / 6GB RAM / NVIDIA 9600gt (512MB) / Όχι Wireless / Όχι Buetooth / RealTek ALC883 HD Audio Controller / 19" SXGA
Άβαταρ μέλους
mixasgr
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Δημοσίευσηαπό teoferes » Τετ Μαρ 30, 2011 9:44 pm

yes!!! yes!!!
Το έκανα!!!!
Ευχαριστώ πολύ...
Όταν δεν το ξέρεις κάτι σου φαίνεται βουνό.
Όταν το κάνεις λες..."Αυτό ήταν;;;"
Ξεκίνησαν οι πρώτες δοκιμαστικές αναμεταδώσεις στο Ασύρματο Δίκτυο Θεσσαλονίκης.
Αν κάποιος ασχολείται μπορεί να δοκιμάσει:
http://10.115.4.141:8080
Δεν θα το έχω μόνιμα, αλλά σίγουρα πολλές ώρες.
Άβαταρ μέλους
teoferes
babeTUX
babeTUX

Επιστροφή στο Εφαρμογές για Πολυμέσα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες